Search
Close this search box.

Fintech review – Velký bratr v mobilu a falešné české e-shopy

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Equa spustila Apple Pay, chystá se i Creditas (Peníze.cz). Další banka se přidává s podporou plateb přes zařízení od Applu. V článku najdete i hezký přehled, které platební služby podporují české banky. Podle toho, jak často se zde tyto články v posledních měsících objevují, by se mohlo zdát, že všechny banky již umožňují platit ze všech zařízení, některé (převážně menší) banky však zatím nespustily ani základní dvojici Apple Pay a Google Pay.
  2. Umělou inteligenci je třeba regulovat, tvrdí šéf Googlu. Podpoří i dočasný zákaz rozpoznávání obličejů (CzechCrunch.cz). Sám Google by mohl ze zrychlujícího se rozvoje umělé inteligence profitovat, šéf Alphabetu Sundar Pichai ji považuje za potenciálně nebezpečnou. Říká, že by neměly firmy volně vytvářet nové technologie, např. deep fakes, a nechávat trh rozhodnout o tom, jak s nimi naloží.
  3. Novela přinášející online finanční úřad míří do třetího čtení (MFČR.cz). Portál MOJE daně má připomínat internetové bankovnictví a uživatelům by měl zpřehlednit jejich daňové povinnosti. Bonusem pro uživatele bude prodloužení lhůty odevzdání daňového přiznání o měsíc a dřívější vrácení přeplatků na dani.
  4. Twisto do Velikonoc spustí Google Pay (Měšec.cz). Google Pay měly platební karty od Twista podporovat ještě v roce 2019, nasazení se ale zpozdilo. Twisto již podporuje Apple Pay.
  5. Soukromí s aplikacemi v mobilu je iluze. Nejsme anonymní tečky na mapě, ukázal projekt New York Times (SvětChytře.cz). Schvalujete aplikacím přísup k vaší poloze, abyste mohli používat všechny jejich funkce? Tyto aplikace se na vaši polohu můžou zeptat v jakoukoliv danou chvíli. New York Times zakoupily datový soubor od menší vývojářské společnosti a dařilo se jim sledovat například účast na večírcích celebrit či pohyb v Bílém domě. Stačí pak na jednu z těchto teček kliknout a můžete ji sledovat třeba až do místa bydliště, v tu chvíli přestává být anonymní.
  6. Při zavedení digitální daně může přijít odveta, varují Česko Spojené státy. Oficiální plán ale zatím chybí (iRozhlas.cz). Americký Kongres by nejdřív musel označit daň za diskriminační. Ohrožen by mohl být například vývoz proudových motorů do Spojených států.
  7. Jak poznat, že e-shop vlastně e-shopem vůbec není? (Novinky.cz). Nakoupit přes český e-shop a následně muset reklamovat přes zahraniční subjekt s jinými podmínkami, než jaké platí v ČR? Podle dTestu bohužel běžná praxe takzvaných zprostředkovatelských e-shopů. Ty se tváří jako tuzemské obchody, v obchodních podmínkách však píšou, že jen zprostředkují objednávku. Takové skryté ujednání je podle dTestu nedostatečné a spotřebitel by měl v takové situaci mít stejná práva, jako kdyby nakoupil v Česku.
  8. CzechToll chce spravovat dálniční známky. Nabízí dvoutřetinovou úsporu (iDnes.cz). Pokud ministerstvo dopravy zruší stávající zakázky na provoz e-shopu za přibližně 400 milionů korun, je CzechToll ochoten v soutěži nabídnout řešení celého systému za 130 milionů. Podle mluvčího ministerstva je v plánu otevřené výběrové řízení.
  9. První český kryptokrach. Ambiciózní projekt Cryptelo je v úpadku (E15.cz). Cryptelo prodalo před dvěma lety virtuální mince v objemu okolo 25 milionů korun, nyní ho pražský soud posílá do konkurzu. Firma tvrdí, že je stále aktivní, a vyvíjí zabezpečenou webovou aplikaci pro bezpečné posílání souborů. Společnost se odvolala k vrchnímu soudu.
  10. E-shop Rohlik.cz loni zvýšil obrat o 60 procent na 4 miliardy Kč (ČeskéNoviny.cz). Rohlik.cz v minulém roce expandoval do Maďarska, posílil spolupráci s místními dodavateli či spustil Rohlík Chef. V současnosti je v nabídce největšího internetového obchodu s potravinami přes 15 000 položek.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně vybrat peníze z