Search
Close this search box.

Fintech review – Vliv koronaviru na globální ekonomiku a divoký růst Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Stephen Roach: Čínský koronavirus může uvrhnout globální ekonomiku do recese (InvestičníWeb.cz). Stephen Roach dříve pracoval v Asii pro Morgan Stanley a v roce 2003 byl u toho, když v Číně vypukla epidemie SARS. Co si muž, který nyní působí jako profesor na Yaleově univerzitě, myslí o aktuálním problému s koronavirem?
  2. Avast po kritice nakládání s osobními daty ruší kontroverzní divizi. Akcie prudce padají (E15.cz). Divize Jumpshot sídlí v San Franciscu a má 200 zaměstnanců, většinou Čechů. V poslední době se stala terčem kritiky, protože prodává data klientů Avastu třetím stranám. Akcie Avastu zatím ztrácejí kolem deseti procent.
  3. S aplikací od Air Bank nově zrušíte účet u konkurence (Peníze.cz). Banka umožňuje zrušení účtu nejen bez nutnosti návštěvy klientovy původní banky, ale i bez nutnosti návštěvy pobočky Air Bank. Kromě převedení zůstatku může klient zažádat i o převod trvalých příkazů.
  4. Přehledně: Kolik stojí online hudba v mobilu (Měšec.cz)? Používáte platformy na online streamování hudby? Podívejte se, jestli neutrácíte moc peněz za málo muziky.
  5. Nejhodnotnější tech firma světa pořád k nezastavení. Apple oznámil rekordní kvartál, rostl díky iPhonům i wearables (CzechCrunch.cz). Kdekdo tvrdí, že Apple přestal být originální – nejčastěji udávaným přelomovým datem je smrt Steva Jobse. Čísla však mluví jasně – Apple za poslední rok navýšil tržby o devět procent na historický rekord 91,8 miliardy dolarů, zdvojnásobil cenu svých akcií a brzy bude útočit na valuaci 1,5 bilionu dolarů.
  6. Zlatá rally může pokračovat. Toto jsou hlavní důvody (InvestičníWeb.cz). Cena zlata loni stoupla z 1 280 USD na 1 520 USD za trojskou unci, tedy asi o 19 %. Světová rada pro zlato je přitom přesvědčená, že růst ceny žlutého kovu ještě neskončil.
  7. Vestavěnou eSIM začne od února nabízet i O2, zatím jen pro novější iPhony (Lupa.cz). O2 je posledním ze tří velkých operátorů, který zahajuje podporu eSIM. eVouchery na aktivaci vestavěné SIMky si budou moct majitelé iPhonů XR, XS a novějších pořídit na pobočkách O2 od začátku února.
  8. Alza zůstává jedničkou na trhu. Loni odbavila 12,3 milionu objednávek. Expanzi do Německa ale odkládá (SvětChytře.cz). Alza se sice nepodařila expanze na některé zahraniční trhy, například v Maďarsku však byla minulý rok velice úspěšná. Za velký úspěch považuje společnost spolupráci s taxislužbou liftago, jejíž řidiče využívá jako kurýry.
  9. Zdanění Facebooku a Googlu budeme prosazovat společně, dohodlo se 140 vlád světa (Aktuálně.cz). Podle sdělení OECD by mělo být hotovo do konce roku 2020. Česko zatím pokračuje ve schvalování vlastní digitální daně, která má přinést do státního rozpočtu přibližně pět miliard ročně.
  10. E-shop na dálniční známky měl bezpečnostní problémy, unikly osobní údaje (Lupa.cz). Účastníkům víkendového hackathonu se sice podařilo v neděli spustit e-shop, který chtějí zdarma předat vládě, výsledný web však není bezproblémový. Organizátor akce Tomáš Vondráček tvrdí, že se chyba ztratila v chaosu před spuštěním a že kdyby vývojáři měli o hodinu víc času, byla by opravena.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu běží naplno a vylepšuje

V tomto týdnu spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Po ukončení testovací fáze, ve které se k