Search
Close this search box.

FinTech Review – Voicebot vymáhá dlužné pojistné a Škoda spouští privátní 5G síť

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bezdotykové výběry z bankomatů České spořitelny. Česká spořitelna přišla se způsobem, jak si vybírat hotovost bez jakéhokoliv dotyku – pomocí QR kódu. Úkon lze snadno provést na všech 1 438 bankomatech, které výběr hotovosti umožňují. Stačí mít na svém telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci George a vše v ní potvrdit takzvaným George klíčem. Nová funkce je zatím dostupná pouze pro iOS – uživatelé telefonů s Androidem se dočkají brzy.
  2. Škoda Auto spouští privátní 5G síť. Jeden z největších výrobních závodů v zemi, mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, jako první komerční subjekt vyzkouší privátní 5G síť. Řešení dodal operátor Vodafone. Vlastní virtuální prostředí automobilku odizoluje od zbytku světa a umožní tak robotům a strojům mezi sebou bezpečně komunikovat.
  3. Ronaldo bude s Binance propagovat NFT. Jeden z nejlepších fotbalistů planety a zároveň nesledovanější člověk na Instagramu, Cristiano Ronaldo, navázal několikaletou spolupráci s největší kryptosměnárnou světa Binance. Spolu s ní chce lidem více přiblížit NFT a připravit je na příchod decentralizovanějšího internetu. Na tržišti směnárny by se navíc ještě letos mělo objevit několik digitálních předmětů, na kterých se bude podílet přímo Ronaldo.
  4. Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. V pondělí večer mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila, že je Rusko v platební neschopnosti. Jedná se o první prohlášení z uznávaných autorit, které to mohou učinit. Lhůta pro zaplacení 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun) z emisí zahraničních dluhopisů Moskvě vypršela v neděli večer. Rusové sice tvrdí, že peníze na splacení mají, v důsledku západních sankcí ale nemají možnost platby provést.
  5. MONETA spouští nový rodinný účet a chystá platbu na telefonní číslo. MONETA Money Bank v červnu spustí v rámci rodinného účtu pro své nezletilé zákazníky novou mobilní aplikaci pro přístup k jejich vlastnímu kontu. Děti tak dostanou mnohem větší finanční svobodu nakládat se svými penězi moderním a plně digitalizovaným způsobem. Banka také nastartovala vývoj platby na telefonní číslo, která bude v České republice zatím unikátní. První testovací verze budou v září.
  6. Maďarská centrální banka zavedla nejvyšší úrok v EU. Maďarská centrální banka šokovala trh, když v úterý výrazně zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,85 bodu na 7,75 procenta. Tato hodnota je v současnosti ze všech zemí Evropské unie nejvyšší. Doposud měla nejvyšší úrokovou sazbu v EU Česká republika, a to 7 procent. Analytici přitom ve svých predikcích očekávali průměrné zvýšení jen o půl procentního bodu. Je to důkaz, že centrální banka má teď mnohem výraznější obavy z rostoucí inflace a slabého forintu.
  7. Výstava Alfonse Muchy nabídne k aukci jeho díla ve formě NFT. Při příležitosti nové 360stupňové výstavy ve 3D prostoru s názvem Alphonse Mucha eMOTION vyjde kolekce NFT (non-fungible tokenů), která nabídne 25 děl v rámci dvou kolekcí – jedna vychází ze Slovanské epopeje a druhá z plakátů. Aukce je k dispozici od čtvrtka 30. června až do konce výstavy, tedy 13. září. Přímo na výstavě bude také možnost si zdarma vygenerovat vlastní NFT Muchova díla.
  8. Zimbabwe zvýšilo základní úrokovou míru na 200 %. Meziroční míra inflace v Zimbabwe vyskočila v červnu na 192 procent, nejvyšší úroveň za více než rok, když se jen náklady na potraviny více než ztrojnásobily. Růst cen byl podnícen prudkým znehodnocením zimbabwského dolaru, který letos ztratil více než dvě třetiny své hodnoty a je nejhůře si vedoucí měnou Afriky. Centrální banka zvedla základní sazbu z 80 na 200 procent a vláda podruhé za více než deset let legalizuje používání amerického dolaru.
  9. Voicebot s umělou inteligencí vymáhá dlužné pojistné. Kooperativa pojišťovna, a.s. s firmou VOCALLS Společně vytvořili hlasovou asistentku Evu, která významně pomohla zvýšit kapacitu i úspěšnost při vymáhání dlužného pojistného. Úspěšnost vymáhání v roce 2021 dosáhla 71,5 % ze všech klientů, které se podařilo Evě kontaktovat. Jednou z klíčových předností hlasových asistentů je schopnost zvládat velké množství hovorů najednou, navíc bez únavy, stresu nebo potřeby odpočinku.
  10. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 4,9 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu zůstal na 0,9 procenta. Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v 1. čtvrtletí 38 610 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se reálně snížil o 8,3 procenta a meziročně o 4,4 procenta.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu