Search
Close this search box.

Fintech review – Výběr zisku z bitcoinu a iPhony za 50 miliard

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Češi jsou rekordmany v NFC platbách. Pětina jich pípne z mobilu nebo hodinek (MobilMania.cz). Banky hlásí statisíce aktivovaných tokenizovaných karet. Podle Mastercard jsou Češi v mobilních platbách jedničkou ve střední a východní Evropě, Global Payments pak hlásí nárůst mobilních plateb o čtrnáct procentních bodů (z původních čtyř) za poslední dva roky.
  2. Tesla prodala 10 % Bitcoinů, které nakoupila v lednu (Lupa.cz). Tesla dva měsíce po nákupu BTC za 1,5 miliardy dolarů prodala deset procent své kryptoměny za 272 milionů dolarů. Podle vyjádření Elona Muska byl prodej jen testem likvidity bitcoinu, který měl sloužit jako důkaz toho, že je možné v účetní rozvaze stavět bitcoin na úroveň hotovosti.
  3. Rockaway Blockchain Fund zakládá otevřený podílový fond. Investovat do něj umožní i J&T Banka (Forbes.cz). Rockaway Blockchain Fund za necelý rok od svého založení vybral již přes polovinu cílové částky 100 milionů dolarů. Nyní se otevírá širšímu okruhu investorů skrze podílový fond, do kterého je možné investovat již od jednoho milionu korun. V česku je do fondu možné investovat skrze J&T Banku.
  4. Rixo startuje online srovnání životního pojištění (Peníze.cz). Rixo v ostrém provozu spustilo srovnávač pojištění majetku začátkem minulého roku. Nyní přidává životko. Zatím umí srovnat pět pojišťoven, z nichž dvě zatím ani nejsou napojené na online zobrazení nabídky, i s omezenou nabídkou je však Rixo jedna z mála služeb, které vůbec zvládnou životní pojištění porovnat.
  5. Složili se investoři i banka. České Twisto získalo 650 milionů, peníze chce vynaložit na další rozvoj (Euro.cz). Většinu investice poskytla J&T Banka, o zbytek se postaral fond Conseq Venture Debt investiční skupiny Orbit Capital. Šéf Twista Michal Šmída řekl, že takovou investici se firma snažila získat již několik let. Získané prostředky firma využije hlavně k provozu služby odložených plateb, tedy k financování nákupů svých klientů.
  6. Hypotéka v mobilní aplikaci Equa bank (Equabank.cz). Equa přidala do mobilní aplikace funkci hypotéka. Ta umožňuje vybrat typ hypotéky, zadat údaje o nemovitosti a další parametry úvěru, podle kterých aplikace vypočítá předběžnou nabídku. Následně si klient může vybrat pobočku, kde smlouvu dotáhne do konce, a telefonicky si domluvit schůzku s bankéřem.
  7. mBank umožní karty jen v mobilu. A spustí chráněný účet pro exekuované (Měšec.cz). mBank už nebude klientům automaticky vydávat plastové platební karty. Ze změněných obchodních podmínek není jasné, zda klient bude muset ze služby vystoupit, či si naopak fyzickou kartu v případě zájmu manuálně objednat, každopádně bude možné využívat placení mobilem jako jedinou platební metodu.
  8. Výplata kdykoliv? I to je možné s Advanto a Up Česká republika (Fintree.cz). Tuzemský FinTech Advanto, který pomáhá zaměstnancům získat kontrolu nad svými financemi a pomáhá jim pomocí unikátního benefitu “výplata kdykoli”, spojila své síly s jedním z hlavních poskytovatelů benefitů pro tuzemské firmy, společností Up Česká republika. Díky této strategické spolupráci může na tento benefit dosáhnout 350 tisíc zaměstnanců, ale také brigádníků přímo v platformě Můj Up.
  9. Obří čtvrtletí pro elitní čtyřku. Apple spolkl Microsoft jen v tržbách za iPhony, Facebook s Googlem táhly reklamy (CzechCrunch.cz). Jestli mohou všechny čtyři společnosti slavit, pak oslava Applu musí vypadat jako večírek Jaye Gatsbyho. Apple meziročně zdvojnásobil zisk a jen na iPhonech utržil 48 miliard dolarů – to je jen o trochu méně, než celé jeho tržby za první čtvrtletí minulého roku.
  10. Coinbase: Býčí scénář je srozumitelný, ve hře jsou ale i medvědí varianty (InvestičníWeb.cz). Vstup kryptoměnové burzy Coinbase na americký akciový trh je jednou z největších událostí roku. Investoři firmu se začátkem obchodování ocenili na více než sto miliard dolarů, následná korekce ceny akcií ale srazila tržní kapitalizaci společnosti k 50 miliardám. Experti se shodují, že Coinbase podniká v mimořádně atraktivním prostředí, které nahrává optimistickým predikcím, současně však varují, že bude čelit řadě výzev.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Bacíková INEV

Finanční vzdělávání ve školách

Finanční vzdělávání ve školách nestíhá tempu moderních technologií a vymožeností, které 21. století přináší. Do Portu Podcastu jsme pozvali Martinu Bacíkovou, která v roce 2016 založila Institut ekonomického vzdělávání (INEV).