Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Evropská komise začala vyšetřovat Apple. Posvítí si na praktiky App Storu a Apple Pay (Connect.cz). Konkrétně se komise zaměří na podmínky umístění tlačítka Apple Pay na e-shopech, nemožnost využití NFC čipu v iPhonech k použití jiné platební aplikace než Apple Pay a znevýhodňování plateb v aplikacích. Z těch si Apple bere 30% provizi a nedovoluje jejich provozovatelům odkázat uživatele například na internetovou stránku, kde by už mohlo dojít k platbě bez provize. Tyto nevýhodné podmínky se samozřejmě netýkají aplikací Applu, které často přímo konkurují těm znevýhodňovaným.
- Fio banka spustí Fitbit Pay a Garmin Pay (Měšec.cz). Spuštění podpory se dá očekávat v nejbližších týdnech. Fungovat budou jen karty Mastercard, stejně jako tomu je u Fio v případě Apple Pay a Google Pay.
- Sberbank přesouvá klienty do nového bankovnictví (Peníze.cz). Aplikace nabízí moderní funkce, například přihlašování otiskem prstu či skenem obličeje a biometrické ověřování plateb. To zatím funguje pouze na platby zadané v bankovnictví, ověření plateb kartou na internetu zatím podporované není.
- Bitcoin pod tlakem. Jeho kurz se na chvíli propadl pod devět tisíc dolarů (E15.cz). Po nedávném půlení mnoho lidí čekalo raketový růst ceny kryptoměny. Zatím se však spíše promítá nejistota na finančních trzích a kryptoměna se tak stále drží mezi hodnotami 9 a 10 tisíc dolarů.
- Spojení dvou e-commerce jedniček. Shoptet svým 21 tisícům e-shopů nově umožňuje prodávat na Alze (CzechCrunch.cz). Alza vstupuje na model tržiště, známý zejména díky zahraničním obchodům Amazon či AliExpress. A začne ve velkém – Shoptet, jednička na trhu e-shopů, nabídne všem svým e-shopům možnost prodeje zboží skrze doplněk Alza Expando. Ten umožní obchodům propojit svůj sklad s Alzou, která zajistí kompletní zpracování objednávek.
- Jak bezpečné je mít kryptoměny uložené na kustodiálních službách? (Lupa.cz). Přestože z kryptoměnové komunity zaznívá už léta jako mantra heslo „not your keys – not your coins“, trend je spíše opačný: stále větší množství kryptoměn se nalézá v nějaké formě kustodiální úschovy. Jaké jsou limity legální odpovědnosti takové úschovy?
- Klausův zákon o hotovosti by měl opačný efekt. Všude by museli brát karty, varuje ČNB (Aktuálně.cz). Trikolóra Václava Klause mladšího získává v posledních týdnech pozornost svým bojem za „zrovnoprávnění“ hotovostních plateb. Podle ČNB by však případný zákon měl opačný efekt – již dnes je totiž platba hotovostí uzákoněna, její odmítnutí se dá považovat i za trestný čin. Pokud by se tedy bezhotovostní a hotovostní způsoby platby měly zrovnoprávňovat, zesílilo by se naopak postavení bezhotovostních plateb.
- Expobank už má aplikaci. Ověřuje platby, ale nezadává (Peníze.cz). Banka nově spustila aplikaci pro iOS, na Androidu ji nabízí už od února. Aplikace má ve srovnání s konkurencí velice omezenou nabídku funkcí, umí hlavně potvrzovat platby provedené kartou u obchodníků používajících 3D Secure či zadané v internetovém bankovnictví. Naštěstí aspoň tuto funkci podporuje dle současných očekávání, tedy s možností použití otisku prstu či skenu obličeje.
- Nová doba. Raiffeisenbank nutí k přechodu na RB klíč, ověřovací SMS zpoplatní (Živě.cz). Ověřovací SMS bude nově stát 19 Kč měsíčně za každý účet, na kterém klient službu využije. Pro ty, kteří nechtějí či nemůžou využívat ověřovací aplikaci pro Android a iOS, je jedinou další alternativou osobní elektronický klíč, fyzické zařízení, jehož používání stojí 89 korun měsíčně.
- 190 dolarů za barel ropy? Podle JPMorgan je to možné (InvestičníWeb.cz). Ceny ropy po kolapsu v důsledku propadu poptávky způsobeného koronavirovou krizí ožily a nyní se v případě severomořského Brentu pohybují kolem 40 USD za barel. Analytici z JPMorgan Chase ale věří, že jsme teprve na začátku býčího trendu. Co má být jeho katalyzátorem?