Search
Close this search box.

Fintech review – Wirecard na horské dráze a Tesla na vrcholu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Tesla předstihla Toyotu a je nejhodnotnější automobilkou světa (E15.cz). K zveřejnění Fintech review Tesla překonala tržní kapitalizaci 220 miliard dolarů, zatímco Toyota tento týden spíše ztrácí, náskok se tedy zvyšuje. Tesla asi chystá technologii na výrobu energie ze vzduchu, když už z něj umí vyrábět cenu akcií. Pro srovnání: Toyota v roce 2019 dodala 10,46 milionu vozů s tržbami 281,2 miliardy dolarů. Tesla dodala 367 tisíc aut a vykázala tržby 24,6 miliardy dolarů.
  2. Raiffeisenbank zmodernizovala bankomaty a vylepšila mobilní aplikaci (Měšec.cz). Všechny bankomaty Raiffky jsou nyní bezkontaktní a na každé pobočce klienti najdou vkladomat. Do mobilní aplikace pak banka přidala chat, který umožní zabezpečenou komunikaci s bankou, dále budou klienti v aplikaci moct zažádat o novou debetní kartu nebo si sjednat bezúročnou rezervu pro běžný účet.
  3. Plaťte kartou a vyhrajte sto tisíc. Spořitelna má vlastní „účtenkovku“ (Peníze.cz). Do slosování se automaticky zapojí každý klient, který v daném měsíci zaplatí kartou v obchodě nebo na internetu aspoň 400 korun. Měsíčně se může započítat až 20 plateb každému klientovi. Slosování proběhne každý měsíc po dobu následujících 12 měsíců, výhra bude vždy jen jedna – sto tisíc korun.
  4. Fio banka zavádí Garmin a Fitbit Pay. Zároveň nabídne slevu na nové hodinky (Živě.cz). Hodinkami budou moct platit držitelé karet Mastercard a Maestro. Ve spolupráci s Garminem a Fitbitem nabízí banka slevu 15 až 36 procent na nová zařízení.
  5. Příběh krachujícího Wirecardu má další zvrat. Jeho karty opět běží, akcie lezou nahoru a Twistu funguje Apple Pay (CzechCrunch.cz). Když vyplaval na povrch skandál s téměř dvěma miliardami neexistujících eur v rozvaze společnosti Wirecard a její akcie spadly k bodu mrazu, slibovala firma, že její služby budou nadále fungovat. Pak však britský regulátor Financial Conduct Authority odebral společnosti licenci, což vedlo k zastavení služeb – zničehonic tak přestaly například fungovat karty českého Twista. Stejným překvapením bylo, když regulátor v pondělí licenci obnovil a vše začalo opět fungovat. Wirecard však zatím rozhodně není z nejhoršího venku, už jen kvůli ztrátě důvěry klientů, například zmiňované Twisto hledá kvůli nejistotě náhradního poskytovatele.
  6. Češi v pololetí koupili kryptoměny za 1,8 mld, víc než loni (ČeskéNoviny.cz). Meziročně se jedná o 20% nárůst. Vede pochopitelně bitcoin, který tvoří přes 90 procent obchodů s kryptoměnami.
  7. ČOI: předpisy porušilo 87 % kontrolovaných e-shopů (Lupa.cz). Pokud při online nákupech spoléháte na zákon o ochraně spotřebitele, možná byste měli zvýšit opatrnost. Ze 164 e-shopů kontrolovaných v prvním čtvrtletí zjistila Česká obchodní inspekce porušení předpisů u 142, těm dohromady uložila 162 pokut. Problematické je hlavně předávání informací o reklamacích a produktech.
  8. Nová pravidla pro taxi. Uber i Bolt vystupují z ilegality, zřejmě zamíří i do regionů (Aktuálně.cz). Cestující v Praze rozdíl nepoznají, snad jen kromě žluté evidenční nálepky na každém voze, která dodá příjemný pocit, že jedou Uberem legálně. Mimo Prahu nás pak asi čeká rychlá expanze alternativních taxislužeb, které teď konečně mají jasné, zákonem definované podmínky.
  9. Brno dohání resty: v MHD lidé konečně zaplatí kartou, mobilem i chytrými hodinkami (SvětChytře.cz). Systém možná přichází pozdě, zato v chytřejší formě – služba Pípni a jeď započte cestujícím jízdné dynamicky podle času stráveného v dopravním prostředku, ten se začne počítat po přiložení karty k terminálu při nástupu a zastaví se po přiložení při výstupu. Pokud cestující za jeden den procestuje jízdenky v hodnotě přesahující cenu celodenní jízdenky, automaticky se mu o půlnoci změní vyúčtování, aby ušetřil. Služba podporuje Google Pay a Apple Pay.
  10. Jak vlastně pro trhy dopadlo divoké první pololetí? (InvestičníWeb.cz). Skončil červen, druhý kvartál i celé první pololetí. Jak se jednotlivým investicím (ne)dařilo, a to v lokálních měnách i americkém dolaru?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

blockchain

Žhavá novinka – Blockchain ETF

Leden a začátek února roku 2018 se ukázal být nejhorším obdobím pro kryptoměny a především pro investory sázející