FinTech review – Z Estonska odejde přes 400 krypto firem a další FinTech novinky

20230519-fintech-review-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

V Estonsku po přijetí nových zákonů ukončilo činnost 400 kryptoměnových firem

Co se stalo:

Téměř 400 kryptoměnových firem v Estonsku dobrovolně ukončilo své působení nebo jim bylo odebráno potřebné povolení k činnosti. Důvodem jsou nedávno zpřísněné zákony o prevenci financování terorismu a boji proti praní špinavých peněz (AML), které vstoupily v platnost v březnu.

Krypto společnosti musí nově mít legitimní vazby na Estonsko, zvýšily se licenční poplatky a zpřísnily se také požadavky na reportování klíčových informací o firmě a množství kapitálu.

Co to znamená:

Estonsko se těší pověsti země, která je velmi vstřícná pro start-upové firmy. Mezi ty se bezesporu často řadí i finančně technologické společnosti nabízející služby spojené s kryptoměnami. Na druhou stranu čelí země také reputačnímu riziku kvůli skandálům s praním špinavých peněz a podvodům s kryptoměnami.

Faktorem, který pravděpodobně přispěl k nedávnému posílení zákonů v této oblasti je připravované nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA), které schválila Evropská unie. MiCA by měla vstoupit v platnost v průběhu roku 2024.

Další FinTech zprávy

Banky ruší účty Rusům. Postiženi jsou především Rusové a Bělorusové, kteří pobývají v Česku na pracovní nebo studentská víza. Některé banky prý ruší jejich účty bez oznámení důvodu. Banky na druhou stranu tvrdí, že jednají v souladu s legislativou a tyto občany považují za vysokorizikové.

Změny na pražské burze. Na trhu Start, kde se obchoduje hlavně s akciemi menších firem, bude možné nakupovat nebo prodávat celý den. Burza cenných papírů Praha také zavede nový index, který bude sledovat výkonnost celého trhu Start.

Právo na držení kryptoměny bude v texaské listině práv. Texaské zákonodárné orgány odhlasovaly změnu státní listiny práv.  Nově bude dokument obsahovat právo na to, aby měli jednotlivci umožněno vlastnit, uchovávat a využívat digitální měny, jako je Bitcoin (BTC).

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rok 2020 ve znamení písmen

Zatímco rok 2019 byl ve znamení brexitu a obchodních válek mezi USA a zejména Čínou a zdálo se,