Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
V Estonsku po přijetí nových zákonů ukončilo činnost 400 kryptoměnových firem
Co se stalo:
Téměř 400 kryptoměnových firem v Estonsku dobrovolně ukončilo své působení nebo jim bylo odebráno potřebné povolení k činnosti. Důvodem jsou nedávno zpřísněné zákony o prevenci financování terorismu a boji proti praní špinavých peněz (AML), které vstoupily v platnost v březnu.
Krypto společnosti musí nově mít legitimní vazby na Estonsko, zvýšily se licenční poplatky a zpřísnily se také požadavky na reportování klíčových informací o firmě a množství kapitálu.
Co to znamená:
Estonsko se těší pověsti země, která je velmi vstřícná pro start-upové firmy. Mezi ty se bezesporu často řadí i finančně technologické společnosti nabízející služby spojené s kryptoměnami. Na druhou stranu čelí země také reputačnímu riziku kvůli skandálům s praním špinavých peněz a podvodům s kryptoměnami.
Faktorem, který pravděpodobně přispěl k nedávnému posílení zákonů v této oblasti je připravované nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA), které schválila Evropská unie. MiCA by měla vstoupit v platnost v průběhu roku 2024.
Další FinTech zprávy
Banky ruší účty Rusům. Postiženi jsou především Rusové a Bělorusové, kteří pobývají v Česku na pracovní nebo studentská víza. Některé banky prý ruší jejich účty bez oznámení důvodu. Banky na druhou stranu tvrdí, že jednají v souladu s legislativou a tyto občany považují za vysokorizikové.
Změny na pražské burze. Na trhu Start, kde se obchoduje hlavně s akciemi menších firem, bude možné nakupovat nebo prodávat celý den. Burza cenných papírů Praha také zavede nový index, který bude sledovat výkonnost celého trhu Start.
Právo na držení kryptoměny bude v texaské listině práv. Texaské zákonodárné orgány odhlasovaly změnu státní listiny práv. Nově bude dokument obsahovat právo na to, aby měli jednotlivci umožněno vlastnit, uchovávat a využívat digitální měny, jako je Bitcoin (BTC).