Search
Close this search box.

Fintech review – Záchrana piva a lék od těžařů

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Některé velké banky se chtějí zapojit do chytré karantény (ČeskéNoviny.cz). Velké banky nabídnou ministerstvu zdravotnictví data svých klientů pro zpřesnění chytré karantény. Ta má být spuštěna po Velikonocích a bude u infikovaných podle dat z mobilních telefonů a platebních karet mapovat jejich pohyb za posledních pět dní.
  2. Pryč od hotovosti. Osm z deseti Čechů nyní platí častěji kartou (iDnes.cz). Průzkum proběhl již během koronavirové pandemie a ukazuje, že Češi v současnosti neradi platí hotovostí. Podle Světové zdravotnické organizace sice bankovky nejsou semeništěm virů, mohou je ale přenášet stejně jako jiné předměty.
  3. Obchodníci reagují na zákaz prodeje v kamenných obchodech. Většina firem rozjíždí e-shopy (iRozhlas.cz). Nepříjemná situace se možná v některých ohledech projeví pozitivně. Vlastní e-shop by pravděpodobně časem stejně potřebovala každá firma, která by chtěla zůstat konkurenceschopná.
  4. EET bude pozastavena na dobu nouze a tři měsíce k tomu, rozhodla vláda (ČT24.cz). Z původního plánu odložit start třetí a čtvrté fáze EET se vzhledem k vývoji situace přešlo k úplnému pozastavení EET. Kromě toho také stát přispěje firmám na mzdy a odpustí minimální zálohy na OSVČ na půl roku.
  5. Ceny nájmů v centru Prahy klesají, uvolnily se byty z Airbnb (Měšec.cz). K poklesu cen samozřejmě vede nepřítomnost turistů v centru Prahy a dočasný zákaz Airbnb. Samotný realitní trh zatím drží.
  6. Těžaři kryptoměn místo dolování virtuálních mincí hledají lék na koronavirus (E15.cz). Program Folding@home od vědců ze Stanfordovy univerzity využívá výpočetní síly domácích počítačů po celém světě, která v součtu tvoří jeden z nejvýkonnějších superpočítačů vůbec. V současnosti se výzkum tohoto programu soustřeďuje na hledání léku na koronavirus, s čímž pomáhá třeba i těžařská společnost CoreWeave, která se rozhodla poskytnout výkon šesti tisíc svých grafických karet na potřeby Folding@home.
  7. Celo hází rukavici Libře od Facebooku. Jaký má smysl a šanci uspět? (Lupa.cz). Celo chce využívat blockchainu ke snadným mobilním platbám a levným mezinárodním převodům finančních prostředků. Součástí platformy jsou i dvě kryptoměny, Celo Gold a Celo Dollar, která je ukotvená na dolar.
  8. Zachraňte naše pivo, vyzývají Čechy minipivovary. Potřebují prodat 300 000 piv, které se mohou zkazit (Lidovky.cz). Výše zmiňujeme, že firmy jsou kvůli koronaviru nuceny zakládat e-shopy. Patří mezi ně i pivovary, ty navíc mají podporu ve formě iniciativy Zachraň pivo, která sdružuje malé pivovary a pomáhá jim zprostředkovat prodej piva, které by se jinak zkazilo.
  9. Medvědí trend: Co (ne)dělat a jak dlouho (to) může trvat? (InvestičníWeb.cz). Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když nechcete okolní svět úplně ignorovat?
  10. Nevíte, jak se učit doma s dětmi? Tyhle stránky vám pomůžou (SvětChytře.cz). Motivovat děti k domácímu studiu může být náročné, dvojitě to pak platí u těch menších, kterým musí s učením pomáhat rodiče. Školy ale zůstanou zavřené pravděpodobně aspoň do konce května, takže domácích úkolů bude spíše přibývat. Pomoc zdarma nabízí mimo jiné i velká vydavatelství.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro

Žena překonala svůj strach

Překonej svůj strach s Portu

V Portu letos překonáváme své strachy. Ať už se to týká běžných věcí jako je strach ze zvířat