Search
Close this search box.

Fintech review – Zelený bitcoin a australské Twisto

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Mall Pay má od ČSOB a Mallu dalších 50 milionů, nově je součástí brány ComGate (Lupa.cz). Po posledním kole investic je základní kapitál Mall Pay již 285 milionů korun. Zařazení do největší české platební brány ComGate znamená, že e-shopy můžou platbu přes Mall Pay zavést na několik kliknutí bez podepisování dalších smluv.
  2. Těžaři kryptoměn zastavují operace v Číně. Země oznámila zpřísnění pravidel pro bitcoiny (iRozhlas.cz). Koncem minulého týdne čínská vláda ohlásila, že plánuje zvýšit tlak proti těžařům kryptoměn. Některé společnosti, které se těžbě věnují, v reakci hlásí ukončení aktivit v Číně, jiné omezují provoz či zastavují expanzi. Bitcoin se celý týden drží pod hranicí 40 tisíc dolarů, v pondělí se dokonce pohyboval po 35 tisíci.
  3. Twisto kupují Australané. Zip chce s českým startupem dobývat Evropu a zaplatí za něj přes 2 miliardy (CzechCrunch.cz). Za zhruba 2,2 miliardy korun si Zip, který je zatím v rámci Evropy aktivní jen ve Velké Británii, kromě Twista koupil i celý jeho tým včetně zakladatele Michala Šmídy. Šmída sám si akvizici chválí a těší se na expanzi a spolupráci s jedním ze světových lídrů v oboru odložených plateb.
  4. Na daňové přiznání elektronicky zbývá týden (Peníze.cz). V úterý 1. června končí prodloužená lhůta na elektronické podání daňových přiznání. Ve stejném termínu musí mít finanční úřad na účtu připsanou platbu daně. Těm, kteří nestihnou podat přiznání či odeslat daň včas, budou počítány sankce od původního termínu, tedy od 3. května.
  5. One River chce nabízet Bitcoiny s neutrální uhlíkovou stopou (FintechCowboys.cz). Společnost One River zažádala o schválení nabídky bitcoinového ETF s názvem Carbon Neutral Bitcoin Trust. Ten by společně s bitcoiny nakupoval emisní tokeny, které by vyrovnaly uhlíkovou stopu vytvořenou těžbou bitcoinu.
  6. Huawei spustí svůj nový operační systém pro chytré telefony (ČeskéNoviny.cz). Systém se jmenuje Harmony a bude spuštěn 2. června. Jde o zásadní krok k osamostatnění společnosti Huawei, která vzhledem k americkým sankcím nesmí využívat systémy Googlu. Zatím není jasné, zda systém bude zaveden na současné modely či jak bude fungovat přechod aplikací – to je zásadní otázka zejména pro bankovní aplikace, které vyžadují vysokou úroveň bezpečnosti.
  7. Česká e-commerce je na vrcholu a jen tak neklesne (Fintree.cz). Z průzkumu technologické služby Balíkobot, která firmám pomáhá s napojením na přepravní služby a zefektivňuje tak expediční procesy, vyplývá, že čeští dopravci neočekávají po otevření kamenných prodejen e-shopů pokles ve využití přepravních služeb, a to především na základě stále se zvyšujícího a už tak rekordního růstu české e-commerce scény. Dále zmiňují i fakt, že pro koncové zákazníky budou online nákupy často pohodlnější i jednodušší než nákupy v kamenných prodejnách.
  8. Curve si jde pro další peníze na crowdfundingovou platformu, můžete se přidat (Měšec.cz). Fintech Curve, který umí mimo jiné agregovat několik platebních karet do jedné, prodává akcie na crowdfundingové platformě Crowcube. Původní cíl získat milion liber již společnost několikanásobně překročila, minimální výše investice jsou dvě akcie za 17,25 GBP.
  9. Musk pracuje na ozelenění těžby bitcoinu. Jeho nápady nedávají smysl, varují čeští těžaři (E15.cz). Elon Musk při jednání s těžaři bitcoinu vyzval ke snižování uhlíkové stopy těžby. Chtěl by, aby největší těžařské společnosti zveřejňovaly, jaký podíl na těžbě mají energie z obnovitelných zdrojů. Těžaři poukazují hlavně na nemožnost auditovat pooly, tedy velká uskupení jednotlivých těžařů. Pokud by se nějaká společnost zastřešující pool pokusila o audit, velká část jednotlivců by se prostě sebrala a svůj stroj připojila jinam.
  10. Indický poskytovatel digitálních plateb Paytm chystá rekordní nabídku akcií (InvestičníWeb.cz). Největší indický poskytovatel digitálních plateb Paytm plánuje koncem letošního roku primární veřejnou nabídku akcií (IPO), ze které by chtěl získat zhruba 218 miliard rupií (62,6 miliardy Kč). Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na informované zdroje. Nabídka firmy Paytm, která se formálně jmenuje One97 Communications, by se tak stala největší primární nabídkou akcií v Indii.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Fintech review – Růst bitcoinu a Muskův dar

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Náladu kryptospekulantů drží nahoře čínský stranický