Fintech Review – Zima přichází na HBO, Uber na burzu

Fintech review - Zima přichází na HBO, Uber na burzu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Český Motionlab se stal na pražském Startup World Cup & Summitu nejlepším startupem regionu. Evropu ovládl švédský Mimbly (CzechCrunch.cz). Brněnskému startupu, který se zabývá tvorbou personalizovaných videí, jen těsně uniklo vítězství v evropském finále. Po půl roce fungování je to i tak velký úspěch, navíc je regionální vítězství kvalifikuje k účasti ve světovém finále v Silicon Valley.
  2. Čínský trh přestává šlapat. Škodě v prvním čtvrtletí klesl odbyt o tři procenta, v samotné říši středu byl pokles téměř pětinový (iHNED.cz). Za první kvartál klesl Škodě prodej v Číně o 19 procent, zato ve východní Evropě zaznamenala meziroční nárůst 12,5 procenta. V Česku automobilce klesl prodej o 13 procent.
  3. Nová doba v levném cestování letadlem. Italové představili sedačky připomínající let na stojáka (CzechCrunch.cz). Italská společnost Aviointeriors představila sedačky, které mají navýšit kapacitu letů o 20 procent a jsou až o 50 procent lehčí než normální sedačky. Problém? Připomínají spíš cyklistické sedlo, než jakkoliv pohodlné sezení na dlouhý let.
  4. Čína chce zakázat těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn (ČeskéNoviny.cz). Návrh Národní rozvojové a reformní komise neříká, jak a kdy by měla být těžba omezena, k zákazu tedy pravděpodobně nedojde okamžitě. Není to nic nového, v Číně jsou kryptoměny omezovány již od roku 2017.
  5. Aby nás nezničila umělá inteligence. Evropa představila pravidla pro bezpečnou AI (Lupa.cz). Evropská komise minulý rok sestavila skupinu odborníků s úkolem vymyslet etické pokyny pro práci s umělou inteligencí. Ty jsou od tohoto týdne veřejně dostupné a EU může jít za svým cílem – stát se jedním z hlavních hráčů v oblasti AI.
  6. Trump zbrojí na nové kolo obchodní války s Evropou. Zasáhne do sporu leteckých titánů (Info.cz). V dalším kole války by Spojené státy mohly uvalit clo na evropská letadla a vrtulníky, dále také na mnoho potravin, například na sýry, víno či pomeranče. Těmito dvěma kategoriemi však seznam nekončí, cla se plánují i na motocykly, kapesní nože či kuchyňské potřeby. Evropská unie slibuje protiopatření.
  7. Jak vydělat na zimě v dubnu. Hra o trůny je na keckách, kravatách i whisky (Forbes.cz). O víkendu nás čeká skoro zimní počasí, které bude pro mnohé tematické. V neděli totiž vyjde první díl poslední řady Hry o trůny. Co to znamená v číslech? Až 200 milionů diváků a desítky partnerů, kteří vytváří oficiální merchandising. Třeba Adidasky za čtyři tisíce či několik speciálních edic whisky Johhnie Walker, které začínají na tisícovce.
  8. Platbu kartou Mastercard bude možné ověřit otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje (E15.cz). Novinka bude zavedena od září v reakci na evropskou směrnici PSD2, která biometrické údaje uvádí jako jednu z možností, jak zvýšit bezpečnost plateb. Jedná se o ověřovací metodu, která podle výzkumů vyhovuje klientům i bankéřům.
  9. Facebook po tlaku Evropské komise ve svých podmínkách jasně vysvětlí, jak nakládá s daty uživatelů (CzechCrunch.cz). Uživatelé by nyní měli jasně chápat, co Facebook s jejich daty dělá. Navíc má společnost převzít odpovědnost za to, jak s daty uživatelů nakládají třetí strany.
  10. Uber vstupuje na burzu. Ve zprávě uvádí, že možná nikdy nebude v zisku (iRozhlas.cz). Cena akcie by se měla pohybovat mezi 48 a 55 dolary, hodnota firmy by tak mohla přesáhnout 100 miliard dolarů. Uber uvádí, že v dohledné době náklady společnosti porostou, není tak vůbec jisté, kdy společnost dosáhne zisku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu