FinTech review – Způsobí AI příští finanční krizi a další FinTech novinky

fintech-review-20-10-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Šéf SEC varuje, že umělá inteligence může způsobit finanční krizi

Co se stalo:

Šéf americké Komise pro cenné papíry (SEC) Gary Gensler v nedávném rozhovoru varoval, že regulace umělé inteligence bude „těžký úkol“. Důvodem má být skutečnost, že řada finančních institucí bude používat stejné AI modely od technologických firem. Problémem také je, že technologické firmy nejsou regulovány Komisí pro cenné papíry a burzy a dalšími orgány dohledu na Wall Street.

Co to znamená:

Pokud budou firmy používat stejné modely, hrozí riziko stádního chování. Gensler k tomu říká: „Myslím si, že v budoucnu dojde k finanční krizi… v následných zprávách lidé řeknou: ‚Aha! Byl to buď jeden agregátor dat, nebo jeden model… na který jsme se spolehli‘.“

Regulační orgány po celém světě se potýkají s tím, jak dohlížet na umělou inteligenci, protože technologické společnosti a jejich modely nejsou pod dohledem konkrétních kontrolních orgánů. EU už připravila přísná opatření týkající se používání umělé inteligence v zákoně, který má být schválen do konce roku. Například v USA je ale příprava regulace stále v plenkách.

Další FinTech zprávy

Goldman Sachs chce ukončit spolupráci na Apple Card. Bankovní partner pro Apple kreditní kartu a spořicí účet má zřejmě o těchto produktech spoustu pochybností. Goldman Sachs totiž údajně na této spolupráci prodělává. Obchodní oddělení banky, které má na starosti spolupráci s Applem a také vlastní BNPL řešení, už údajně prodělalo miliardy dolarů.

Orgán EU pro ochranu osobních údajů chce u digitálního eura větší ochranu soukromí. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) uvedl, že důrazně doporučuje doplnit do návrhu zákona práh ochrany osobních údajů pro online transakce využívající digitální euro. Orgán chce, aby se nesledovaly ani offline, ani online transakce v nízkých hodnotách pro účely boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Fed pravděpodobně sníží strop pro poplatky za platby kartou. Posledních 12 let platili američtí obchodníci bankám za každou platbu debetní kartou 21 centů plus 0,05 % z transakčních nákladů. Očekává se, že Federální rezervní systém (Fed) navrhne snížení těchto poplatků, které mohou banky účtovat obchodníkům.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Rozhovor s investorkou Janou

Rozhovor s investorkou Janou

Naše investorka Jana momentálně plní roli maminky na plný úvazek. Ačkoliv je na mateřské, snaží