Search
Close this search box.

FinTech Review –⁠ Zvýšení úrokové sazby a „bitcoinové školy“

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procenta. Zvýšení základní úrokové sazby bankovní radou ČNB z 1,25procentního bodu na 2,75 procenta znamená nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem je především rostoucí inflace, která se blíží k 5% hranici. Dopadem budou vyšší úrokové sazby na spořicích produktech, ale zdraží hypotéky, spotřebitelské úvěry a firemní úvěry.
  2. Polské Allegro kupuje e-shopy Mall Group a Wedo. Jedna z největších evropských e-commerce platforem Allegro převezme českého provozovatele e-shopů Mall Group a logistickou firmu Wedo. Hodnota transakce činí 925 milionů eur, tedy téměř 23,5 miliardy korun. Prodávajícími jsou skupina PPF, Rockaway Capital a EC Investments.
  3. El Salvador postaví „bitcoinové školy“. Středoamerický El Salvador, který v září jako vůbec první země přijal bitcoin jako své zákonné platidlo, plánuje použít část zisků ze své investice do BTC na výstavbu 20 „bitcoinových škol“. Ty by měly budoucí studenty vzdělávat o kryptoměnách, čímž chce země podpořit rychlejší adopci digitálních aktiv. El Salvador k vlastní 3. listopadu 1120 BTC, které mají při současné ceně BTC 61 600 USD hodnotu zhruba 69 milionu dolarů.
  4. Akcie FIXED.zone byly upsány za nejvyšší možnou cenu. Výrobce mobilního příslušenství FIXED.zone zakončil v úterý veřejnou nabídku svých akcií na trhu START pražské burzy. Zájem investorů byl obrovský, emise byla přeupsána 2,8krát. Akcie byly upsány za nejvyšší cenu v rámci stanoveného rozpětí (222 Kč) a obchodovat se s nimi začne v pondělí 8. listopadu. Největší část z nového kapitálu připadne na zvýšení skladových zásob v souvislosti s expanzí na zahraniční trhy.
  5. Značka Le Premier jedná s věřiteli o své záchraně. České oděvní značce Le Premier, která se na trhu pohybuje 12 let, došly zdroje na úhradu téměř 80 milionů korun držitelům dluhopisů. Do problémů se firma dostala z důvodu vysokých nákladů na neúspěšnou expanze na Slovensko a stejně tak neúspěšný pokus rozšířit sortiment o konfekci. Společnost nyní doufá v záchranu prostřednictvím insolvenční reorganizace.
  6. Největší australská banka integruje bitcoinové služby do své aplikace. Australská Commonwealth Bank umožní příští rok svým 6,5 milionům klientům nakupovat, prodávat a držet bitcoiny a další kryptoměny přímo ve své bankovní aplikaci. Stane se tak první bankou na kontinentu, která přímý přístup nabízí. Výběr do externích online peněženek je zatím otázkou.
  7. Vozítko Nuro získalo obří investici a spolupráci s Googlem. Autonomní vozítko rozvážející jídlo Nuro získalo obří investici ve výší 600 milionů dolarů (přes 13 miliard kroun). Nuro v již čtvrtém kole financování podpořila třeba investiční společnost Tiger Global Management nebo technologický gigant Google. Cílem zakladatelů je postupně rozšířit sortiment přepravovaného zboží. Odhadovaná hodnota společnosti tím stoupla na 190 miliard korun.
  8. Wedo slaví první rok své existence. Wedo, český logistický operátor, zakončil první rok svého působení. Během něj společnost přepravila více než 10 milionů zásilek, zprovoznila tisíc výdejních míst a zaznamenala růst o 40 procent. V blízké době se budou investice společnost pohybovat okolo 1 miliardy korun, týkat se přitom budou nejen českého trhu. Použity budou na vybudování nového „superhubu“ u D1 či rozšiřování sítě výdejních míst a boxů.
  9. Český Smartlook se přesouvá do USA. Mateřská centrála brněnského startupu Smartlook zkoumajícího chování uživatelů na webu pomocí analýz v oblasti vizuální a numerické analytiky se nově přesouvá do San Francisca. Důvodem je zvýšení důvěryhodnosti vůči budoucím investorům a více se prosadit na trhu webové vizuální a numerické analytiky. Aktuálně má startup přes 2700 platících zákazníků z řad velkých společností a dalších 60 tisíc uživatelů a menších firem po celém světě.
  10. Své investory přestala vyplácet další čínská realitní firma. Po Evergrande se na čínském realitním trhu dostává do potíží také Kaisa, která zaměstnává 17 000 lidí a její hodnota se odhaduje na miliardu dolarů. Na burze v Hongkongu pozastavili obchodování s jejími akciemi, které odepsaly 15 % a dostaly se na rekordní minimum.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po

Investice do zlata

Nejlepší a roky prověřená investice do zlata! Ale…

Docela často se stává, že někdo v diskuzi o investování začne s nadšením mluvit o cihličkách nebo slitcích zlata či stříbra – vlastně fyzických drahých kovech obecně. Lidé si v sobě nesou představu, jak je taková forma investování výhodná a správná.

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si ani neuvědomujeme, že