Search
Close this search box.

Fintech Review

Každý týden vám přinášíme přehled důležitých novinek ze světa fintechu.

Nic dalšího tu už není
Nic dalšího tu už není

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Česko má dalšího jednorožce – Productboard. Startup Productboard, která má české zakladatele, získal investici 125 milionů dolarů a svou valuaci tak posunul na 1,725 miliardy dolarů, tedy 37 miliard korun. Přeskočil tak Rohlík, který se loni stal prvním českým jednorožcem. Startup se zaměřuje na vývoj softwaru, který usnadňuje život produktovým manažerům. Mezi jeho zákazníky jsou firmy jako Microsoft, Volkswagen, Salesforce, Zoom nebo Avast.
  2. Akcie Facebooku se propadly, mizí i uživatelé. Sociální síť Marka Zuckerberga Facebook vůbec poprvé nahlásila mezičtvrtletní pokles počtu uživatelů. Trhy na to rychle zareagovaly, hodnota akcií mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms, vykázala více než dvacetiprocentní pokles. Čistý zisk meziročně klesl o osm procent na 10,3 miliardy dolarů (220 miliard korun). Za zdroj historicky prvního poklesu počtu uživatelů Facebooku označují především změnu pravidel Applu, která se týkají ochrany soukromí na platformách Mety.
  3. Inflace v eurozóně je na rekordu. Míra inflace v zemích eurozóny v lednu vystoupila na 5,1 procenta, což je rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Analytici však očekávali, že tlak na růst cen poleví a míra inflace z prosincových pěti procent klesne zhruba na 4,4 procenta. Nejvyšší inflaci má za leden s 12,2 procenty Litva, následuje Estonsko a Belgie se Slovenskem.
  4. DEPO Ventures investuje do Blockmate zaměřujícího se na data z kryptoúčtů. Česko-slovenský Blockmate.io buduje jednotné rozhraní, které usnadní přístup ke kvalitním finančním údajům z různých globálních služeb. Pomocí přístupu a analýzy dat z kryptoúčtů chce vybudovat místo, kde se budou sbíhat všechny dostupné informace z kryptoprostoru. Nyní získává investici 500 000 eur (v přepočtu zhruba 12,2 milionu korun) od andělského fondu investiční skupiny DEPO Ventures a Tensor Ventures. Startup v tuto chvíli pokrývá více než 100 milionů uživatelských účtů.
  5. Streamovací služba SkyShowtime v Česku i na Slovensku. Společnosti Comcast a ViacomCBS získaly všechna potřebná povolení evropských regulačních úřadů ke spuštění společné streamovací služby SkyShowtime. Bude přístupná ve více než dvaceti evropských zemích včetně České republiky a Slovenska. Služba nabídne více než 10 000 hodin obsahu napříč žánry pro všechny divácké skupiny. Přesný termín spuštění ani cena ještě nejsou k dispozici.
  6. Galaxy Digital přechází na ESG. Kryptoměnová společnost Galaxy Digital obchodující s kryptoměnami oznámila, že své podnikání optimalizuje v souladu s principy „programu udržitelnosti“. Při svých operacích a těžbě Bitcoinu plánuje využívat více než 80 % energetického mixu z udržitelných zdrojů a chránit tak životní prostředí. Není přitom jediná, podle asociace Bitcoin Mining Council se využívá při těžbě BTC již převážně zelená energie – odhad je 58,5 %.
  7. Crowdfundingový Donio vyrostl a míří na zahraniční trh. Na crowdfundingové platformě Donio se v rámci 1 575 příběhů vybralo 242 milionů korun, téměř trojnásobek příspěvků předchozího roku. Celkový počet příspěvků, ať už na dobročinné sbírky nebo komerční projekty, byl v loňském roce 267 811, průměrně dárci přispívali 903 korun. Donio loni v říjnu vstoupilo na Slovensko, ještě letos pak plánuje expanzi do Rumunska.
  8. ČNB nadále zvyšuje úrokové sazby. Česká národní banka zvýšila sazby o očekávaných 0,75 p.b. na 4,5 %. Dvoutýdenní repo sazba je tak vůbec nejvyšší za posledních 20 let. Pro zvýšení hlasovalo pět radních, dva byli pro ponechání. Pokud bankovní rada dodrží slovo, vrchol úrokových sazeb by měl být na 5 %. Z inflační prognózy navíc vyplývá, že by měl být vrchol okolo 10 %, předešlý odhad byl 7 %.
  9. Elektronický občanský průkaz možná od příštího roku. Češi by mohli v roce 2023 začít využívat elektronický občanský průkaz vedle stávající kartičky s osobními údaji. Bylo by tedy možné se identifikovat například prostřednictvím telefonu s tím, že data ke každé osobě jsou již někde uložená a je možné s nimi pracovat. Stejně tak u sebe nebudou muset mít řidičský průkaz při silniční kontrole, ale bude jim stačit pouze občanka. Plánem je služby státu postupně zdigitalizovat do začátku roku 2025.
  10. Bitcoin pod hranicí 40 000 dolarů. Po velkém pádu na konci ledna, který způsobilo oslabení akcií zejména technologických firem, kurz bitcoinu povyskočil směrem vzhůru. Ani v tomto týdnu se mu ale nepodařilo překonat pomyslnou hranici 40 000 dolarů, což odpovídá 849 480 Kč. Bouřlivý vývoj kurzu, který víceméně kopíroval hodnotu bitcoinu, mají za sebou také další kryptoměny.