Generace Z a svět online investování

Co se investoři z Generace Z dozvěděli, když si otevřeli účet u online správce investičního portfolia?

Generaci Z můžeme také nazvat jako Generaci DIY (Do it yourself) – neboli „udělej si sám“.

„Existuje základní předpoklad, že téměř s každým úkolem si člověk dokáže poradit sám,“ řekl Jonah Stillman, spoluzakladatel Gen Z @ Work. V době YouTube se každý může jednoduše naučit hrát třeba na hudební nástroj, programovat nebo položit dlažbu v koupelně. Uživatelé z Gen Z mají zjevně stejný přístup k investování. „Proč bych měl jít pro radu za finančním poradcem, když vše co potřebuji vědět najdu on-line?“ Zeptal se Stillman.

Tato generace miluje technologie a alternativní řešení. A právě to činí online správu investičního portfolia nízkonákladovou a hojně využívanou metodou investic hlavně v řadách této generace. Zatímco prarodiče Generace Z by si jen těžko byli schopni představit moderní technologie internetu, v dnešní době to patří ke standardu moderního života,“ řekl Stillman.

Linda Zhang, senior poradkyně společnosti SoFi, a generální ředitelka a zakladatelka investiční společnosti Purview v New Yorku, souhlasí s tím, že robotičtí poradci by mohly být vhodnější než tradiční investiční firmy, které mají většinou příliš vysoké minimální vstupní investice. Jeden z největších mýtů je, že investování je velmi složité. Samozřejmě si můžete myslet, že určité druhy investování jsou složité a matoucí, ale můžete začít jednoduše. Investujte do tržních indexů a zjistěte, jak velká rizika jste ochotni přijmout.“ řekla Zhang. “ Než začnete, zaměřte se na dvě důležité věci: hledejte nízké měsíční poplatky za vedení portfolia a nezapomeňte porovnat jednotlivé funkce.“

„Nemusíte se obávat, že přijdete o zásadní součást procesu, který investování přináší, jen kvůli tomu, že se jedná o automatizovanou službu a nevyžaduje vaši plnou kontrolu“, říká Eric Bronnenkant, certifikovaný finanční poradce, CPA a vedoucí daňového oddělení v Bettermentu. Investiční aplikace jsou navrženy tak, aby usnadňovaly otevření účtu a správu portfolia.

Níže sdílíme přístupy investorů Gen Z, kteří popisují vlastní zkušenosti s investováním pomocí zahraničních robo-advisory platforem.

„Byl jsem šokován …“

Drew Cheneler, 22 let, říká, že se jen tak poflakoval, když si poprvé otevřel účet na online robo-advisory platformě. Cheneler, bloger na téma osobní finance, si myslel, že bude jednoduše nakupovat a prodávat akcie nebo indexové fondy – jeho rodiče s ním mluvili o investování – na takové katapultování se na trhy, nebyl připraven. Ukázalo se, že je velký rozdíl si o něčem jenom číst a poté opravdu čelit kolísání trhů. Nepanikařit a nedělat ukvapené rozhodnutí.

Cheneler byl tehdy 19 letý vysokoškolák. „Nečekal jsem, že hned první den budu schopen nakupovat akcie,“ řekl. „Šokovalo mě, jak snadné to bylo.“ Také nečekal, že by mohl o některé své peníze přijít. Na začátku si užíval obchody a na vývoj trhu reagoval velmi zkratkovitě. „Nerozuměl jsem celému konceptu dlouhodobého investování,“ řekl. Směje se, když si vzpomene na své 19 leté já. „Bože, přišel jsem o 100 Kč,“ řekl. „Prodal jsem všechno. „Nyní, když pozoruje jak tržní výkyvy ovlivňují jeho portfolio klidně i o několik stovek korun, ví, že se trh brzy opět stabilizuje a dokonce takové chvíle považuje za příležitost k nákupu.

Daně

Zásadní složkou procesu investování pro čtyřiadvacetiletého Brendna Whitakera byly daně. „Nebylo to tolik o penězích, více jsem byl šokován, že jsem musel své investice zahrnout do daňového přiznání,“ řekl. „Je to úplně jiný svět byrokracie a papírování. “ Whitaker investoval do jednotlivých akcií a využíval obchodů bez poplatků. „Jakmile se daňové období začne blížit, je třeba odevzdat daňová přiznání,“ řekl.

V té době právě Whitaker založil svou vlastní firmu a bylo to poprvé, co předkládal daňové přiznání. „Do té doby jsem se o nic takového nezajímal, ale díky investování vím jak správně podat daňové přiznání“.

Když trh kolísá

„Někteří zkrátka nejsou připraveni na příliv emocí, které může proces investování vyvolávat, říká Suzanne Ctvrtlik, 23 let, nezávislá grafická a webová designérka v Houstonu.

„Řekněme, že každý měsíc investujete do svého účtu 10 000 Kč,“ řekla. „Být schopen s klidnou hlavou sledovat propady a růsty trhu není vůbec jednoduché. Nakonec se vaše emoce zklidní, když si dokážete vytvořit určitý odstup“, říká Ctvrtlik, která má také svůj kanál na YouTube zaměřený na finance. Původně však byla sama překvapena intenzitou svých reakcí. To co Suzanne pomohlo nejvíce zvládat své emoce během investování, bylo vytvoření dlouhodobého investičního plánu, bez ohledu na aktuální stav trhu.

Čím dříve, tím lépe

Věc, která stále nejvíce udivuje Chenelera ohledně investování je ta,  jak výrazný vliv na úspěch má to, kdy člověk začne poprvé investovat. Pokud někdo vyčkává s investováním pro svůj důchod na moment, až ho bude reálně potřebovat, je pozdě a pravděpodobně tím přichází o cenné zhodnocení, říká Cheneler. „Je neskutečné jaký je rozdíl v tom, začít investovat v 19 letech a nebo až v 25 nebo 26,“ řekl. „V žádném případě nemůže 26 letý člověk dosáhnout stejných výsledků jako někdo, kdo začal o sedm let dříve“.

Pokud chcete tedy i vy využít možnosti 21. století a investovat za nízký poplatek a podle vašich představ, můžete se registrovat na Portu a my vám se stavíme portfolio na míru během několika minut.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…