Search
Close this search box.

Index S&P 500 překonal nový rekord!

Podle Ryana Detricka z LPL Financial index S&P 500 překonal nový milník, a to v počtu dní bez 3% tzv. pullbacku. Padl tak rekord z roku 1995, kdy S&P index neklesl o více než 3 % po dobu 241 (obchodních) dní v řadě. Vzhledem k tomu, že v roce 2017 je 251 obchodních dní, může lehce nastat situace, kdy bude pokořen 1 kalendářní rok bez 3% pullbacku.

To, co zažíváme v roce 2017 je tedy něco, co se ještě nikdy nestalo. Není zvykem, aby trhy byly takto klidné. Korekce v rozmezí 3 až 5 procent považujeme za naprosto běžný jev, který může kdykoliv nastat.

Graf 1: Vývoj indexu S&P za poslední rok (zdroj)

Klidný rok 2017

Rok 2017 lze nazvat rokem klidu. Za posledních 12 měsíců nalezneme pouhých 11 dní, kdy došlo k růstu, nebo propadu S&P o alespoň 1 procento. V porovnání s historickými daty tak jde o velmi neobvyklý jev. To se odráží i na průměrné denní změně, která je v tomto roce 0,3 % – nejnižší od roku 1965.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na fakt, že za posledních 12 měsíců narostla hodnota S&P 500 téměř o 20 %.

Graf 2: Růst indexu S&P za poslední rok (data)

Ticho před bouří

I přes fakt, že S&P index roste a boří jeden rekord za druhým, přichází obavy z možného propadu. Todd Gordon z TradingAnalysis.com, varoval, že se může jednat o jednu z posledních fází před propadem.

„Jsme v třetí a zároveň poslední fázi (odkazujíc na klasickou Dowovu teorii s třemi základními fázemi – akumulace, participace, distribuce)“ vysvětluje Gordon. Dále pak tvrdí, že chybějící volatilita může předznamenávat brzký propad.

Nemá tedy cenu pokládat si otázku, jestli dojde k výkyvu, ale kdy k němu dojde. S pokračujícím ekonomickým cyklem tak očekáváme návrat volatility zpět na scénu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta