Search
Close this search box.

Inflace v ČR v červnu klesla na 9,7 %

inflace-cr-kveten-2023

Meziroční míra inflace v ČR se v červnu snížila o 1,4 p. b. na 9,7 % a poprvé za rok a půl tak spadla pod 10 %. Největší vliv na pokles inflace mělo dle ČSÚ zejména snížení růstu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení. Svůj růst meziročně zmírnila většina složek spotřebního koše.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zmírnily svůj růst zejména ceny masa na 4,7 % (v květnu 8,7 %) a ceny sýrů a tvarohů na 10,0 % (v květnu 16,1 %). V oddíle bydlení v červnu zpomalily svůj meziroční růst ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu na 10,0 % (v květnu 12,4 %), zemního plynu na 39,8 % (v květnu 47,6 %) a tuhých paliv na 35,2 % (v květnu 39,4 %).

„V červnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 9,7 % a již popáté zmírnily svůj růst. Nižší růst cen byl naposledy zaznamenán v prosinci 2021, a to ve výši 6,6 %. Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení,” uvedl Jaroslav Sixta, místopředseda Českého statistického úřadu.

Ze 41 sledovaných evropských států si Česká republika oproti květnu mírně pohoršila a momentálně má 9. nejvyšší inflaci. Nejvyšší inflaci má nadále Maďarsko (20,1 %). Následuje Srbsko (13,7 %), Moldavsko (13,2 %), Ukrajina (12,8 %). Vyšší inflaci, než my má nadále Slovensko (11,9 %) a Polsko (11,5 %). Z naších sousedů je nižší v Rakousku (8 %) a v Německu (6,4 %).

Vůbec nejnižší inflaci z celé Evropy má momentálně Švýcarsko a Lichtenštejnsko (shodně 1,7 %). Následuje Řecko (1,8 %), Kypr (1,9 %) a Španělsko (1,9 %).

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

Co dělat, když trhy klesají?

Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské