Meziroční míra inflace v ČR v dubnu podle Českého statistického úřadu stoupla o 0,9 p. b. na 2,9 %, výrazně tak překonala očekávanou hodnotu ve výši 2,4 %. Vyšší než očekávaná inflace je silný signál pro ČNB, další snižování sazeb tak může být na čas odloženo. Ceny zboží úhrnem meziročně vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 5,3 %. Pro další vývoj tak bude rozhodující, jestli bude tento růst pokračovat i v dalších měsících.
Na meziroční růst cenové hladiny měly největší vliv ceny bydlení. Meziročně vzrostly ceny nájemného z bytu o 7,2 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 %, vodného o 10,9 %, stočného o 10,5 %, elektřiny o 12 % a tepla a teplé vody o 2,8 %. Velký vliv měly také ceny alkoholických nápojů a tabáku, kde byly vyšší ceny lihovin o 10,4 %, vína o 5,5 %, piva o 6,5 % a tabákových výrobků o 7,1 %. Zvýšily se také ceny dopravy především kvůli meziročně vyšším cenám pohonných hmot a olejů o 8,4 %.
Meziročně v dubnu poklesly ceny potravin. Ceny mouky byly v dubnu nižší o 19,1 % (v březnu pokles o 27,8 %), masa o 3,9 % (v březnu pokles o 6,0 %), polotučného trvanlivého mléka o 11,4 % (v březnu pokles o 26,6 %), vajec o 15,5 % (v březnu pokles o 27,7 %).
Ze 41 sledovaných evropských států měla Česká republika při využití meziroční hodnoty inflace 2,9 % 21. nejvyšší inflaci. Česko tedy skončilo přesně v polovině žebříčku. Země si tak oproti údajům z března výrazně pohoršila, při minulém porovnání měla 9. nejnižší inflaci. Nejvyšší inflaci v Evropě mělo Rusko (7,8 %). Vysokou inflaci mělo i Rumunsko (6,2 %), Island (6 %) a Bělorusko (5,6 %). Ze sousedních států mělo inflaci vyšší pouze Rakousko (3,5 %). Nižší byla inflace v Polsku (2,4 %), na Slovensku (2,2 %) i v Německu (2,2 %). Nejnižší byla z evropských států inflace v Litvě (0,1 %), následuje Dánsko (0,8 %) a Itálie (0,9 %).
Meziměsíčně spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,7 %. Zvýšily se zejména ceny nealkoholických nápojů o 2,8 %, vepřového masa o 4,6 %, zeleniny o 2,3 %, čokolády o 10,8 %, pekárenských výrobků a obilovin o 1 %, drůbeže o 2,7 %, uzenin o 1,5 % a sýrů a tvarohů o 1,6 %. Ceny vína vzrostly meziměsíčně o 5,4 %, lihovin o 3,8 %, tabákových výrobků o 1,2 % a piva o 1,4 %.
Jak to vidí ČNB?
Česká národní banka na svém květnovém zasedání pokračovala ve snižování úrokových sazeb. ČNB potvrdila většinová očekávání trhu, když sazby snížila 0,5 p. b. Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky, se snížila z 5,75 % na 5,25 %.
Česká koruna v reakci na dubnové číslo o inflaci posiluje. Vyšší než očekávaná inflace totiž zvyšuje šance, že Česká národní banka nebude pokračovat ve snižování svých úrokových sazeb ve stejném tempu jako doposud. Koruna se tak obchoduje za cenu pod 25 Kč za euro. Na této úrovni byla naposledy v únoru 2024.
V nejnovější prognóze ČNB očekávala, že koncem roku se bude klíčová sazba blížit 4% hranici. Nejnovější údaje o inflaci toto ale možná změní. Trh nyní předpokládá, že 2T repo sazba bude koncem roku ve výši 4,75 %. Na klíčovou sazbu jsou nepřímo navázány ceny spotřebitelských úvěrů a hypoték. Jejich prudké „zlevňování“, které se v letošním roce obecně očekávalo, se tak pravděpodobně odkládá.
Inflace ve světě
Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v dubnu zůstala beze změny, v meziročním vyjádření dosáhla na 2,4 %. Meziroční jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, se v dubnu snížila na 2,7 % z březnových 2,9 %. Zpomalení jádrové inflace je silným argumentem pro to, aby ECB v červnu snížila úrokové sazby. Centrální banka slíbila, že sníží úrokové sazby, pokud nedojde k nepříjemným překvapením ve vývoji mezd nebo cen.
Inflace v USA podle odhadů v dubnu dosáhla na 3,4 %. V březnu se tamní inflace překvapivě zvýšila na 3,5 %, když odhady hovořily o čísle 3,2 %. Data o vývoji spotřebitelských cen v USA tak ukazují, že ještě není vyhráno.
Základní úroková sazba ve Spojených státech je v pásmu 5,25 % až 5,50 %. Sazba Fedu je na nejvyšší hodnotě za posledních 22 let. Tamní centrální bankéři uznali, že inflace se sice za poslední rok zmírnila, ale zůstává zvýšená a v posledních měsících nebyl zaznamenán další pokrok směrem k dosažení cíle centrální banky. Předseda fedu Powell přesto uvedl, že nepředpokládá, že by došlo ke zvýšení sazeb. Snižování sazeb je ale zdá se v nejbližší době vyloučeno.
Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v dubnu 2024 meziročně o 0,3 %, což bylo nad tržními odhady 0,1 %. Jednalo se o třetí měsíc spotřebitelské inflace v řadě, a to v souvislosti s pokračujícím oživením domácí poptávky navzdory křehkému hospodářskému oživení. Meziměsíčně se index spotřebitelských cen v Číně zvýšil o 0,1 %, což představuje obrat oproti březnovému poklesu o 1 %, který byl nejprudší za poslední tři roky.