Search
Close this search box.

Inflace v eurozóně v březnu zpomalila na 2,4 %.

Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně v březnu 2024 kleslo na 2,4 % z únorových 2,6 %. Ekonomové očekávali, že míra inflace v regionu, který zavedl euro se v březnu sníží o něco méně, konkrétně na 2,5 %. Stále však překračuje cíl Evropské centrální banky na úrovni 2 %. Meziroční růst jádrové inflace, která nezahrnuje nestálé ceny potravin a energií v březnu rovněž klesl, a to na 2,9 % z 3,1 % v únoru.

Ve srovnání z měsíce na měsíc se spotřebitelské ceny v eurozóně v březnu zvýšily o 0,8 % (0,6 % v únoru) a jádrová inflace vzrostla o 1,1 %.

Při pohledu na hlavní složky inflace v eurozóně se v březnu na meziroční bázi nejvíce zvýšily ceny služeb (4 %), následované potravinami, alkoholem a tabákem (2,7 %) a průmyslovými produkty bez energií (1,1 %). Ceny energií v březnu poklesly (-1,8 %).

Pokračující uvolňování inflace přivítá ECB, která bude příští týden diskutovat o tom, kdy začne uvolňovat měnovou politiku. Očekává se, že centrální banka by mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb v červnu nebo červenci.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad půjde. Na druhou

zavádějící grafy

Zavádějící grafy

V nedávném článku jsme si ukázali několik grafů, které by měl každý investor znát. Jednalo se především o