Search
Close this search box.

Inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 2,6 %

Meziroční míra inflace v eurozóně minulý měsíc klesla, což bylo především způsobeno mírnějším meziročním růstem cen potravin a nealkoholických nápojů. Současně došlo opět k poklesu cen energií, i když slabším tempem než v lednu. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat, který v pátek zveřejnil rychlý odhad.

Růst spotřebitelských cen v měnové unii v únoru zpomalil na 2,6 % z lednových 2,8 %. Jedná se o nejnižší míru inflace za tři měsíce, je však stále vyšší než střednědobý inflační cíl Evropské centrální banky (ECB), který banka stanovila na 2 %. Tento údaj zklamal, protože konsenzus analytiků počítal s poklesem inflace na 2,5 %. Meziměsíčně ceny v eurozóně stouply o 0,6 %.

Nejvýrazněji meziroční vývoj inflace v únoru ovlivnily ceny potravin, nealkoholických nápojů a tabákových výrobků. V této kategorii ceny minulý měsíc vzrostly o 4 %, zatímco v lednu dosáhl jejich růst 5,6 %. Mírně se zpomalil i růst cen služeb. V únoru se zvýšily o 3,9 %. Ceny energií pokračovaly v poklesu a meziročně se snížily o 3,7 %.

Tempo zmírnila také jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií. V únoru dosáhla 3,1 %, což je nejnižší úroveň od března 2022. Ani v tomto případě ale údaj nesplnil očekávání ekonomů, kteří počítali s jejím poklesem na 2,9 %.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události