Search
Close this search box.

Inflace v USA v červenci mírně vzrostla na 3,2 %

Meziroční míra inflace v USA v červenci oproti červnu vzrostla o 2 desetiny na 3,2 %. Trh s mírným růstem počítal a byl dokonce o desetinu nižší, než se čekalo. Jádrová inflace, která nezahrnuje potraviny a energie, mezitím zmírnila na 4,7 % z červnových 4,8 %.

V uplynulém měsíci zpomalily svůj meziroční pokles energie (12,5 % v červenci, 16,7 % v červnu). Menším tempem klesaly i ceny topných olejů (-26,5 % v červenci, -36,6 % v červnu) a benzinu (-19,9 % v červenci, -26,5 % v červnu). Meziroční růst cen elektřiny byl naopak nižší (3 % v červenci, 5,4 % v červnu).

Současný mírný růst inflace neznamená, že Fed automaticky obnoví svůj cyklus zvyšování úrokových sazeb, protože tento růst byl způsoben zejména v důsledku vlivu srovnávací základny.

Předseda Fedu Jerome Powell si však pro případné další zvýšení sazeb nechává dveře otevřené. Mimo vývoj inflace se Fed bude rozhodovat také podle dalších makroekonomických dat ať už z trhu práce nebo ohledně stavu americké ekonomiky.

Inflace by nadále měla směřovat ke svému 2% cíli. Čím dříve na svém cíli bude, tím dřive Fed začne sazby snižovat, a to bude pro akciové trhy pozitivní impuls.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptonight

#16 – První prohra SEC?

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a výnos držely na