Search
Close this search box.

Inflace v USA v únoru mírně vzrostla o 0,1 p.b. na 3,2 %. Trhy zareagovaly pozitivně

Inflace v USA v únoru vzrostla o 0,1 p. b. na 3,2 %, zatímco se čekala stejná hodnota jako v lednu, tedy 3,1 %. Nová inflační data za únor tak potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. Trhy navzdory vyšší hodnotě zareagovaly pozitivně a po zveřejnění zprávy rostly.

Mírně klesla jádrová inflace, ve které není započítán vývoj kolísavých cen energií a potravin. V únoru se snížila na 3,8 % z lednových 3,9 %. Klesla ale méně než se čekalo, trh totiž počítal s poklesem na 3,7 %.

Podrobnější pohled ukazuje, že růst cen potravin zmírnil, zatímco ceny energií začaly po čtyřech měsících opět růst. Jádrový index inflace ukazuje, že náklady na bydlení se vracejí k trendu z minulých měsíců po tom, co v lednu došlo k jejich růstu. Ceny nových automobilů se mírně snížily, zatímco ojetá vozidla zdražila.

I přes vyšší než očekávaný růst inflace v únoru se Fed pravděpodobně uchýlí k prvnímu snížení v červnu, jak se odhadovalo před inflačním reportem. Nově příchozí data nejsou nijak extra negativní, protože růst inflace je velmi mírný. Data spíše jen podpoří opatrnost Fedu a jeho představitelů, kteří se snižováním nebudou spěchat a zpočátku s velkou pravděpodobností nebudou razantní.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se