Search
Close this search box.

Inflace v USA klesla více než se čekalo. V říjnu činila 3,2 %

V USA došlo v říjnu k poklesu meziročního tempa růstu inflace na 3,2 % z předchozích 3,7 %, což je o 0,1 p.b. více, než se čekalo. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, se snížila na 4,0 %.

Tento vývoj potvrzuje tržní a ekonomické předpovědi, že Fed již pravděpodobně navyšovat úrokové sazby nebude. Loni v červnu dosáhla inflace v USA 9,1 %, což bylo nejvíce za více než čtyři dekády. Fed reagoval zvyšováním úrokových sazeb od března loňského roku, což vyústilo v nárůst jeho základní sazby o více než pět procentních bodů.

Na začátku tohoto měsíce Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změny, v rozmezí 5,25 až 5,50 %. Nicméně, možnost dalšího zvýšení úroků nebyla vyloučena. Jerome Powell, šéf Fedu, nedávno prohlásil, že pokud bude nutné měnovou politiku dále zpřísnit, nebudou váhat to učinit.

Inflace v říjnu klesla také v eurozóně (2,9 %), zatímco v Česku kvůli promítnutí loňského Úsporného tarifu do cen elektřiny vzrostla na 8,5 %.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta

Jak investovat s Portu

Co všechno v Portu nabízíme? Stručný přehled našich služeb

Jsme první česká investiční robo-advisory platforma, přes kterou může kdokoli jednoduše, nízkonákladově a efektivně investovat. Naší vizí je nabídnut lidem to nejlepší místo pro zhodnocování peněz a dosahování jejich finančních cílů.

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela