Inflace v USA klesla více než se čekalo. V říjnu činila 3,2 %

V USA došlo v říjnu k poklesu meziročního tempa růstu inflace na 3,2 % z předchozích 3,7 %, což je o 0,1 p.b. více, než se čekalo. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, se snížila na 4,0 %.

Tento vývoj potvrzuje tržní a ekonomické předpovědi, že Fed již pravděpodobně navyšovat úrokové sazby nebude. Loni v červnu dosáhla inflace v USA 9,1 %, což bylo nejvíce za více než čtyři dekády. Fed reagoval zvyšováním úrokových sazeb od března loňského roku, což vyústilo v nárůst jeho základní sazby o více než pět procentních bodů.

Na začátku tohoto měsíce Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změny, v rozmezí 5,25 až 5,50 %. Nicméně, možnost dalšího zvýšení úroků nebyla vyloučena. Jerome Powell, šéf Fedu, nedávno prohlásil, že pokud bude nutné měnovou politiku dále zpřísnit, nebudou váhat to učinit.

Inflace v říjnu klesla také v eurozóně (2,9 %), zatímco v Česku kvůli promítnutí loňského Úsporného tarifu do cen elektřiny vzrostla na 8,5 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního

komodity-ropa-3-e1690978164138

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent.

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních 40 let stejnou

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské