Search
Close this search box.

Inflace v EU zpomalila na 6,4 %

Meziroční inflace v EU podle Eurostatu v červnu klesla na 6,4 % z květnových 7,1 %. Potvrdil také dřívější odhad, podle kterého se tempo růstu cen v eurozóně zmírnilo na 5,5 %. Nejvyšší inflaci v EU mělo v červnu Maďarsko, v Česku je třetí nejvyšší.

Podrobnější informace:

  • Stejně jako v květnu byla nejvyšší inflace v zemích V4. Nelichotivá první příčka patří Maďarsku (19,9 %), následuje Slovensko (11,3 %), Česko (11,2 %) a Polsko (11 %).
  • Tři země poprvé po mnoha měsících stlačily inflaci pod 2% cíl ECB, a to Lucembursko (1 %), Belgie a Španělsko (1,6 %).
  • Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v EU i v eurozóně v červnu zvýšily o 0,3 %.

Před rokem inflace rekordně rostla zejména kvůli nevídanému zdražování energií, a to zejména zemního plynu, ropy a elektřiny. Kvůli tomu se inflace v EU vyšplhala až na 9,6 % a v eurozóně na 8,6 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem