Search
Close this search box.

Informace z trhů: Výsledková sezóna (31. týden)

burza

Ve Spojených státech a v Evropě právě probíhá tzv. výsledková sezóna. Jde o období zhruba 4 týdnů, ve kterém zveřejní výsledky svého hospodaření většina společností, jejichž akcie jsou burzovně obchodované. Protože většina těchto firem je součástí ETF, do kterých Portu investuje, pozorně je sledujeme. Co nejdůležitější se tedy v 31. týdnu stalo na americkém trhu?

V tomto týdnu jsme s napětím očekávali především výsledky společnosti Apple (která je nejhodnotnější společností na americkém trhu) a Tesla. Své výsledky však zveřejňovaly desítky dalších firem patřících do indexu S&P 500 a rozhodně jsme se tak nenudili.

Pondělí 30.7.2018

Caterpillar: Firma Caterpillar, která se zabývá těžkým strojírenstvím, potěšila investory svými výsledky, které překonaly očekávání. Dařilo se jí především díky úspěchům s přístroji na těžbu ropy a zemního plynu. Co naopak firmě uškodilo jsou nově zaváděná cla, které zvýší náklady firmy o 100 až 200 miliónů dolarů. Vedení firmy však hodlá zvýšit ceny tak, aby kompenzovaly ztráty způsobené novými cly.

Zatímco po zveřejnění výsledků (před pondělním otevřením americké burzy) akcie povyskočily o více než 2 %, na konci pondělí uzavíraly naopak v 2% ztrátě. Tu akcie prohloubily i v průběhu týdne a společnost tak za 31. týden odepsala přes 3 %.

Úterý 31.7.2018

Apple: Výsledky firmy Apple patřily bezesporu mezi ty nejočekávanější v tomto týdnu. Společnost s největší tržní kapitalizací na burze sice prodala téměř identické množství telefonů jako za stejné období v minulém roce, přesto si polepšila. Zatímco v minulém roce společnost prodávala telefon v průměru za 606$ (13 200 Kč), v roce 2018, především díky modelu iPhone X, byla průměrná cena prodaného telefonu 728$ (16 000 Kč). Dá se proto očekávat, že se v září tohoto roku dočkáme dalšího telefonu s cenovkou okolo 1 000$.

Po zveřejnění výsledků, které proběhlo po uzavření burzy v úterý, se akcie firmy Apple obchodovaly o necelé 4 % nad úterní cenou. V průběhu středy pozvolně rostly a den uzavíraly o 6 procent výše, než tomu bylo na konci úterý. Nakonec, možná i kvůli touze investorů podílet se na historickém okamžiku, vystoupaly akcie společnosti Apple dohromady o více než 8 % a společnost jako první na burze dosáhla tržní kapitalizace přesahující 1 bilion dolarů.

Pfizer: Jedna z největší farmaceutických společnosti Pfizer Inc. dosáhla lepších výsledků, než se očekávalo. Nahrávají jí i tvrzení prezidenta Trumpa, který se již delší dobu zabývá vysokými cenami léků na předpis. Zákon, který by snížil provize prostředníků, by umožnil prodávat léky za nižší ceny, které by se nijak nedotkly výrobců léků. U nich by se naopak dal očekávat růst zisků.

Výsledky společnosti Pfizer byly veřejnosti známy před otevřením burzy v úterý. Zatímco hned po otevření akcie klesly o více než procento, na konci dne byla jejich cena o více než 3 % vyšší než na konci předcházejícího dne. Kolem této hodnoty a oscilovala cena akcí i v průběhu zbytku celého týdne a společnost se tak ke konci týdne obchoduje o více než 3 % než v týdnu minulém.

Procter&Gamble: Společnost stojící za nepřeberným množstvím spotřebního zboží dosáhla mírně vyšších zisků, než experti předpokládali. Investoři však zůstávají skeptičtí. Akcie firmy P&G jsou od začátku roku v 11% mínusu a to především kvůli sílící konkurenci na již tak silně konkurenčním trhu. Ze značek pod P&G se nedaří například žiletkám Gillette, jež ztrácí svůj podíl na trhu na úkor levnějších náhražek, nebo dětskému zboží značky Pampers, u kterého společnost nedokáže srazit cenu tak nízko jako konkurence.

I proto byly v celku pozitivní výsledky přijaty bez větší okamžité reakce. V průběhu týdne však akcie pomalu rostly a týden uzavírají o necelé 2 % výše, než minulý týden.

Středa 1.8.2018

Tesla: Pravděpodobně nejočekávanější v tomto týdnu byly výsledky společnosti Tesla. I přesto, že společnost nepatří mezi ty úplně největší na americké burze, rozhodně patří mezi ty nejostřeji sledované. Může za to nejen CEO společnosti Elon Musk, který při posledním zveřejňování čtvrtletních výsledků neodpovídal na otázky některých expertů, protože byly (dle jeho názoru) nudné a který ne tak dávno nazval potápěče, který se velkou mírou podílel na záchraně thajských dětí z jeskyně, pedofilem.

Středeční výsledky se však nesly v úplně jiném duchu. Mohl za to mnohem kultivovanější projev Elona Muska, který investory potěšil zprávou, že se jedná s největší pravděpodobností o poslední čtvrtletí, ve kterém Tesla vykazuje ztrátu. Podařilo se ji totiž dosáhnout pro Teslu stěžejního cíle – produkce 5 000 vozů modelu 3 týdně, jehož prodejem je společnost schopna generovat peníze. V dalších měsících hodlá Tesla toto číslo navyšovat – jen ke konci srpna se chystá vyrábět 6 000 vozů týdně!

Navzdory ztrátě v 2. čtvrtletí, která byla pro Teslu rekordní, opadla určitá skepse, která kolem společnosti panovala. Stále více investorů začíná věřit, že by se Tesla opravdu mohla dostat do zelených čísel, což se projevilo i na ceně akcií. Po vyhlášení výsledků, které proběhlo po středečním uzavření burzy, rostly akcie o necelých 10 %. Růstový trend se neměnil ani v průběhu čtvrtka a společnost tak uzavírala den o 16 procent výše, než tomu bylo na konci středy. Jsme proto svědky růstu o více než 17 % oproti konci minulého týdne.

Square: Společnost Square, která revolučním způsobem zjednodušuje vše okolo placení kartou, bylo zajímavé sledovat už jen kvůli jejímu růstu o více než 90% za rok 2018.

Vzhledem k tomu, že výsledky společnosti za 2. čtvrtletí byly lepší, než se očekávalo, došlo k v průběhu čtvrtka k růstu o necelých 9 procent. Investoři se nenechali odradit ani plány společnosti, která v dalším čtvrtletí chce investovat ještě mohutněji, než v tom aktuálním a očekává proto další ztráty. Ke konci týdne se akcie společnosti pohybují o více než 4 % výše, než na konci týdne minulého. Firmě Square se tak podařilo smazat ztrátu z posledních dní a pokračovat v silném roku, který zažívá.

Čtvrtek 2.8.2018

GoPro: Známý výrobce outdoorových kamer, jehož akcie od poloviny roku 2014 ztratily téměř 95 % své hodnoty, zveřejňoval své výsledky za 2. čtvrtletí ve čtvrtek po uzavření burzy. Zatímco těsně po vyhlášení výsledků, které byly lepší než se očekávalo, vystřelily akcie o necelých 10 procent nahoru, v dalším (poburzovním) obchodování akcie rychle klesaly. Aktuálně, na začátku pátečního obchodovacího dne se však pohybují necelých 13 procent nad cenou z konce minulého týdne.

Pátek 3.8.2018

V pátek své výsledky zveřejňuje menší množství společností, z nichž za zmínku stojí legendární Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, či potravinářská společnost The Kraft Heinz.

V době vydání tohoto článku nebyly výsledky známy, a proto se k nim vrátíme v pokračování tohoto seriálu na konci příštího týdne.

V tom se můžeme těšit na výsledky Disney, Snap Inc., 21st Century Fox, či nováčka na burze, společnosti Dropbox.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém světě se koná

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň částečně ochránit portfolio