Search
Close this search box.

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo předmětem mnohých diskuzí, debat a soudních řízení po celém světě. Držení této látky je v mnoha státech ilegální, avšak ledy se postupně prolamují a držení menšího množství pro vlastní užití bylo například v Nizozemí, Kolumbii, Chile, Španělsku, či 18 státech USA dekriminalizováno. V roce 2013 byla marihuana deklarována legální látkou v Uruguay, což z ní činilo první stát, který tak učinil.

S příchodem marihuany na trh v USA vzniklo nové, doposud neznámé odvětví průmyslu. Trh s konopím rostl a společnosti, které se uchytily včas, získaly věrné zákazníky, kteří čekali na legalizaci stejně tak jako investoři. Změna tohoto zákona napomohla vzniku či zásadnímu růstu společností jako je Aurora Cannabis, Scotts Miracle-Gro Company, či Canopy Growth Corp, dosahující tržní kapitalizace kolem 5 miliard USD. S prosperitou těchto společností šlo ruku v ruce jejich představení na investiční trh ve formě cenných papírů, do kterých začíná čím dál tím více investorů vkládat své finanční prostředky.

Kromě tradičních investičních instrumentů, jako jsou akcie a dluhopisy, započala i v tomto odvětví doba takzvaných „Exchange Traded Funds“ (ETF). Tyto burzovně obchodované fondy se snaží kopírovat vývoj podkladových aktiv. Tímto způsobem může člověk investovat do větší škály společností a aktiv při koupi pouze jednoho instrumentu. Na americkém trhu jsou prozatím 3 indexy, které fondy sledují. Mezi ty patří Canadian Marijuana Index (tržní kapitalizace 24,16 miliard USD obsažená ve 24 společnostech), US Marijuana Index (tržní kapitalizace 5,35 miliard USD obsažená v 15 společnostech) a North American Marijuana Index (tržní kapitalizace 29,52 miliard USD obsažená ve 39 společnostech) pokrývající celou Severní Ameriku.

Za zmínku také stojí investiční fond známého hudebníka Calvina Broaduse, známého jako Snoop Dogg. Tato osobnost byla vždy spjata s marihuanou a její konzumací a dlouhá léta bojovala za její legalizaci. Do Casa Verde Capital vybral Snoop Dogg celkem 45 milionů USD, které jsou postupně investovány do startupů souvisejících se sekundárními službami s marihuanou, tj. podporou, distribucí a legalizací. Vybrané startupy obdržely v prvním kole financování 1 milion dolarů, avšak je očekávaná investice 3-5 milionů USD v následujících kolech. Touto investicí se může Casa Verde Capital, jakožto největší investor, podílet na vedení oněch startupů v plné míře.

Na investičním trhu se nyní nachází přibližně 10 ETF zaměřených na trh s marihuanou. Historicky prvním ETF, který pokrýval tuto kategorii průmyslu, byl Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF, kanadský burzovně obchodovaný fond kopírující North American Marihuana Index. Za zmínku také stojí 2 další kanadské ETF, Evolve Marijuana ETF a Marijuana Opportunities Fund. V USA se trendy investice do konopí rozvíjejí pomaleji, prozatím jsou na trhu 2 větší ETF, a to American Growth Fund Series Two Class E a ETFMG Alternative Harvest ETF, který vznikl 26. prosince 2017 po změně jména z Tierra XP Latin America Real Estate ETF, protože latinskoamerické nemovitostní ETF vyšlo z módy mezi investory.

V současnosti se dají tyto fondy považovat za módní výstřelky, jejichž budoucnost je nejasná. Zdá se však, že legalizace marihuany by se mohla rozšířit do většiny západního světa. Taková expanze by mohla marihuanový průmysl posunout na úroveň tabákových korporací, za pár let by se třeba nějaká ze zmíněných společností mohla objevit i v indexu S&P 500. Zatím se ale jedná spíš o zajímavost, investice do marihuanových ETF se dá považovat za velice spekulativní.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Globální oteplování a akciové trhy

Globální oteplování a akciové trhy

V posledních týdnech převážně v amerických médiích plnily titulní stránky novin zprávy o extrémních mrazech na středozápadě Spojených

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Česká internetová jednička Seznam.cz navýšila tržby