Search
Close this search box.

Investice do sudů s whisky – co byste měli vědět?

Investování do celých sudů se skotskou whisky bylo ještě před pár lety neznámým konceptem. Kdo neměl kontakty v palírnách nebo s lidmi z odvětví, neměl moc šancí, jak k takovému sudu přijít. V dnešní době ale patří sudy s whisky k jedné z nejziskovějších alternativních investic vůbec.

Každý nový investor, ať je sám milovníkem whisky nebo ne, se pochopitelně setká se spoustou nových pojmů a procesů, které rádi objasníme.:

Uskladnění

Sudy naplněné ve skotských palírnách zůstávají na dobu zrání přímo tam a nebo ve skladech sudů po celém Skotsku, podle kapacity. Z právního hlediska musí každý sud zrát na skotské půdě, až do stočení do lahví, pokud má být oficiálně označován za skotskou whisky (na etiketě po stočení do lahví, v aukcích).

WOWGR

(= Warehouse keepers, Warehouse premises, owners of goods and registered consignors)
Licenci WOWGR mají všechny legitimní právnické osoby obchodující se sudy s whisky nebo jiným bezcelním zbožím. Díky licenci mohou například objednávat přepravy sudů mezi sklady. Jsou také regulované britským daňovým a celním odborem, HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs).

Pojištění

Všechny sudy upisované přes Portu Gallery jsou zahrnuty v balíčku pojištění Cask Trade Ltd., britské společnosti obchodující se sudy s whisky. V rámci pojištění jsou sudy chráněny před krádeží, požáry a dalšími nepravděpodobnými událostmi.

Základní terminologie

– ABV = “Alcohol By Volume”, vyjádřeno v procentech – síla alkoholu
– OLA = “Original Liters of Alcohol”, litry alkoholu v den naplnění
– RLA = “Regauged Liters of Alcohol”, litry alkoholu (v sudu) po nejaktuálnějším přeměření
– Barrel (200 litrů) = Bourbon barrel, nejtypičtější sud, z dubového dřeva, používaný pro zrání skotské whisky. Je dovážený z USA po použití pro zrání americké whisky – bourbonu. Dodává whisky chuť vanilky a mandlí.
– Hogshead (250 litrů) = sud hogshead je v podstatě barrel sud, který je ve Skotsku rozebrán a s pomocí extra počtu dubových “tyčí” dán zpátky dohromady, vytvářející větší sud. Tento typ se případně používá pro dočasné naplnění sherry, aby následně dodal whisky nasládlou chuť a sytější barvu.
– Sherry butt (500 litrů) = sud po sherry, často dovážený ze Španělska, používaný pro znovunaplnění skotskou whisky a populární pro dodání nasládlé chuti a vínové barvy.

Druhy sudů whisky

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena překonala svůj strach

Překonej svůj strach s Portu

V Portu letos překonáváme své strachy. Ať už se to týká běžných věcí jako je strach ze zvířat

Bacíková INEV

Finanční vzdělávání ve školách

Finanční vzdělávání ve školách nestíhá tempu moderních technologií a vymožeností, které 21. století přináší. Do Portu Podcastu jsme pozvali Martinu Bacíkovou, která v roce 2016 založila Institut ekonomického vzdělávání (INEV).