Search
Close this search box.

Investice do whisky – má smysl?

Ceny whisky se v posledních letech šplhají do nebeských výšek, jelikož stále více lidí rádo popíjí tento alkoholický nápoj. Milovníci whisky tak nakupují lahve, které si chtějí v budoucnu vychutnat. To samozřejmě zvyšuje poptávku po kvalitních lahvích, které začali vyhledávat i investoři a sběratelé.

Zájem velkých investorů bývá hlavně o velmi ceněné lahve nebo dokonce celé sudy, které koupí a poté, za pár let, opět prodají těm, kteří si whisky chtějí vychutnat. Další možností je investovat přímo do firem, které tyto whisky přímo vyrábí.

Je tedy investice do alkoholu novinkou?

Rozhodně ne. Například investice do vína je zde velmi dlouho a nejunikátnější lahve se prodávají i za půl milionu dolarů. Whisky se nakupovala a prodávala také vždy, ale její trh začal nabírat na obrátkách teprve pár let zpět. Odborníci se shodují, že trh dala do pohybu hlavně Čína. Je zde totiž vysoká poptávka po těch unikátních exemplářích, které místní často používají jako dárky pro své cenné obchodní partnery.

Jaké jsou způsoby investice do whisky?

Investice bychom mohli shrnout do tří hlavních bodů:

  • Investice do raritních a cenných lahví
  • Investice do mladých whisky
  • Investice do firem, které whisky vyrábí

Každá z těchto variant má své pro a proti. Pojďme si je tedy postupně přiblížit.

1. Investice do raritních a cenných lahví

Nejlogičtějším a nejjednodušším přístupem je si pořídit láhev, která již má svoji cenu. Investoři zkrátka koupí cenný kousek, který skladují po dobu několika let a poté jí s profitem prodají dále ve chvíli, kdy její hodnota vzroste.

Primárním problém je mít schopnosti a znalosti na to, najít tu pravou. Spousty investorů se tak snaží najít skutečné unikáty, které již mají svoji hodnotu ověřenou. Často se jedná o lahve z limitovaných edicí nebo whisky od tzv. „utichlých výrobců“ – nebo-li výrobci, kteří vyráběly kvalitní whisky, ale již nefungují. Tím pádem jejich hodnota stále roste – nepředpokládá se, že budou vyrobené nové kusy.

Základem je tedy najít vhodný sběratelský kousek. Investoři se tak spoléhají na vyhledávané a ověřené značky, které již svůj profit historicky potvrdily. Lahve vhodné pro investici musí být také velmi kvalitní. Whisky, která je průměrná nyní, bude průměrná i za 10 let – tudíž její hodnota se tolik nezvedne (pokud vůbec). Právě proto se investoři zaměřují na osvědčené skotské značky jako Macallan, Highland Park, The Balvenie, Glenmorangie, Ardbeg nebo Bowmore. Zde je ovšem problém v tom, že sehnat takto kvalitní lahve je velice složité. Je třeba navštěvovat aukce a budovat kladné vztahy přímo s výrobci nebo sběrateli. Také je třeba mít připravený tučný obnos peněz.

Kolik se dá vydělat?

Profit se může dramaticky lišit podle toho, jakou whisky pořídíte. Některým se ale může dařit velmi dobře. Pokud byste si v roce 2015 pořídili 18 letou lahev Macalla, stála by okolo 25 000USD. Ta stejná lahev by pak v roce 2016 měla hodnotu 61 000 USD. To je profit 142%. Velmi tedy záleží na výběru a potenciálu lahve.

Jaká jsou tedy rizika s pořízením raritní lahve?

Pokud si chcete whisky pořídit sami, vyžaduje to vysokou znalost, zkušenost a rozhled na celém trhu. Budete si muset pečlivě a do hloubky nastudovat:

  • Různé výrobce whisky
  • Edice, které vydali
  • Jaké bylo dřevo sudu, ve kterém byla whisky skladována
  • Jaké je hodnota lahve na trhu
  • Jaký je potenciál v růstu hodnoty této lahve

Pokud tedy rádi pijete whisky a znáte několik značek vězte, že to není dostačující „vzdělání“ k tomu, si pořídit investiční lahev sám na sebe.

Je potřeba také uvažovat na dobu od zakoupení po její prodej. Není to tak složitý proces, jako třeba s vínem, ale stále potřebujete bezpečné úložiště, které vaši investici neznehodnotí – teplota, vlhkost, bezpečí a pojištění! To jsou náklady, se kterými je potřeba počítat. I proto je důležité mít tu správnou whisky, které svým růstem hodnoty pouze nepokryje vaše náklady, ale také nabídne profit.

2. Investice do mladých whisky

Dalším investičním přístupem může být investice do „zrání whisky“. Investor si najde čerstvě destilovanou whisky, kterou koupí přímo u výrobce a zaplatí za její uskladnění. Ovšem název “Skotská Whisky“ se může používat až od 3. roku zrání, které musí celé probíhat ve Skotsku – do té doby se jedná o tzv. „new make spirit“. Výhodou je, že investor pořídí whisky, které má svůj cenový růst ještě před sebou a může mu tak nabídnout skvělý profit. Zhodnocení pak nejvíce roste s magic numbers (kouzelnými čísly), které jsou 8,10, 15, 18, 21 a tak dále. Jedná se o stáří, při kterém se nejčastěji whisky ze sudů plní do láhví a jejich zralost je ideální ke konzumaci. Dříve se lahvovalo až od 15. roku zrání, ale díky větší poptávce a nárokům dnes najdeme i 8 a 10 leté whisky. Křivka růstu ceny sudu v čase má tvar hokejky, kdy strmý růst nastává při vyšším věku sudu (Přibližně od 18. roku).

S tímto způsobem investice jsou také spojené určité náklady:

  • Whisky a sud – zaplatíte poplatek za whisky a sud, ve kterém bude whisky uložena.
  • Uskladnění – sud musí být v ideálních a bezpečných podmínkách, který vám výrobce umí zaručit. Jelikož je v Británii obchod s alkoholem přísně regulovaný, sudy se ukládají do celních skladů, které má u sebe buď přímo destilérka, nebo se sud odveze do certifikovaného skladu. Tyto sklady jsou pak velice dobře zabezpečené a poskytují pro whisky ideální prostředí.
  • Pojištění – Každý sklad sudů disponuje business pojistkou, pokrývající škody způsobené živelnými katastrofami. Tato pojistka je zahrnutá v ceně uložení sudu v daném skladu. Pro starší sudy, jejichž hodnota se pohybuje v řádů milionů, je však vhodné sjednat navíc připojištění samotného sudu.
  • Naplnění lahví – pokud budete mít zájem, můžete si nechat vaši whisky po čase naplnit do lahví. Zaplatíte za plnění, přesun, etikety
  • Daně – jelikož samotný sud nepodléhá dani z alkoholu, daň se platí až ve chvíli plnění do láhve.

Kolik se dá vydělat?

Profit se opět bude lišit podle kvality whisky a aktuální ceny na trzích. Investoři mají možnost odprodat whisky přímo výrobci sudu, který si ji sám se svou etiketou naplní do lahví – takovému způsobu se říká original bottling. Opak je potom independent bottling, kdy se sud prodá firmě, která nakupuje sudy z jiných destilérek a poté je pod svojí značkou lahvuje a prodává. Samozřejmou možností je sud prodat přímou cestou jinému zájemci a nebo k prodeji využít zprostředkovatele – brokery nebo aukční síně.

Jaká jsou tedy rizika s pořízením sudu whisky?

Jak bylo zmiňováno, obchod s alkoholem je v Británii přísně regulován a proto zde mohou obchodovat jen entity s WOWGR licencí. Veškeré transakce musejí být archivovány pro možné kontroly ze strany HMRC.

  • Změna trhu – vámi zakoupené whisky se postupem času může stát méně raritní – výrobce vyprodukuje velké množství – a hodnota tudíž klesne. Může se také stát, že zájem se od whisky přesune jinam a ubude poptávka. Výzkumy trhu však ukazují dvouciferný nárůst spotřeby whisky rok od roku. Opět se tedy vracíme k tomu důležitému – vybírat whisky, která si svou cenu udrží.

3. Investice do firem, které whisky vyrábí

Poslední možností je tedy se nesoustředit přímo na jednotlivé whisky ale na jejich výrobce. Můžete si tedy koupit přímo jednotlivé akcie firem, které whisky vyrábí – spousty z nich naleznete na Londýnské burze. Například Diaego PLC – vlastnící značky Johnie Walker, J&B, Bell´s, Buchanan´s, White Horse, Black and White, Vat 69 a Old Parr.

Pokud nechcete pouze jednu akcii, můžete zkusit ETF zaměřené na tyto výrobce. Naleznete zde zmíněnou firmu Diaego a také Pernod Ricard nebo Brown-Forman (vlastnící značku Jack Daniels). Tímto způsobem tak diverzifikujete vaši investici mezi více výrobců. Můžete se tak podílet na celkovém růstu trhu s whisky.

Zdroj: whiskeybon.com/blog/how-to-invest-in-whiskey

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události