Search
Close this search box.

Investice do whisky získává na popularitě

investice-do-whisky

Investice do whisky se v posledních letech stává čím dál populárnější. Pro investory se může jednat o zajímavou alternativu k doplnění a diverzifikaci portfolia. Bohužel ale nejde náhodně nakoupit láhev v supermarketu a pak už pouze čekat na růst její hodnoty. Jako investiční příležitost totiž budou vhodné pouze whisky od kvalitních výrobců. Důležité také je, aby byla správně skladována. 

V případě dobrého výběru ale může být whisky velmi zajímavou investicí. Hodnota investiční whisky totiž v čase tolik nekolísá jako například ceny akcií, dluhopisů nebo i komodit jako je zlato. Při správném výběru tak dokonce může nabídnout vyšší zhodnocení než klasická investiční aktiva.

Pro investice do whisky je důležitý čas

Alternativní investice, a speciálně ty do whisky, zažívají v současnosti opravdový boom. Palírny proto představují limitované edice svých výrobků. Zároveň roste poptávka po vzácných lahvích nebo sudech. Například v roce 2022 se v aukci prodal sud The Macallan 1988 za 1 milion liber (přes 26 milionů korun), přestože byl před 34 lety zakoupen za pouhých 5 000 liber (132 tisíc korun). A skotská palírna Ardbeg prodala loni vzácný sud jednosladové whisky za 16 milionů liber (více než 420 milionů korun).

To jsou příklady několika z těch nejdražších prodejů z poslední doby. Investice do whisky je ale v hledáčku investorů delší dobu než poslední rok. Díky tomu se tak můžeme podívat, jak si tento typ investic stojí v porovnání s dalšími investičními aktivy. Například rok 2022 byl pro řadu tradičních investic nepovedený. To ale neplatilo pro whisky. Společnost Noble and Company ve svém reportu porovnává ceny lahví whisky na sekundárním trhu. A ze sesbíraných dat je vidět, že prodejní cena lahví whisky rostla i v minulém roce.

Z grafu výše je také zřejmý trend, že starší whisky se prodávají za vyšší průměrnou cenu. Rozdíl v cenách se ale plně projeví až u lahví whisky, které jsou starší než 20 let. Při investování do whisky je proto důležité myslet na to, že se jedná o dlouhodobější investici, pravděpodobně se tak nevyplatí sázet na krátkodobé spekulace na růst ceny. 

Whisky jako dlouhodobá investice

Investování do whisky zažívá v poslední době rozmach a s tím je spojena profesionalizace celého odvětví. Jelikož se jedná o dlouhodobé investice, je nutné najít transparentní způsob, jak se mění ceny v delším horizontu. Pro sledování trendů proto vznikají indexy, které se snaží měřit vývoj na větší časti nebo i celém trhu.  

Příkladem může být Rare Whisky Apex 1000 index. Ten sestavuje společnost Rare Whisky 101 a sleduje jak se vyvíjí hodnota 1000 lahví vzácné whisky. Za 10 let se hodnota tohoto indexu zvedla o 420 %.

Jak s investováním do whisky začít

Než s investováním do whisky začnete je nejprve důležité porozumět trhu a zásadní je také vybrat ty správné láhve nebo sudy. K vysoké návratnosti může například vést investice do vzácných nebo limitovaných edic whisky. Je však nezbytné zajistit, aby byla whisky z kvalitní palírny a v dobrém stavu. 

Při nákupu investiční whisky máte v podstatě dvě možnosti. První je opravdu pečlivě nastudovat trh a udělat nákup zcela sám. To sebou ale může nést některé nevýhody. První je bezesporu to, že k zjištění si všech potřebných informací a výběrem té pravé investice strávíte velké množství času. V případě, že se jedná o váš první takový nákup, vystavujete se riziku, že při výběru uděláte nějakou chybu. 

Jedním ze způsobů, jak zajistit pravost láhve, je nákup u renomovaných prodejců nebo aukčních síní. Tyto portály mají přísné postupy ověřování pravosti a zaručují kvalitu whisky. Další nevýhodou ale může být vysoká vstupní investice. Velmi populární jsou totiž investice do celých sudů whisky a jejich ceny jsou často pro běžné lidi příliš vysoké. Sudy jsou navíc často uskladněny přímo v palírně, kde byla whisky vyrobena. 

Druhou možností investování do whisky je přes specializovanou platformu jako je třeba Portu Gallery. V takovém případě vybere zkušený tým vhodnou investiční příležitost, kterou následně nabídne širší veřejnosti k investici. Díky tomu, že se na investici skládá větší počet lidí je možné investovat už od menší částky, klidně už od 500 Kč. 

Na naší platformě Portu Gallery už v minulosti proběhla řada úpisů vzácné whisky. V nedávné době tak s námi investoři mohli získat podíl na sudech skotské whisky z palírny Loch Lomond nebo třeba investovat do lahve 52 let zrající skotské whisky Macallan.

Shrnutí

Investice do whisky může přinést zajímavý výnos, je však nutné mít potřebné znalosti a činit informovaná rozhodnutí. Porozumění trhu, výběr správných lahví nebo sudů whisky a jejich správné skladování jsou klíčovými faktory, které je třeba zvážit. V současnosti už ale nemusíte spoléhat pouze na vlastní znalosti a zkušenosti, ale také se obrátit na specializované platformy, investice do whisky jsou tak snadno dostupné i běžným lidem.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria