Investiční akademie 3: Spoření vs. Investování

Jak začít investovat

V tomto článku si vysvětlíme, proč je důležité spořit a investovat a taky jaký je mezi oběma přístupy rozdíl. Možná máte nějakou částku na svém bankovním nebo spořícím účtu a nejste úplně spokojení s úrokem, který vám nabízí banka. Měli byste peníze dále držet na účtu nebo je vybrat a investovat? Investice jsou ale riskantní – slýcháte ze všech stran.

Rizikovost investice záleží na vašem investičním horizontu. Pokud budete vaše peníze potřebovat brzo, řekněme za rok nebo dva na nákup nového domu, potom bude lepší nechat peníze na spořicím účtu i přes nízký výnos. Pokud ale uvažujete dlouhodobě např. v horizontu vašeho důchodu či potřebě budoucího vzdělání dětí, tedy za 5, 10, 20 nebo 30 let pak byste rozhodně měli investovat a vydělat na růstu akciového trhu.

Pokud nejste zrovna Jeff Bezos, tak ani vysoká část vašeho příjmu na spořícím účtu pravděpodobně nezajistí dostatečné jmění na váš důchod. V současné době se žádná velká banka u nás svým úrokem na spořicím účtu neblíží jednomu procentu. Naproti tomu akciový trh jako celek roste o více než 5 % (očištěno o inflaci) nad sazbu, kterou nabízí spořicí účty. Těchto výnosů nikdy nedosáhnete, pokud necháte vaše peníze ležet na bankovních účtech.

Pokud jste si kladně zodpověděli na otázku, zdali chcete začít investovat do vašeho budoucího já, možná nevíte, co by mělo dělat vaše současné já. Začít s investováním neznamená přestat chodit do restaurací nebo jezdit na dovolené a začít žít jako mnich. Důležité je s investováním začít co nejdříve klidně i s menšími částkami. V silách většiny lidí je začít investovat malé procento příjmu a postupně ho zvyšovat. Začít u Portu se dá dokonce i s 1 000 Kč. Je to daleko lepší než nezačít vůbec.

_____________________________

Investiční akademie 1: Co je akciový trh

Investiční akademie 2: Investujte chytře

Investiční akademie 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

Investiční akademie 5: Automatizujte své finance

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám