Search
Close this search box.

Investiční akademie 6: Potřebujete finančního poradce?

Jak začít investovat

Nyní jste vyzbrojeni znalostmi, sebedůvěrou a jste připraveni začít investovat. V tomto článku si shrneme všechny výhody a nevýhody správců, kteří vám mohou pomoci se správou peněz. Řekneme si, co u poradce hledat, čeho se vyvarovat a také si objasníme, jak postupovat v případě, že budete chtít začít sami.

Pokud budete chtít využívat ekonomického růstu prostřednictvím investic na akciovém trhu, tak již víte, jak na to. Automatizovaně, diverzifikovaně, dlouhodobě. A také víte, kdy s tím začít. Právě teď. Jestliže se na to sami necítíte, měli byste při rozhodování o tom, v koho v případě správy investic vložíte důvěru, zvážit zejména dvě věci. První – za jaké služby platím a druhou – kolik mě to bude stát.

Ať už budete investovat s námi nebo s někým jiným, ujistěte se, že víte, kolik zaplatíte na poplatcích. Pokud již investujete, ale nemáte přehled kolik vás poplatky stojí, je ta pravá chvíle to zjistit. Poplatek za správu aktiv má na dlouhodobý výnos zásadní vliv. Možná vám na první pohled nepřijde rozdíl mezi 1 % a 4,08 % jako významný, nicméně opak je pravdou. Výška poplatku totiž zásadně ovlivní rychlost růstu vašeho majetku. A co vstupní, výstupní a jiné poplatky? Pokud chcete vaše peníze zhodnotit a zároveň je třeba platit různé poplatky, myslete na to, že dané investice musí vydělat více, než je výše těchto poplatků dohromady. Jejich srovnání a vliv na výnosy najdete zde.

Vĺiv poplatků na výnosy

V případě Portu jsou poplatky stoprocentně transparentní. Správcovský poplatek našich portfolií je 1 % ročně z hodnoty vašeho portfolia, což je velmi nízký poplatek za službu, kterou přinášíme. Mimo to si ještě můžete aktivovat náš slevový program a investovat tak už za 0,6 % ročně, což je bezkonkurenčně nejnižší poplatek na trhu. Za to od nás dostanete efektivní sofistikované portfolio vytvořené přímo pro vás, na míru. Portfolio navrhneme podle vašeho věku, účelu investice a taky vašeho vztahu k riziku. Možná si říkáte, proč byste si dané ETF nemohl/a prostě koupit sám/sama a ušetřit tak na tom. To byste samozřejmě mohli, jen musíte správně diverzifikovat vaše prostředky v kombinaci s přístupem k riziku a následně nakupovat na pravidelné bázi bez vlivu emocí.

V Portu za vás alokujeme prostředky do různých typů investic. Cíle přizpůsobíme vaši úrovni vnímání rizika. Tomu se říká alokace aktiv a tento balanc budeme udržovat po dobu vašeho investičního horizontu, jelikož situace na trzích se neustále mění. Váš majetek tak držíme stále v rovnováze. Děláme za vás také tzv. reinvestice dividend. Je pravděpodobné, že společnosti, které budete mít v portfoliu, budou vyplácet akcionářům podíly ze zisku, neboli dividendy. Aniž byste se museli rozhodovat, jak s těmito dividendami naložíte, automaticky je za vás budeme reinvestovat zpátky „do trhu“, aby pro vás mohly vydělávat ještě více peněz.

K tomu od nás máte veškerou pomoc a podporu, ať už prostřednictvím mailu, či online chatu na webu. Aktivní jsme také na sociálních sítích a každý pátek vám navíc přistane do emailu newsletter, který vám shrne to nejdůležitější z trhů za uplynulý týden. Pravidelně také můžete sledovat pořad Portu Rychlovka na našem Youtube kanále, kde vám představujeme novinky na Portu, odpovídáme na nejčastější dotazy a komentujeme to nejdůležitější z aktuálního dění na kapitálových trzích. Nemusíte mít strach, když začnete investovat s Portu, nenecháme vás v tom.

Předchozí díly Investiční akademie:

Investiční akademie 1: Co je akciový trh

Investiční akademie 2: Investujte chytře

Investiční akademie 3: Spoření vs. investování

Investiční akademie 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

Investiční akademie 5: Automatizujte své finance

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme