Investorem od kolébky. Kolik mohou děti mít v 18 letech s vkladem 1 000 korun měsíčně?

Většina rodičů přemýšlí, jakým způsobem svým dětem usnadnit vstup do dospělosti a rádi by jim věnovali alespoň nějaký finanční obnos, který pomůže překlenout studia na vysoké škole, nebo poslouží jako základ pro nákup nemovitosti. Při investování je velmi důležitou složkou čas a investiční horizont v případě nově narozeného potomka je celých 18 let. Vypustit své potomky do dospělosti s několika stovkami tisíc je tak možné už při investici 1 000 korun měsíčně.

Investování versus spoření

Jaký je rozdíl mezi investováním a spořením? U spoření je obvykle riziko ztráty vložených prostředků velmi nízké a odpovídá tomu i nízký výnos. Ten sice spolu s růstem základní úrokové sazby, kterou nastavuje Česká národní banka, roste – inflaci ale nedokáže dohnat ani zdaleka. Investování tak může být jediný způsob, jak inflaci porazit v dlouhodobém horizontu.

Investování sice není bez rizika, ale dlouhodobě nabízí vyšší zhodnocení než spoření. Bankovní domy obvykle poskytují možnost investování pro děti přes dospělý účet (investice je psána na dospělého) a většinou nabízí svoje podílové fondy. Ty aktivně řízené ovšem svou výkonností obvykle nedokážou překonat výnos trhu jako celku, navíc obvykle zahrnují velké množství poplatků, které celkový výnos ještě sníží.

Ideální formou investování pro děti jsou tedy pasivně řízené fondy, kdy se manažeři nesnaží vybrat vhodné akcie, ale kopírují nějaký předem zvolený index (například americký S&P 500). Tyto fondy jsou díky své oblíbenosti oproti aktivně řízeným fondům velmi levné.

Jak začít investovat pro děti?

Tuto formu investování nabízí také platforma Portu, která zpřístupňuje investování do pasivních ETF fondů i lidem, kteří s investováním nemají žádné zkušenosti. Velkou výhodou Portu je, že ke klasickému účtu pro dospělé nabízí i dětský účet. Investice na tomto účtu je vedena přímo na dítě, pro které byl dětský účet založen. S tím se pojí i nejvýhodnější poplatek na trhu – 0,25 % p.a.

Vyšší délka investování hraje do karet

S dlouhým investičním horizontem je možné zvolit i vyšší rizikovost investice. Hodnota této investice sice může v čase kolísat více než investice s nižší rizikovostí, ale potenciál jejího zhodnocení je vyšší. Různé varianty vkladů, rizikovostí a délky investování je možné předem nasimulovat na stránkách Portu. Simulace vychází z historických dat, která však nejsou zárukou budoucích výnosů.

Jak to funguje v praxi?

Při investičním horizontu 18 let, nejvyšší rizikovosti 10 a vkladu 1000 korun měsíčně je možné dětem v dospělosti předat 527 tis. korun při neutrálním scénáři. Optimistický scénář hovoří dokonce o částce převyšující 1,2 mil. korun. Při pravidelném měsíčním vkladu 3000 korun a neutrálním scénáři vývoje může být na dětském účtu i více než 1,5 mil. korun a v případě optimistického scénáře i přes 3,5 mil. korun. Je také možné peníze vložit jen jednorázově na začátku a dál už nic neposílat. Případně zkombinovat obě tyto varianty.

 

Výnos dětského účtu

Dětský účet může na Portu založit pouze zákonný zástupce dítěte, posílat peníze ale mohou všichni členové rodiny, každý až do 25 000 korun za kalendářní rok. Dětský účet tak může být ideálním místem pro zasílání menších částek například od prarodičů, tetiček a strýčků.

S finančním obnosem ve stovkách tisíc se bude vašim potomkům do života startovat mnohem lépe. Peníze si ale nemusí vybírat. Dětský účet u Portu s 18. narozeninami automaticky přejde na čerstvě dospělého. Ten pak může pokračovat v investování tak, jak ho nastavili rodiče, nebo nic navíc neinvestovat a nechat peníze pracovat. Nebude už ale začínat od nuly, s finančním polštářem se bude startovat lépe.

 

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorkou Janou

Rozhovor s investorkou Janou

Naše investorka Jana momentálně plní roli maminky na plný úvazek. Ačkoliv je na mateřské, snaží

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní vs. Pasivní správa portfolia

Investoři používají dvě hlavní a naprosto odlišné investiční strategie jak vygenerovat zisk: aktivní správu portfolia a pasivní správu