Investorské sebevzdělávání online: 4 ověřené zdroje

Finance a investice mají u většiny veřejnosti nálepku něčeho komplikovaného, nudného, příliš odborného. Jde o odvětví s velkým množstvím cizích pojmů či zkratek. Navíc, praxe mnohých finančních praktiků je založena na principu informační asymetrie. Třeba finanční poradci mohou nezřídka profitovat z neznalosti klientů, jimž mohou doporučit produkt s příliš vysokými náklady. A nebo průměrnými výnosy nebo poznámkami pod čarou, kterým klient nerozumí. Nedostatek finanční gramotnosti se pak stává pro mnohé “profesionály” nikoli problémem, který mají ve vlastním zájmu řešit, ale prostředkem k naplnění vlastních obchodních zájmů. V Portu to vidíme jinak, a proto se snažíme publikovat informativní články a pravidelně doporučovat vzdělávací zdroje. Věříme totiž, že vzdělaný a kriticky smýšlející investor je pro nás ten nejlepší klient.

Bohužel, jak udávají data, finanční gramotnost Čechů je pořád průměrná. V pravidelném indexu finanční gramotnosti České bankovní asociace dosáhli Češi v průměru 56 bodů ze 100. Nechme stranou debaty o potřebě kvalitního školního vzdělání a rodinné výchovy. Tady jsou 4 zdroje k sebevzdělávání, jež můžete využít, ať už je vám 16 nebo 50.

#1 Kvalitní finanční a ekonomická média

To nejjednodušší a časově nejméně náročné je začít sledovat ekonomická a finanční média. Není náhodou, že většina čtenářů Hospodářských novin, Eura, e15, Ekonomu nebo Forbesu, patří mezi osoby s vyššími příjmy. Za zmínku stojí i finmag.cz, penize.cz nebo mesec.cz. Z množství investičních webů pak můžeme zmínit např. Investicniweb.cz nebo Finlord. A pokud vám angličtina nedělá problém, Financial Times, Bloomberg či Wall Street Journal, jsou jasnou volbou.

#2 Investopedia

Investopedia je Wikipedia světa financí a investic. Popisné texty, vysvětlující videa, ale i online kurzy. Objektivní a kvalitní informace ocení každý investor, ale i finanční nadšenec, jež chce znát podstatu věci. Ať už vás zajímají základní koncepty jako např. složené úročení, instrumenty finančního trhu jako např. deriváty, nebo odborné pojmy jako Sortino Ratio, najdete tu své.

#3 Coursera a další online kurzy

Na Coursea najdete online kurzy od prestižních světových univerzit zdarma. Celá řada z nich se týká ekonomie, financí, investic, ale nově i třeba blockchainu nebo kryptoměn. Kromě Coursera můžete vyzkoušet platformy EdX a FutureLearn. Kombinace videa, textu, cvičení a nezřídka i certifikátu, jež je ale zpoplatněn.

#4 Invstr

Invstr je mobilní vzdělávací aplikace, za kterou stojí bývalý MD Deutsche Bank chce přiblížit investování světovým masám. Jde na to přes simulaci a soutěž. Aplikace vám umožňuje v simulátoru obchodovat a ty nejlepší odměňuje reálnými penězi. Kromě toho nabízí přehled čerstvých zpráv z trhu a pokud ji budete věnovat čas, získáte určitý přehled. Ale hlavně, díky tomu, že budete sami obchodovat, zjistíte jak těžké je trhy porazit.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme