Jak dopadly výsledky firem z indexu S&P500 v korona krizi?

Máme za sebou pravděpodobně nejočekávanější výsledkovou sezonu od poslední finanční krize, kdy byla většina ekonomik pozastavena díky pandemii covid-19. Minulý pátek měly zhruba 2/3 firem z indexu S&P 500 odreportovány své výsledky. Jak si vlastně firmy ukryté do nejprestižnějšího indexu vedou?

Podle analýzy RBC Capital Markets se jejich průměrný zisk na akcii snížil o 36 % oproti stejnému kvartálu loňského roku. To je špatná zpráva. Na druhou stranu dobrá zpráva je, že analytici na Wall Street očekávali ztrátu o 44 %.

Celkem 83 % reportujících firem ohlásilo lepší výsledky než byl tržní konsenzus. To je historicky nejvyšší zaznamenané číslo. Předpovídaný zisk společnosti překonaly o 22 %, což je nejlepší výsledek od roku 2008. I přes tyto rekordní výsledky byla reakce akciového trhu smíšená. Přibližně 40 % reportovaných společností vidělo, že se jejich akcie v obchodní seanci po ohlášení výsledků zvýšily o 1 % nebo více.

Producent ropy Apache zaznamenal největší jednodenní skok, konkrétně o 17,3 %. Současně přibližně stejný počet akcií poklesl o 1 % nebo více. Na druhé straně nejvyšší pokles zaznamenala softwarová společnost Citrix Systems – o 12,9 %.

Míra rekordních výsledků přinutila analytiky zvýšit své prognózované hodnoty zisků na zbytek roku. Konsensus trhu na ziskovost společností indexu S&P 500 do konce roku 2020 se od začátku srpna zvýšil z nedávných 124 dolarů na nynějších 128 dolarů na akcii. Stále se však jedná o mnohem nižší prognózy než na začátku roku, kdy byla očekávání průměrné ziskovosti nastavena na 177 dolarů za akcii. Současné odhady stále ukazují na 22 % pokles oproti úrovni zisků v roce 2019.

Prognózy na příští rok 2021 se také mírně posunuly – ze svých nedávných minim (164 USD za akcii) přibližně na stejné úrovně, jako byly zisky za rok 2019. O tak rychlém návratu ziskovosti na předkrizové období však řada analytiků silně pochybuje.

Mezi jedenácti hlavními sektory S&P 500 vykázaly největší růst ziskovosti v porovnání s minulým rokem sektory utilit a technologií – o 4,9 %, respektive o 3,7 %. Všechny ostatní sektory reportovaly pokles v ziskovosti. Nejvíce sektor energií s těžko uvěřitelným 166 % propadem. Očekává se však, že v roce 2021 dojde téměř ve všech odvětvích k výraznému oživení růstu zisků na akcii. Největší oživení se prognózuje sektorům průmyslu a spotřebnímu zboží – zaznamenat by dle analytiků měly téměř zdvojnásobení svých letošních zisků. Následovat by je měly sektory materials a finanční služby. Zatímco v letošním roce byly úspěšnější v překonávání analytických konsenzů větší společnosti, v příštím roce se čeká rychlejší růst zisků u těch menších (small-caps).

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“,

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se

SPO Pilulka

Jan Sýkora: Proč WOOD & Company věří v budoucnost Pilulky i při SPO?

Pilulka zveřejnila spolu s výsledky za rok 2022 rozhodnutí valné hromady o navýšení základního kapitálu formou úpisu nových akcií. V rámci sekundární veřejné nabídky akcií, která bude probíhat ve dvou kolech, má společnost záměr získat 200 až 250 milionů korun.

Šachové figurky

Obchodní války prezidenta Trumpa

Prezident USA Donald Trump vydal na začátku března prohlášení o chystaném zavedení dovozních cel na ocel (25 %)