Search
Close this search box.

Jak investovat v době klesajících úrokových sazeb?

Interest rate,Financial and dividend concept.Hand holding wooden

Lidé často drží své peníze na spořicích účtech kvůli pocitu bezpečí a jednoduchosti. Na jednu stranu musíme uznat, že v době ekonomické nejistoty, vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb se ještě může jednat o poměrně atraktivní možnost, jak své prostředky alespoň nějak zhodnotit nebo spíše zmírnit ztráty způsobené inflací. Nyní nastal čas přesunout peníze jinam.

Zatímco na přelomu roku ještě nabízely některé banky na svých spořicích účtech poměrně atraktivní výnos, nyní banky s úročením hýbou směrem dolů už několik měsíců a v drtivé většině případů je tak výnos atraktivní jen na oko. Většina bank má totiž stanovenou základní úrokovou sazbu a po splnění několika podmínek se klienti teprve dostanou na sazbu bonusovou. Mnoho bank má navíc pevně stanovené období, do kterého současné úročení platí, z nichž mnoho končilo už v průběhu dubna. Po uplynutí této lhůty budou úroky nadále klesat.

Inflace momentálně osciluje kolem svého 2% cíle, což znamená, že ČNB už nemusí dusit ekonomiku vysokými úrokovými sazbami a už půl roku je tak postupně snižuje. Zatímco ještě v říjnu 2023 činila dvoutýdenní repo sazba 7 %, nyní se nachází na úrovni 5,25 %, a bude klesat i po zbytek roku. 

Na tom se shodují i ekonomické prognózy. ČNB ve své květnové prognóze očekává, že letos by se základní úroková sazba měla dostat na úroveň 4 %, v příštím roce pak ke 3,5 %.

Budou ale klesat nejen sazby, ale i reálná hodnota vašich peněz. Proto nastal správný čas na zvážení přesunu vašich úspor do investic, které nabízejí lepší zhodnocení a na spořicím účtu si například nechat jen pohotovostní rezervu v případě potřeby.

Co s penězi na Investiční rezervě?

Investiční rezervu jsme na Portu spustili v roce 2022 v reakci na rostoucí úrokové sazby. Jedná se o náš nejkonzervativnější produkt, který slouží k ochraně peněz před znehodnocením za co nejmenšího rizika a jeho cílem je přinášet pozitivní zhodnocení sazbou, která se odvíjí od hlavní úrokové sazby ČNB. Z logiky věci vyplývá, že při poklesu hlavní úrokové sazby ztrácí na atraktivitě i naše Investiční rezerva, jejíž úročení se od této sazby odvíjí.

V prostředí klesajících úrokových sazeb bychom se měli nevyhnutelně posouvat od spořicích účtů směrem k dynamičtějším investicím, které dlouhodobě nabízejí atraktivní výnosový potenciál. Pro většinu lidí dává smysl investovat na kapitálovém trhu, mít sestavené portfolio na míru rozložené mezi akcie, dluhopisy, může tam být i zlato nebo nemovitostní nástroje. Investovat do nich může jednoduše úplně každý. V Portu například skládáme portfolia na míru podle rizikovosti, jakou investor preferuje a investovat může již od 500 Kč.

O tom, že není atraktivní držet větší část svých prostředků v produktech, které se odvíjejí od úrokové sazby ČNB ale na akciovém trhu v našich Portfoliích na míru svědčí i výkon akciového trhu za první kvartál, kde se prostředky zhodnotily násobně více, než na spořicích produktech za stejnou dobu.

Tržní nárůsty měly samozřejmě pozitivní dopad i na všechna řízená portfolia Portu, přičemž nejvyšší růst zaznamenala přirozeně ta s vyšší mírou rizika, tedy ta s větším podílem akciové složky. I konzervativnější portfolia však investorům poskytovala uspokojivé výnosy s relativně nízkou mírou kolísavosti. Čtvrtletně se výnosy Portu portfolií pohybovaly od 3 do 14 % v závislosti na rizikovém profilu. Na roční bázi jsou tyto výsledky ještě působivější, investorům přinesly výnos mezi 13 až 34 %.

Od konce prvního kvartálu navíc mnoho světových indexů dosáhlo na nová maxima a výnosy jsou od začátku roku ještě vyšší.

Investování v době klesajících úrokových sazeb může být klíčem k ochraně a růstu vašich finančních prostředků a spořicí účty a produkty vázané na úrokovou sazbu ČNB už nenabízejí tak atraktivní zhodnocení jako v minulosti. Investice do diverzifikovaných portfolií, ať už se jedná o akcie, dluhopisy, nebo jiné investiční nástroje, mohou v prostředí nízkých úrokových sazeb nabídnout mnohem zajímavější výnosy

S pečlivě sestaveným investičním plánem, který zohledňuje vaši ochotu riskovat a finanční cíle, můžete dosáhnout uspokojivých výsledků, ochránit své peníze před inflací a ještě je slušně zhodnotit. Proto stojí za zvážení využití současné tržní situace a zvážení  investic, které vám mohou přinést dlouhodobě mnohem atraktivnější zhodnocení.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu!

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Hledala jsem něco uživatelsky jednoduchého, kde bych měla plnou kontrolu nad tím, co se s mými penězi děje.“