Jak kurz koruny ovlivňuje mé výnosy?

Vliv koruny na investice

Pokud sledujete vývoj svých investic a porovnáváte jej s výnosem například velkých světových indexů, je potřeba se vždy ujistit, že srovnáváte srovnatelné –⁠ tedy vývoj ve stejné měně. Zhodnocení a vývoj investic na Portu je zobrazován v českých korunách. S výjimkou českých akcií však probíhá investování na Portu do ETF a akcií v cizích měnách –⁠ EUR nebo USD. Svou roli tak sehrává ještě vývoj měnového kurzu koruny vůči euru, respektive dolaru. A právě tyto kurzy v poslední době značně kolísají.

Ukažme si vše na příkladu. Jeden z nejznámějších indexů, do kterého lidé investují, je S&P 500 sdružující 500 největších amerických společností. ETF, skrze které lze tento index na Portu nakoupit, se obchoduje v dolarech. Při každém vkladu korun proto Portu provede směnu na dolary za aktuální tržní kurz a následně nakoupí ono dolarové ETF. Následně se začne vyvíjet jak cena daného ETF (podle vývoje indexu), tak měnový kurz. Obojí má vliv na korunový výnos pro klienta. 

Kurz koruny vůči dolaru se jen za poslední rok dostal z úrovně 21,2 až na 25,7 a pak zpět na 21,7. Jedná se o relativně značné pohyby kolísající téměř o 20 % na obě strany. Koruna nejprve oslabovala, poté zase posilovala.

Na detailu portfolia nebo strategie tak může investor pozorovat situaci, kdy výnos celkové investice v korunách je kladný, ačkoliv dílčí výnosy na instrumentech zobrazované v měně, ve které se obchodují (tedy USD nebo EUR), jsou v záporu. To může nastat v situaci, kdy indexy nebo akcie klesají a současně oslabuje koruna (jde například z 22 na 25 korun za dolar). Pokud koruna oslabuje více, než o kolik poklesnou ceny instrumentů, může být celkový výnos v korunách kladný. Ilustruje to obrázek níže.

kurz-clanek-1

Pokud by tak indexy oslabily a zároveň oslabila koruna, může investor na Portu dosáhnout výnosu. (V obrázku nahoře konkrétně výnosu 2,35 %.) Nastat může pochopitelně i opačná situace –⁠ celkový výnos investice v korunách je záporný, ačkoliv dílčí výnosy na instrumentech v jejich měně jsou kladné. To může nastat v situaci, kdy indexy nebo akcie sice rostou, současně ale posiluje koruna (jde například z 25 korun za dolar na 22 korun za dolar). Pokud koruna posiluje více, než o kolik vzrostou ceny instrumentů, může být celkový výnos v korunách záporný. Takovou situaci můžete vidět na obrázku níže, kdy čistý výnos (ztráta) je -5,1 %.

kurz-clanek-2

 

Jak pracovat s měnovým rizikem? 

Výkyvy koruny může kompenzovat zajištění měnového rizika. To chrání zejména před posilováním koruny. Když koruna posiluje, na měnovém zajištění vzniká zisk, který se postupně připisuje v hotovosti do investice. Když však koruna oslabuje, na instrumentech měnového zajištění vzniká ztráta, kterou je potřeba uhradit buď posláním dodatečné hotovosti nebo odprodejem části držených instrumentů. Takové prodeje mohou mít daňové dopady. Více o měnovém zajištění popisujeme zde.

Měnové zajištění lze volitelně zapínat nebo vypínat u vlastních strategií

Jak se koruna může dále vyvíjet?

Aktuálně na počátku února roku 2023 je koruna nebývale silná, dokonce nejvíce od roku 2008. Koruna přitom začala posilovat navzdory všem prognózám z loňského roku. Například Česká národní banka očekávala, že by koruna mohla oslabit a v letošním roce se podívat až na úroveň 25,8 vůči euru. Opak se stal pravdou a to i přesto, že ještě na podzim musela centrální banka bojovat proti většímu oslabování koruny intervencemi. 

Za posilováním koruny stojí dle analytiků souhra mnoha různých faktorů, od evropských makroekonomických dat, přes absenci energetické krize až například po stále častější preferenci českých firem půjčovat si v eurech (a tím zvyšovat poptávku po koruně při směně úvěru do domácí měny). 

Prostor pro další posilování koruny však stejně jako další analytici nevidíme. Spíše vidíme rizika spočívající ve větší kolísavosti kurzu a možném (i skokovějším) oslabení koruny, zejména vůči euru. Návrat koruny zpět na hladinu kolem 24,70 za euro by nás v následujících měsících nepřekvapil. Vůči dolaru by pak mohla být koruna víceméně stabilní s ohledem na jeho možné oslabování vůči ostatním hlavním světovým měnám. 

Pro drobné dlouhodobé investory nevnímáme za vhodné aktuálně velmi rozkolísané měnové páry zajišťovat, zejména s ohledem na transakční a také případné daňové dopady (plynoucí z možné potřeby odprodávat cenné papíry pro pokrytí ztráty na měnovém zajištění při oslabení koruny). Situaci na měnových trzích však nadále bedlivě sledujeme a pokud by došlo ke změně našeho strategického výhledu, budeme o něm informovat.

 

_______________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Mýty o finanční nezávislosti

Častým tématem našich článků je finanční nezávislost. Jedná se totiž o jeden z obvyklých cílů lidí, kteří se