Search
Close this search box.

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám může prodloužit čas strávený v práci o několik let. A naopak, každá trvale ušetřená koruna vás může posunout výrazně blíže k důchodu. Sám odešel do důchodu do 10 let od vystudování vysoké školy. Jak toho dosáhl? Prostě neutrácel. Neutrácel skoro nic z toho, co vydělal.

V první řadě je důležité neleknout se slova důchod. Proč byste měli jít do důchodu ve třiceti, zrovna v době, kdy lidi často zažívají kariérní postup a práce je baví? A co kdybychom použili termín finanční nezávislost? Můžete dál pracovat, ale víte, že když odejdete, nic se nestane – výdaje vám totiž pokryjí výnosy z investic. Taková finanční nezávislost vám pak může pomoci při rozhodování, co chcete dál dělat. Finančně nezávislý člověk si může zkrátit pracovní týden na tři dny, založit malý podnik, cokoliv. Nikdo neříká, že musí přestat pracovat. No a jak na to?

Nezáleží na vašich příjmech. Mnohem důležitější je poměr příjmů a výdajů. Pokud jsou vaše výdaje 100%, je jasné, že v nejbližší době do důchodu z vlastních investic nepůjdete – přesněji řečeno nikdy. S jakkoliv nižšími výdaji však snadno můžeme dojít k nějakému výsledku. MMM vytvořil tabulku, ve které ukazuje, za jak dlouho můžete odejít do důchodu podle toho, jakou část příjmů jste schopni investovat. My si z ní vypůjčíme pár zajímavých čísel, na celou tabulku se můžete podívat v příspěvku přes odkaz výše. Nejdřív ale pár předpokladů, ze kterých tabulka vychází:

  • Před odchodem do důchodu budete konzistentně dosahovat 5% výnosu po započtení inflace
  • Po odchodu do důchodu budete žít ze 4 % vašeho portfolia ročně
  • Budete vybírat jen výnosy, nikdy tedy nevyberete z portfolia víc, než vydělalo
Ušetřené příjmy Čas do důchodu
5 % 66 let
20 % 37 let
50 % 17 let
65 % 10,5 roku
85 % 4 roky

Z tabulky vyplývá jednoduchá logika – pokud máte dostatečně nízké výdaje, můžete odejít do důchodu za pár let. Není za tím žádná věda ani složitá matematika. A ani použitá čísla nejsou nijak přehnaná či odvážná – 5% výnosu je možné dosáhnout i v relativně konzervativním portfoliu. Navíc výpočet přísnými podmínkami čerpání vytváří polštář pro výkyvy portfolia.

Jasně, trošku to idealizujeme, není to jen o procentech. Je fakt, že lidé s vyšším příjmem můžou snáze omezit výdaje. Člověk s minimální mzdou si těžko vystačí se 35 % příjmů. Pokud ale chcete začít investovat, pravděpodobně už teď máte výdaje o kus nižší než příjmy – zvažte, jestli by nebylo možné nosit si do práce jídlo z domova, třeba díky tomu budete finančně nezávislí o několik let dřív.

I pro ty, kteří chtějí odejít do důchodu třeba za pohodových 35-40 let, je tabulka zajímavá. Každá uspořená koruna je dobrá, o tom není pochyb, pár stovek měsíčně vás však dost možná v cílovém období do důchodu nedostane. Pokud nechcete spoléhat jen na peníze od státu, ujistěte se s co největším předstihem, že se na důchod připravujete dostatečně. A to rozhodně ne jen pomocí tabulky v tomto článku, je třeba čerpat z mnoha zdrojů. My pro vás připravujeme další články, které vám snad poskytnou inspiraci a přehled o této problematice.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto

Den otevřené garáže do třetice…

… ale ne naposled! V sobotu 20. května se konal již třetí Den otevřené garáže Portu Gallery v Litoměřicích, kde je pečováno o sbírku automobilů Portu Gallery.

portu-crypto

#9 – Leden v zeleném

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).