Search
Close this search box.

Jak Portu zvládá pandemii? Práce z domu a skvělí investoři!

V pondělí 16. 3. 2020 uvrhla vláda Českou republiku do karantény. Nařízen byl zákaz volného pohybu osob a lidé tak mohli pouze do práce a na nákup. Většina českých firem zavedla tzv. homeoffice neboli, hezky česky, práci z domu. Jak jsme se tím vypořádali?

V Portu jsme na takový režim zvyklí, někteří z kolegů pracují z domu běžně, takže pro nás nebyl problém zavést jej úplně pro všechny. Pravidelné meetingy a komunikace se pouze přesunuly do virtuálního prostoru. Někdo pracuje / pracoval z domu, někdo třeba odjel na Šumavu. Všichni ale fungujeme jako jeden tým a Portu tím tak nebylo vůbec dotčeno. Naopak bych řekl, že jsme akcelerovali vývoj různých funkcionalit a drobností, které jsme dříve odkládali. Samozřejmě to s sebou nese i negativní důsledky a některé plány jsme museli odložit.

Co ale celosvětovou pandemii dotčeno bylo a stále je, jsou finanční trhy. A vzhledem k tomu, že Portu je investiční platforma, tak nás všechny jejich vývoj pochopitelně zajímá. Trhy jsou stále jako na houpačce, nejprve strmý sešup dolů, následovaný značnou kolísavostí přesně tak, jak je pro takové krize obvyklé. Čekali jsme, jak se zachovají naši investoři. Pro Portu je to vlastně první krize za dobu našeho fungování.

Často se mně lidé ptají, kdy tato krize skončí a kdy se kapitálové trhy vrátí na své původní hodnoty. K tomuto tématu se objevuje řada studií, které predikují trajektorii ekonomického oživení, které má přímý vliv na ceny akcií a investičních instrumentů. Jde o to, jak rychle a jakým způsobem se hospodářství globálních ekonomik dostane zpět na původní hodnoty. Hovoří se o tzv. L křivce, U křivce nebo V křivce ekonomického růstu. My věříme, že oživení proběhne poměrně rychle, přestože volatilita bude minimálně po celý letošní rok ještě vysoká. Stejně tak je ale možné, že přijdou ještě další poklesy, pokud pandemie v jednotlivých zemích bude přicházet v dalších vlnách. Strukturálně bude svět procházet změnami, do popředí se budou dostávat netradiční sektory a odvětví, poroste online ekonomika, promění se cestování. Proto jsme v Portu přesvědčeni, že z investičního úhlu pohledu je nejvhodnější volit globální expozici a širokou diverzifikaci.

V rámci služby Tematické strategie Portu, ve které si mohou investoři složit diverzifikované portfolio do jisté míry podle sebe, vidíme zájem o investice do technologických a biotechnologických ETF, IT firem, zdravotnictví a stárnoucí populace. Populární je ETF na zlato, kde však zásadní pohyb nahoru způsobila i oslabující koruna. Proto u investic denominovaných v EUR či USD doporučujeme využít i měnového zajištění, které Portu nabízí. Od spekulací a krátkodobého tradingu naše klienty odrazujeme, tzv. stock picking u velké většiny investorů dlouhodobě nevede k dobrým výsledkům, akorát je s tím mnoho starostí.

Jak se zachovali investoři na Portu v krizi?

Jedním z našich dlouhodobých cílů je totiž vzdělávat veřejnost a především investory na Portu o světě investování. Na sociálních sítích, v našem newsletteru nebo na blogu Portu. A mám opravdu radost, protože v koronavirové krizi jsme poznali, že se nám to daří. Nejen, že naši investoři neprováděli skoro žádné výběry ze svých portfolií, ale naopak velká většina z nich v krizi dodržuje svůj investiční horizont, pravidelně přikupuje a navyšuje své investice! Většina našich investorů tedy preferuje rozložení investice do několika vkladů před jednorázovým zainvestováním. Je to jeden z efektivních způsobů, jak snížit riziko investice, spojené zejména s nevhodným načasováním nákupu.

Od vypuknutí krize jsme zaznamenali opravdu výrazný nárůst denních vkladů, až o 300 %. Každá krize totiž představuje příležitost. Nejen pro ty, kdo již investují, ale i pro ty, kteří s investováním chtějí začít. Proto jsme také v dubnu připravili akci pro nové investory. Sami vnímáme, že aktuální situace nebyla a není jednoduchá pro nikoho, rozhodli jsme se nové investory podpořit tím, že jim umožníme začít investovat první tři měsíce úplně zadarmo. Toho využilo více jak 1200 nových investorů a i díky vám teď evidujeme již skoro 13 tisíc registrovaných uživatelů Portu! 

Veškerá vládou nastolená opatření už začínají být uvolňována a život se pomalu, ale jistě, vrací zpět do normálu. Jaký bude ten normál, to ale asi zatím teď nikdo neví. S Portu máme velké plány, některé pandemie pozdržela, některé naopak urychlila. Každopádně nám ukázala několik zajímavých věcí a především to, že máme na Portu skvělé investory, díky!

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto