Search
Close this search box.

Jak se dařilo Portu v covidovém roce ve srovnání s podílovými fondy?

portu podílové fondy

Dražší nemusí vždy znamenat lepší. Drtivé většině aktivně spravovaných fondů se v delším horizontu nedaří porazit trh. Často za to můžou právě vysoké poplatky. Kvůli těm portfolio manažerům nestačí pro remízu dosáhnout vývoje na úrovni trhu, ale musí ho překonat. Pokud se podíváme na desetiletý horizont do roku 2019, dařilo se to jen zhruba desetině z nich. Rok 2020 jim ale přinesl příležitost, jak skóre zvrátit.

Jedním z hlavních argumentů zastánců aktivních podílových fondů je lepší vývoj v dobách, kdy trhy klesají. Takzvaný medvědí trh dává příležitost zazářit správně vybraným akciovým titulům. Případně vytváří příležitosti, které ETF „bez duše“ ze své podstaty nemohou využít. Covidový rok 2020 vytvořil přirozený test, ve kterém jsme mohli tuto hypotézu otestovat. Jak si tedy Portu v porovnání s největšími podílovými fondy vedlo?

Vývoj Portu portfolií porovnáváme s největšími českými fondy, které mají srovnatelné složení a riziko. Nikdy nelze najít dokonalý protějšek a informace níže uvedené berte čistě jako historické srovnání, bez jakékoliv záruky výnosů budoucích. Výnosy jsou očištěny o poplatky za správu. V případě fondů ovšem vstupují do výnosu ještě vstupní a výstupní poplatky, které na následujících grafech zohledněné nejsou. Portu žádné vstupní ani výstupní poplatky neúčtuje.

Portu – rizikový profil 1

Výsledky za rok 2020 porovnáváme ve 2 kategoriích. V první stavíme konzervativnější portfolio 1 proti podobně složeným fondům se stejným ukazatelem rizika SRRI. V rámci Portu se portfolio 1 skládá ze 60 % dluhopisů, 24 % akcií a 16 % dalších instrumentů, jako jsou nemovitosti nebo zlato. Vzhledem k téměř čtvrtinové akciové složce je i toto portfolio ze své podstaty dynamičtější a porovnání s čistě dluhopisovými fondy by nebylo spravedlivé.

Na grafu níže je proto portfolio 1 porovnáváno se dvěma velkými českými fondy s podobným profilem. Fond ČSOB Bohatství má pod svou správou více než 27 miliard Kč a patří mezi nejoblíbenější fondy na českém trhu. Velmi oblíbený je i fond České spořitelny Vyvážený Mix FF. Ten spravuje přes 3 miliardy Kč. Portu portfolio 1 a oba srovnávané fondy zaznamenaly na jaře podobný propad mezi 13-15 % ve srovnání s hodnotou ze začátku roku. Ke konci roku se jako nejvýnosnější ukázalo naše portfolio, které své „konkurenty“ předehnalo zhruba o 1,5procentního bodu.

srovnání fondů s portu 1

Fond / Portfolio Ukazatel rizika (SRRI) Manažerský / Vstupní poplatek Volatilita Výkonnost (2020)
Portu – rizikový profil 1 4 1 % / 0 % 5,6 % 5,8 %
Portu – rizikový profil 1 (dětský účet) 4 0,25 % / 0 % 5,6 % 6,6 %
ČSOB Bohatství 4 1,5 % / 1,5 % 7,0 % 4,5 %
Erste – Vyvážený Mix FF 4 1 % / 1,5 % 5,6 % 3,9 %

 

Portu – rizikový profil 10

Největší prostor pro rozdílné výnosy lze nalézt u nejdynamičtějších investic složených většinově z akcií. Co se týká Portu portfolia s rizikovým profilem 10, jsou v něm akcie zastoupeny 98 % (ve formě ETF). Zbytek tvoří hotovostní složka. Pro srovnání jsou opět vybrané veřejnosti přístupné akciové fondy, které patří mezi největší na českém trhu.

Fond Active Invest Dynamický od společnosti Conseq spravuje necelých 15 miliard Kč. Peníze investuje především do dalších akciových fondů. Druhý srovnávaný fond ČSOB Akciový spravuje zhruba necelých 5 miliard Kč a investuje do jednotlivých firem, převážně amerických a evropských. A nakonec třetí Generali Fond globálních značek. Ten investuje zhruba polovinu prostředků do akcií amerických firem a druhou mimo území tohoto giganta. Pod správou má zhruba 5 miliard Kč. Všechny tři fondy přinesly v roce 2020 nižší výnos než srovnávané Portu portfolio s rizikovým profilem 10.

srovnání fondů s portu 10

Fond / Portfolio Ukazatel rizika (SRRI) Manažerský / Vstupní poplatek Volatilita Výkonnost (2020)
Portu – rizikový profil 10 6 1 % / 0 % 15,4 % 10,3 %
Portu – rizikový profil 10 (dětský účet) 6 0,25 % / 0 % 15,4 % 11,2 %
Conseq Active Invest Dynamický 5 1,5 % / max. 5 % 13,3 % 3,1 %
ČSOB Akciový 5 2 % / 3 % 17,1 % 7,1 %
Generali Fond globálních značek 5 2,2 % / 2,5-4 % 12,4 % 9,5 %

 

Doplňující informace

U výnosu Portu portfolií je samozřejmě započtený i jediný poplatek který máme, a to 1 % za správu investic. Na rozdíl od podílových fondů není fixní a naši klienti mají možnost, jak i zde ušetřit. Jedním ze způsobů je systém zvaní přátel. Za každého pozvaného člověka máte možnost získat 3 měsíce, ve kterých vám správcovský poplatek odpustíme celý. Tímto způsobem lze ještě vylepšit své nadstandardní výnosy.

Výhodnější podmínky platí i pro dětské účty. Při dodržení podmínek vás vyjde manažerský poplatek jen na 0,25 % z investice. To se opět projeví ve formě vyššího výnosu.

Závěr

Rok 2020 přinesl prudký pokles napříč trhy a s tím spojenou příležitost aktivně spravovaným fondům. Jak na světové, tak české úrovni však zůstala tato příležitost spíše nevyužita. Více než polovina světových fondů s aktivní správou nedokázala překonat svůj benchmark.

Nákladné podílové fondy jen těžce konkurují nízkonákladovým ETF a zákazníci začínají tento trend vnímat. I díky tomu jsme v minulém roce oslavili překonání hranice v podobě 1 miliardy korun pod naší správou. Trend ve světě je stejný a stále více peněz je spravováno pasivní formou. Očekáváme, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Další články na téma aktivního a pasivního investování

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá