Search
Close this search box.

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Inflace v České republice

Meziroční míra inflace v ČR v březnu podle Českého statistického úřadu setrvala na 2,0 %, stejně jako v únoru. Meziročnímu růstu přispěla zejména doprava, kde v březnu vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 4,8 % (v únoru růst o 1,2 %). Naopak klesly ceny určitých potravin a nealkoholických nápojů, a to hlavně mouky o 27,8 % (v únoru pokles o 22,8 %), vepřového masa o 5,7 % (v únoru pokles o 2,0 %), jogurtů o 7,9 % (v únoru pokles o 6,1 %), ovoce o 2,9 % (v únoru pokles o 1,1 %) a zeleniny o 4,8 % (v únoru pokles o 0,1 %).

Na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu2) o 7,1 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 %, vodného o 10,9 %, stočného o 10,5 %, elektřiny o 13,1 % a tepla a teplé vody o 3,0 %.

Ze 41 sledovaných evropských států měla v březnu Česká republika inflaci 9. nejnižší. Země si tak oproti údajům z únoru o jednu příčku pohoršila. Nejvyšší inflaci v Evropě mělo nadále Rusko (7,7 %). Vysokou inflaci mělo i Rumunsko (7,2 %), Island (6,8 %) a Srbsko (5,6 %). Ze sousedních států byla inflace nižší jen v Polsku (1,9 %). Vyšší byla inflace na Slovensku (3,4 %), v Rakousku (4,2 %), i v Německu (2,2 %). Nejnižší byla z evropských států inflace v Litvě (0 %), následuje Dánsko (0,9 %) a Lotyšsko (0,9 %).

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,1 %. Vývoj cen dopravě byl ovlivněn především zvýšením poplatku za dálniční známku o 53,3 % a růstem cen pohonných hmot a olejů o 1,6 %. Ve stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 0,5 % a ubytovacích služeb o 1,9 %. Tabákové výrobky potom zdražily o 2,1 %. K meziměsíčnímu snížení celkové cenové hladiny v březnu přispěly především ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Jak to vidí ČNB?

Česká národní banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Bankovní rada na svém druhém letošním měnovém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. ČNB tak potvrdila většinová očekávání trhu a pokračuje v razantním snižování díky pozitivnímu vývoji inflace. Po poklesu inflace na svůj 2% cíl se začaly se dokonce ozývat hlasy, že by se ČNB uchýlila ke snížení o 0,75 p. b. na 5,5 %. Tyto predikce ale neměly v bankovní radě dostatečně velkou podporu.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se tak snížila ze 6,25 % na 5,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Březnové snížení úrokových sazeb bylo trhem očekáváno a zaceněno. Zatím tak nemělo na kurz koruny výraznější vliv a vůči euru a dolaru oslabila pouze nepatrně. Pokud by ČNB snížila sazby o 0,75 p. b., reakce by pravděpodobně byla ostřejší a koruna by oslabila více. Na to musí ČNB hledět také. Slabá koruna totiž obecně představuje proinflační rizika.

Inflace ve světě

Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně v březnu 2024 kleslo na 2,4 % z únorových 2,6 %. Ekonomové očekávali, že míra inflace v regionu, který zavedl euro se v březnu sníží o něco méně, konkrétně na 2,5 %. Stále však překračuje cíl Evropské centrální banky na úrovni 2 %. Meziroční růst jádrové inflace, která nezahrnuje nestálé ceny potravin a energií v březnu rovněž klesl, a to na 2,9 % z 3,1 % v únoru.

Inflace v USA v březnu vzrostla o 0,3 p. b. na 3,5 % z únorových 3,2 %, zatímco se čekal růst na 3,4 %. Nová inflační data za březen tak potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. Nová inflační data poměrně komplikují další postup Fedu v otázce snižování úrokových sazeb. Trh momentálně očekává spíše 2 snížení sazeb o 25 bazických bodů oproti dříve očekávaným třem. Jádrová inflace nezahrnující kolísavé ceny potravin a energií je stejná jako v únoru, tedy 3,8 %, zatímco se čekal její pokles na 3,7 %.

Základní úroková sazba ve Spojených státech je v pásmu 5,25 % až 5,50 %. Sazba Fedu je na nejvyšší hodnotě za posledních 22 let a na svém vrcholu pro tento cyklus. Kvůli vyššímu než očekávanému růstu inflace v březnu se Fed pravděpodobně uchýlí k prvnímu snížení možná až v červenci nebo v září.

Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v únoru 2024 meziročně o 0,7 %, což bylo nad tržními odhady 0,3 % a jedná se o obrat od lednového nejprudšího poklesu cen o 0,8 % (deflace) za posledních 14 let. Nejnovější výsledek byl prvním spotřebitelským růstem cen od loňského srpna. Inflace v Číně dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 11 měsíců, důvodem byly vysoké výdaje během svátků nového čínského roku.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

fksp

Odměny z FKSP lze čerpat i na dlouhodobý investiční produkt (DIP) 

Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) umožňuje čerpat peníze v rámci zaměstnaneckých příspěvků i na nový dlouhodobý investiční produkt (DIP). Takže i státní zaměstnanci mají na výběr mezi tradičním doplňkovým penzijním spořením (DPS) a novým flexibilnějším DIP.

peníze a sebevědomí

Makléř – 10. díl: Na tahu

Mladý makléř Ondra přežil první velkou vlnu propouštění ve firmě a namočil se do pochybného projektu E. Ten

Odkrýváme: 5 mýtů o investování

Snaha zhodnotit svoje peníze je věc, která pravděpodobně všechny z nás spojuje. Většinu ale současně odrazuje několik mýtů,