Jak si nenechat ujít ty nejlepší dny pro investování?

Finanční trhy jsou z krátkodobého hlediska velmi nepředvídatelné. Podíváme-li se například na americký trh optikou indexu Dow Jones, ten v polovině března sklouzl do tzv. medvědího trhu a znervózněl investory po celém světe. Už ale pár dní na to, 24. března, dosáhl tento index svého nejlepšího dne za posledních 87 let. Tyto nebývalé změny (zvané volatilita) jsou jedním z důvodů, proč si v Portu myslíme, že byste se neměli snažit trhy časovat.

Místo toho vám doporučujeme, abyste se drželi své dlouhodobé investiční strategie – pravidelně investovali peníze, u kterých nepředpokládáte, že je budete potřebovat v následujících 3 – 5 letech, bez ohledu na to, co kde čtete v titulcích zpráv.

Pokud jste třeba v dubnu přestali investovat kvůli velkému kolísání nebo protože jste čekali na další pokles (ve znamení investičního rčení „buy the dip“ odkazující na snahu nakupovat při poklesech), pravděpodobně jste přišli o značné zisky. Pokud vás to teď zpětně mrzí, máme pro vás jednoduché řešení. Jaké? Držet se naplánované investiční strategie bez ohledu na denní pohyby na trzích.

To je jediný spolehlivý způsob, jak zajistit, aby vám neunikaly velké nárůsty, kterých jsme byli svědky v dubnu. Tím, že nebudete investovat pravidelně (měsíčně, ob týden nebo klidně týdně), můžete přijít o hodně právě v těchto zásadních dnech. V tomto článku vám ukážeme, jak promeškání jen deseti z těchto dnů za posledních 15 let může snížit váš výnos až o polovinu.

Trhy mohou klesat, klesat a klesat

V první řadě je důležité si říct, že pokud pozastavujete své investice kvůli tržním podmínkám, říkáte tím, že jste schopni identifikovat, kdy trh dosáhne „dna“. A upřímně řečeno, zda trh je či není  nyní na „dně“, lze s jistotu určit pouze zpětně. Například během finanční krize v roce 2008 jste si možná mysleli, že září 2008 byl trh úplně dole, ale ve skutečnosti indexy klesaly ještě v dalších šesti měsících až do března 2009. Obdobně tomu bylo i během prasknutí internetové bubliny v roce 2000 – jenom trh padal na dno ještě déle. Klíčem úspěchu není zaobírat se tím, zda trh klesá nebo zda dokonce dosáhl svého dna, či předvídat, kdy se tak stane, ale zaměřit se na dlouhodobé a pravidelné investování.

Mohli byste promeškat ty nejlepší nákupní dny

Pokud přestanete investovat kvůli nestabilnímu trhu, zůstane vám neinvestovaná hotovost. A pokud si tímto způsobem šetříte hotovost a vyčkáváte, riskujete, že když trh půjde nahoru, promeškáte příležitost. Například v případě, že byste koncem března přestali investovat kvůli vysoké volatilitě, promeškali jste více jak 20% zisk na všem vkladu, o který za duben-květen posílily americké akcie. Je samozřejmě nemožné dopředu předvídat, kdy se trh otočí a začne opět růst. Samozřejmě mohl i doteď jen klesat. Nicméně pokud svou energii vynakládáte na snahu trhy časovat a vyčkáváte příliš dlouho, můžete promeškat velké nákupní příležitosti… a také přijít o ten čas, který jste mohli věnovat například vašim blízkým.

Abychom tuto myšlenku potvrdili nějakými čísly, podívejme se na příklad ukazující, kolik by stálo investora vynechat některé klíčové momenty rostoucích cen – například tím, že oddaloval svůj vklad, anebo peníze vybral. V následující tabulce společnosti Putnam Investments vidíme srovnání celkového výnosu investice 10 000 dolarů do indexu S&P 500 za 15leté období končící 31. prosince 2019. Pokud by měl investor zainvestované peníze po celou dobu 15 let, investice ve výši 10 000 USD by dosáhla hodnoty 30 711 USD – což odpovídá 7,77% ročního výnosu.

Pokud by se však člověk snažil například výběry a opětovnými vklady trhy časovat a svou snahou zrovna vynechal (jen) 10 nejvíce růstových dní, což odpovídá jen asi 0,26 % z celkových obchodních dní za 15 let, celková hodnota portfolia by byla pouze 15 481 $, což by znamenalo asi o polovinu nižší výnos, než který by investor získal v předchozím případě.
Poslední část tabulky zobrazuje příklad promeškání 40 nejlepších dní (zhruba 1 % dnů z 15letého časového období), ve kterých by dokonce skončil investor ve ztrátě více jak 5 000 dolarů. Na základě toho vyplývá, že trpělivost a dlouhodobé investice jsou rozhodující pro největší dlouhodobý přínos.

Pravidelné a dlouhodobé investování je ten správný přístup

Pokusy o časování trhu by vás mohly stát obrovský kus vašich výnosů. Pokud byste vy nebo kdokoliv jiný dokázal skutečně konzistentně předvídat trh, pravděpodobně by již byl nejen miliardářem, ale i portfolio manažerem některého z nejúspěšnějších hedgeových fondů na světě. Pro zajímavost, studie opakovaně ukazují, že i většina profesionálních investorů jen málokdy správně předpoví vývoj trhu.

Dlouhodobě finanční trhy rostou, to je krásně vidět z pohledu na jakýkoliv delší graf vývoje akciových indexů. A co to pro investora znamená?  Že je obvykle špatné rozhodnutí převádět peníze do hotovosti a nemít je zainvestované. Naopak by se měl každý investor zamýšlet, jak své peníze do trhu umístí na co největší možnou dobu.

Chybějících pár klíčových dní může mít mimořádný dopad na vaše výnosy. Takže místo toho, abyste se snažili časovat trhy, nebo vyčkávat na nejlepší okamžik k provedení vkladu, měli byste se zaměřit na tři věci: maximalizace diverzifikace, minimalizace poplatků a dodržování investičního horizontu. I když jsme momentálně v hodně nestabilním období, naše rada zůstává stejná jako vždy: ignorujte titulky a investujte dlouhodobě.

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si ani neuvědomujeme, že

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování se zajímá již