Search
Close this search box.

Jak si vytvořit investiční plán?

Několikrát jsme zmiňovali, jak je důležité mít investiční plán a zvolit si správnou strategii k dosažení svých cílů ještě předtím, než začnete investovat. Investování bez plánu a strategie můžeme přirovnat ke stavbě domu bez solidních základů. Chcete-li si vytvořit  investiční plán, který vás dovede k vytouženým cílům, musíte v první řadě vědět proč vlastně investujete.

Jakmile identifikujete svůj cíl, bude snazší zjistit, jakým způsobem se ke svému cíli nejpravděpodobněji dostanete. Níže uvedené body vám mohou napovědět, jak si sestavit spolehlivý investiční plán založený na vašich cílech.

Bod č. 1 Proč chceme investovat a čeho chceme dosáhnout?

Vaše krátkodobé nebo dlouhodobé cíle, které chcete ve svém životě dosáhnout, ovlivní vaši investiční strategii. Investice by měly být vybírány s ohledem na hlavní cíl: bezpečnost, příjem nebo růst. První věc, kterou musíte udělat, je identifikovat, která z těchto tří charakteristik je pro vás nejdůležitější.

Chcete mít svůj dům? Chcete si vytvořit pasivní příjem? Pokud je vaším cílem být dostatečně zajištěni na důchod, měli byste si vytvořit konkrétní finanční plán – říkejme mu například plán důchodového příjmu. Tento plán bude promítat vaše budoucí příjmy a výdaje, ale také hodnoty vašeho investičního účtu, včetně veškerých vkladů a výběrů. Takový plán vám pomůže vydefinovat okamžik, kdy budete moci své peníze z investičního účtu použít.

Jakmile budete mít stanovený jasný časový rámec, tak budete vědět, zda se vydat cestou krátkodobých, střednědobých nebo dlouhodobých investic. Poznání čeho chcete dosáhnout, vám pomůže určit, jak velké riziko můžete podstoupit a jaký typ investic provést.

Bod č. 2 Vyhodnoťte své současné finanční postavení

Dalším krokem při vytváření vašeho investičního plánu, je vyhodnocení vaší současné finanční situace.

Co charakterizuje vaše finanční postavení? Jsou to hlavně příjmy, výdaje, dluhy, úspory na náhlé výdaje apod. Je jasné, že ne každý může hned od začátku investovat desetitisíce korun každý týden, aniž by to jakkoliv ovlivňovalo jeho každodenní život. A my to naprosto chápeme. Pokud je však pro vás investování důležité, nemělo by to být to poslední, kam své peníze vložíte.

Zkuste se zamyslet nad tím, kolik můžete ze své výplaty investovat. Realita je taková, že i pouhých 1000 korun měsíčně může stačit k nastartování úspěšné investiční kariéry. Díky složenému úročení se může 1000 korun proměnit ve jmění, pokud bude mít dost času a trpělivosti. Investujte tolik, kolik vám vyhovuje a investujte s důslednou pravidelností. Nejdůležitější na celém investování je začít.

Pokud máte k investování větší částku, máte samozřejmě k dispozici více možností. Pokud se v investování ještě příliš neorientujete, Portu vám pomůže vytvořit diverzifikované portfolio s vámi akceptovatelným rizikem za vás. Můžete také využít možnosti alternativních investic nebo spolupracovat s finančním poradcem, ale připravte se na to, že poslední varianta bude finančně náročnější a může se stát, že vám poradce bude radit spíše v jeho osobním zájmu.

Bod č. 3 Určete, do jaké míry můžete riskovat

Při investování se předpokládá, že své finanční prostředky v průběhu času zhodnotíte, ale při investování na nepředvídatelném akciovém trhu vždy existuje určité riziko. Jak vysoké riziko můžete podstoupit na základě toho, čeho chcete dosáhnout a kolik času na to máte?

Pokud si chcete vydělat peníze na odchod do důchodu a do důchodu vám zbývá 30 let, máte spoustu času na to, aby vaše peníze rostly a zotavily se z případného hospodářského útlumu, takže si můžete dovolit být agresivnější. Pokud vám však do odchodu do důchodu zbývá jen pár let, budete muset provést konzervativnější investice, které zajistí, že budete mít dostatek peněz a nepřijdete o ně.

Míra rizika, kterou můžete tolerovat, je osobní rozhodnutí, které rozhodně není radno podcenit. Nejde o to, jak rychle dosáhnete svých cílů, ale o to jich skutečně dosáhnout.

Jedním ze snadných způsobů, jak snížit investiční riziko, je diverzifikace. Díky diverzifikaci můžete snížit riziko úplné ztráty v důsledku špatného načasování nebo jiných nešťastných okolností. U investic s vysokým výnosem buďte opatrní. Neexistuje nic jako vysoká návratnost s nízkým rizikem.

Bod č. 4 Stanovte si časovou osu

Stanovení časového rámce, kterého se můžete držet, je velmi důležité. Pokud potřebujete peníze na nákup automobilu za rok nebo dva, vytvoříte jiný investiční plán, než kdybyste šetřili na bezstarostný důchod.

I když mluvíme o cílech, tyto cíle jsou ve skutečnosti jen prostředkem k dosažení cíle. Na konci cesty jsou hmatatelné věci (množství peněz, dům, auto, úspory na důchod atd.), kterých jste se rozhodli dosáhnout. Jakmile máte plán, držte se ho! To je klíč k úspěchu.

Díky Portu si můžete toto plánování ulehčit – sestavíme vám portfolio na míru přesně podle vašich představ. Vždy máte celou investici pod kontrolou, my vás jen nasměrujeme na tu správnou cestu. Pokud vás zajímá, jak Portu investuje, přečtěte si popis zde.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

dividendy

Máte v Portu nárok na dividendy?

Stále častěji se nás ptáte, jak je to s dividendami u ETF, do kterých prostřednictvím Portu investujete. Jestli