Search
Close this search box.

Jak snížit dluh? Vytiskněte víc peněz!

Donald Trump

Bob Woodward je americký investigativní novinář, který hrál výraznou roli v aféře Watergate, jež v roce 1974 vyústila v rezignaci tehdejšího prezidenta USA Richarda Nixona. Po tomto ohromném žurnalistickém úspěchu Woodward neusnul na vavřínech a dál se v The Washington Post a vlastních publikacích věnoval psaní o prezidentech a státních institucích.

Strach ze školáka v Bílém domě

Nejnovější Woodwardova kniha, Fear: Trump in the White House, se zabývá současným prezidentem Spojených států. Než budeme pokračovat, je vhodné poznamenat, že Woodward v minulosti například stál na straně Trumpova a Nixonova spolustraníka George W. Bushe, když věřil, že Irák drží zbraně hromadného ničení, později pak kritizoval demokratického prezidenta Barracka Obamu. Dá se tak předpokládat, že Woodward se snaží udržet objektivní přístup nezávisle na tom, o jaké osobě či politické straně zrovna píše.

Woodward v knize pojednává o tom, jak se lidé v Trumpově okolí potýkají s jeho rozhodnutími, která často budí dojem, že byla učiněna impulzivně či nelogicky. Jeho poradci mu prý v minulosti museli krást ze stolu papíry, aby zabránili jejich podepsání. Na adresu Trumpa padají výrazy jako „žák základní školy“, „idiot“ či „za….. lhář“.

Tiskem dolarů proti dluhu

Jedna z pasáží popisuje rozhovor Trumpa s Garym Cohnem, tehdejším ředitelem americké Národní ekonomické rady, o snížení národního dluhu USA. Prezident údajně Cohnovi řekl, že řešení je jednoduché – stačí začít tisknout peníze. Cohn mu potom musel vysvětlit, že se jedná o nesmysl, a byl prý překvapen Trumpovým nedostatkem základních znalostí. Gary Cohn pak měl být jedním z lidí, kteří Trumpovi kradli národ ohrožující dokumenty z pracovního stolu. Trump o jejich zmizení nikdy nevěděl, protože co neměl na stole, to jako by nikdy nebylo.

Cohn v reakci na svou roli v knize uvedl, že není přesným vyjádřením jeho praxe v Bílém domě a že on sám je na své působení v Trumpově týmu pyšný a prezidenta dále podporuje. Donald Trump knihu rovnou označil za podvod plný vymyšlených citací.

Pasáže či rovnou celý text Woodwardovy knihy již dementovali i další lidé z Trumpova okolí, kteří jsou v knize zmíněni, například ministr obrany James Mattis či personální šéf Bílého domu John Kelly, Woodward však dál trvá na pravdivosti celé knihy. Říká, že je naprosto pochopitelné, že z politických důvodů musí tyto osoby trvat na podpoře Trumpa, v soukromí mu však jeden z lidí, kteří se veřejně vyjádřili proti knize, řekl, že je „na 1 000 procent přesná.“

Pravdivost knihy si asi v nejbližší době neověříme. Woodward své zdroje, stejně jako během aféry Watergate, drží v anonymitě. Je tak možné, že jednoho dne někteří z těch, kteří teď Trumpa brání, veřejně přiznají, že pracovat pro prezidenta bylo opravdu tak náročné, jako tvrdí „Fear“.

Donald Trump v posledních měsících vzbudil pozornost ekonomů zavedením dovozních cel na ocel a hliník a vedením obchodní války s Čínou, obě rozhodnutí se řadí mezi ta, která někteří kritici považují za nesmyslná.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad půjde. Na druhou

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem