Search
Close this search box.

Jak využít aktuální karanténu a čas navíc k finančnímu vzdělávání?

Přiznejme si to – všude kolem sebe máme momentálně spousty nejistot. Pandemie koronaviru, akciové trhy jako na horské dráze, nahnutá ekonomická situace a k tomu karanténa, která nás nutí zůstat doma. Pravdou ovšem je, že zůstat doma je to nejlepší co teď můžeme pro sebe a své okolí udělat. Proč tento čas doma nevyužít pro rozšíření svého vzdělání v oblasti financí? A navíc zábavnou formou? Máme pro vás pár tipů, jak si zpříjemnit monotónní dny.

Začněte s novou tradicí – deskové hry.

Oprašte staré dobré deskové hry, od kterých se bohužel čím dál více vzdalujeme do světa online zábavy. Přitom se od nich můžeme stále tolik naučit. Navíc jsou zde i nové, moderní hry, které nám můžou pomoci se naučit hospodařit. Léty prověřené hry jako Monopoly nebo PayDay jsou ideálními nástroji pro zabavení celé rodiny a navíc procvičíte své schopnosti hospodaření s penězi.

Dosáhnout finanční svobody za dobu karantény? Spíše nepravděpodobný scénář. Můžete si ho ovšem nasimulovat v další deskové hře – Finanční svoboda, navíc od českých tvůrců.

Investujte 100 000,- hned teď! – v online hře samozřejmě.

Pokud vás svrbí ruka a chcete vyzkoušet své umění na akciových trzích, můžete vyzkoušet zdarma online hru od Investopedie. Je to bezpečná cesta, jak zažít adrenalin z investování a možnost vydělat velké, ač nereálné peníze. Hra odráží skutečný akciový trh, takže zážitek je tak reálný, jak jen může být, aniž byste museli obětovat své vlastní peníze. Můžete dokonce vyzvat své přátele a soupeřit proti jiným hráčům z celého světa. Pokud vám chybí vaši přátelé, tato hra může být jedním ze způsobů, jak s nimi zůstat v kontaktu – z bezpečné vzdálenosti.

Trochu zdravého soupeření s vašimi přáteli, zatímco se dozvíte, jak mohou volatilní ceny akcií reagovat na neustále se měnící zprávy, je zábavný způsob, jak překlenout neutíkající čas v karanténě. Je to také skvělý způsob, jak učit své děti investicím na akciovém trhu, aniž by se museli cítili jako na přednášce ve škole.

Musíme poznamenat, že hra v daném okamžiku neodpovídá přesným cenám v reálném čase na trhu a simulační obchodování nebere v úvahu faktory reálného světa, jako jsou obchodní náklady a emoční aspekt investování skutečných peněz versus imaginárních peněz. Nepředpokládejte, že hra vás vyškolí, jak porazit akciový trh. Je to pouze hra, na to nezapomínejte! Navíc jako bonus si procvičíte angličtinu.

Nadchněte se pro učení nových věcí.

Každý týden se vám snažíme objasňovat pojmy spojené s investováním na našich sociálních sítích. Můžete tak porozumět novým pojmům, nebo si je jen osvěžit. Pokud jsou vám pojmy již známé, co takhle náš seznam newsletterů? Můžete si přečíst ty, které jsme našim klientům již poslali a také se přihlásit k odběru nových, které odesíláme každý pátek. Dozvíte se novinky ze světa investování, FinTechu a také aktuální novinky z uplynulého týdne.

Samozřejmě naučit se zahrát na kytaru svou oblíbenou písničku nebo uvařit svíčkovou je také cíl, my ovšem zůstaneme u světa financí. Co takhle náš první webinář? Byl sice spíše zaměřen na zodpovídání otázek našim aktuálním klientům, ale věříme, že každý si z něj může odnést užitečné informace. Samozřejmě plánujeme i další webináře. Pokud máte nápady na jejich témata, určitě nám dejte vědět!

Odbourejte tabu o financích.

Promluvte si se svými rodiči o jejich finanční situaci. Nemusíte se ptát, kolik toho mají naspořeno, ale spíše zjistit, kde a jakým způsobem si spoří a zajišťují se na důchod. Vaši rodiče možná mnoho let spořili a investovali do stejné společnosti, kterou zvažujete i vy – samozřejmě, loajalita může mít své výhody – ale možná v dnešní době jsou lepší způsoby, jak zhodnocovat své peníze. Naučte se něco od svých rodičů a na oplátku jim ukažte možnosti 21. století ve spojení s investováním.

Rozhovor s vašimi vrstevníky může mít také jeden ze způsobů, jak se dozvědět o nových způsobech zajištění svých prostředků pro budoucnost. Jak spoří, kam investují a kolik chtějí mít našetřeno pro svůj důchod? Můžete si tak porovnat, jak si vedete vy a jestli máte společné plánování, co se týče zajištěnosti. A pokud už na Portu investujete, můžete své vrstevníky pozvat, aby investovali také a získat pro sebe i pro kamarády 3 měsíce investování zdarma. Peníze by neměly být tajemstvím, jde přeci o naši budoucnost.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a výnos držely na