Search
Close this search box.

Jak vyzrát na finanční cíle? Prioritizujte

I když bychom chtěli, všechno si dovolit jednoduše nemůžeme. Proto je ideální čas na to, udělat si finanční rozvahu. Jaké výdaje budete mít v budoucnu? Které z nich jsou pro vás nejzásadnější? Mrkněte se na naše tipy a začněte si s jejich pomocí pomalu, ale jistě porovnávat vaše finanční priority. Pak si je nezapomeňte sepsat, protože podle výzkumu na Dominican University of California mají lidé o 42 % vyšší pravděpodobnost, že svého cíle dosáhnou, když si ho napíší. Tak do toho!

1. Ujasněte si, co máte a co mít chcete

Při sestavování portfolia je nejdůležitější ujasnit si svou aktuální finanční situaci a zároveň také přemýšlet o té budoucí. Víte, jaké výdaje mohou váš finanční rozpočet v budoucnu překvapit? O svých finančních cílech můžete přemýšlet jako o příjemných nákupech, jako je nové auto, i o nevyhnutelných položkách, jako je třeba důchod. V rámci zdravého finančního chování je základ sestavit si žebříček možných výdajů a také s nimi poté do budoucna počítat. Štěstí totiž přeje připraveným.

Abychom vám usnadnili přemýšlení, připravili jsme pro vás přehled těch nejčastějších a finančně zásadních okamžiků:

2. Buďte konkrétní

Po hrubém náčrtu vašich potenciálních výdajů je čas seřadit tyto situace podle důležitosti. Která z nich vás čeká nejdříve? Která vás možná čeká později, ale padne na ni případně velké množství peněz? Přestože může být v tuto chvíli těžké například odhadnout, na jakou školu půjde vaše dítě, nebo kolik budete přispívat na svatbu, vyplatí se být v tomto bodě tak moc konkrétní, jak jen to jde a potenciální vzniklé situace skutečně do hloubky promyslet. Odpovězte si na konkrétní otázky, třeba:

Kolik měsíčních platů chci mít ve finanční rezervě, abych měl/a klidné spaní?

Za jak dlouho si chci koupit byt nebo dům?

Jak velký byt/dům si chci koupit?

V kolika letech chci odejít do důchodu?

Jasně stanovené cíle a představa o tom, kdy si je chcete splnit jsou klíčové – jedině tak si dokážete správně naplánovat svůj rozpočet a nastavit své investice.

3. Kostky jsou vrženy!

Poté, co jste vaše možné budoucí výdaje skutečně poctivě zanalyzovali, je čas přiřadit jednotlivým bodům čísla podle důležitosti. Pro představu uvádíme seznam možných preferencí:

#1 Splacení půjčky s vysokým úročením
#2 Finanční rezerva pro nečekaný výdaj
#3 Investování na důchod
#4 Nezbytné výdaje (na auto, domácí potřeby atd.)
#5 Peníze na studium dětí
#6 „Příjemné“ výdaje (rekonstrukce bytu/domu, dovolená atd.)

Gratulujeme! Sestavili jste si svůj vlastní žebříček finančních cílů, kterého se budete v budoucnu držet. Jak s oblibou říkáme: nejdůležitější je začít.

4. Kolik a kam?

Dalším krokem je samozřejmě vypočítat a odhadnout, kolik peněz bude na splnění jednotlivých bodů potřeba dávat stranou. V případě, že si budete peníze na splnění svých cílů investovat, nezapomínejte zohlednit dobu, za jakou si chcete každý z cílů splnit. Pokud si například chcete pořídit auto za 4 roky, peníze by měly být zainvestovány více konzervativně než investování na důchod za 20 let. Jak ale určit, jaká investice je pro každý z vašich cílů vhodná?

Na Portu vám s finančním plánováním pomůžeme. Ideální je založit si pro každý ze svých cílů jedno portfolio. Při zakládání portfolia si pak stačí nastavit investiční horizont a Portu vám doporučí vhodný stupeň rizikovosti této investice. Obecně platí, že čím delší je plánovaná délka investování, tím vyšší stupeň rizika si můžete dovolit. Dále je možné nastavit cílovou částku a nechat si poradit, jaká by měla být výše vašich vkladů, abyste ve vámi zvolený čas měli dostatek financí ke splnění svého cíle.

Základ na hypotéku

 

5. Postupujte v jednotlivých krocích a odměňujte se

Díky tomu, že jste si ve třetím bodě přesně sepsali, jakou důležitost pro vás jednotlivé kroky mají, můžete teď jednoduše postupovat stejným směrem i při jejich plnění. Máte už splacenou půjčku? Skvěle, můžete se směle vrhnout na vytvoření finanční rezervy. K tomu vám pomůže, pokud si sepíšete jednotlivé sumy, které měsíčně potřebujete dát stranou na splnění vašich cílů.

  • 2 000 korun měsíčně na důchod
  • 6 900 korun měsíčně na základ hypotéky
  • 1 500 korun měsíčně na nové auto
  • 3 000 korun měsíčně na finanční rezervu

V momentě, kdy splníte některé z vašich cílů, se tak můžete posunout k plnění těch dalších. A nezapomeňte se za svůj úspěch odměnit něčím, co vám udělá radost! 😊

6. Svoje finanční body postupně upravujte a „upgradujte“

Jak všichni víme, život je někdy jako na houpačce. Proto se může stát, že se některý z bodů stane aktuálnějším dříve, než se původně zdálo, nebo se vytvoří úplně nový finanční cíl, který bude potřeba řešit ihned. Proto své finanční body postupně kontrolujte a v případě potřeby upravujte.

Nezapomínejte také revidovat vaše investiční portfolia. S blížícím se výběrem prostředků je třeba upravovat jejich rizikovost tak, abyste omezili kolísání hodnoty. To uděláte jednoduše tím, že  přejdete z detailu vašeho portfolia do jeho plánování. Zde stačí jen aktualizovat délku investice a Portu dopočítá optimální rizikový stupeň.

Držíme vám palce, abyste dosáhli všech svých (nejen) finančních cílů!

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší