Přelom roku přímo vybízí k novým začátkům. Mnoho lidí tak plánuje buď začít, nebo naopak nadobro skoncovat s různými aktivitami, které dlouhou dobu odkládali. První místa v žebříčku novoročních předsevzetí patří tradičně zdravému životnímu stylu. Lidé chtějí zhubnout, omezit sladké nebo více sportovat. Chválíme, ve zdravém těle zdravý duch. Stejně tak bychom ale neměli zapomínat na naše finance. Jestli nás pandemie něco naučila, tak to, že nic není samozřejmé a že se člověk může dostat do tíživé situace ani neví jak. Dostatečné znalosti, finanční plán a zodpovědný přístup k penězům by nám měly pomoct v tom, aby nás ani nečekaná situace významně nezasáhla.
Předsevzetí zpravidla nevydrží moc dlouho, proto je potřeba k nim přistupovat tak, abyste je byli schopni plnit dlouhodobě, aniž by vás to otravovalo.
Mějte přehled
Neutrácet zbytečně patří mezi novoroční evergreeny. Často přitom platí, že i přes počáteční odhodlání jen málo jedinců tento cíl skutečně dodrží. Pokud chcete ušetřit, nebo si vytvořit dostatečný finanční polštář, je potřeba začít u vašeho osobního rozpočtu. Spočítat si své předpokládané měsíční příjmy a výdaje je tím nejlepším, co můžete pro začátek udělat.
Aby došlo k úspěšnému plnění plánu, je důležité si každý den zaznamenávat údaje o tom, za co jste peníze utratili. Ať už metodou „tužka-papír“, tabulkou v excelu nebo pomocí mobilních aplikací Spendee či Wallet. Následně srovnejte své předpokládané příjmy a výdaje s těmi skutečnými, jasně se vám ukáže, kde máte rezervu i v čem byste se měli uskromnit. Nezapomeňte své výdaje v jednotlivých kategoriích také pravidelně optimalizovat. Pokud se vám nějaký měsíc nepodaří držet se svého rozpočet na 100 %, nic se neděje, příští měsíce si určitě povedete lépe. Hlavně se z toho nestresujte.
Pro to, abyste se stali finančně úspěšnými a nezávislými, je stanovení vlastního rozpočtu tím nejdůležitějším krokem. Existuje spoustu lidí, kteří sice vydělávají hodně peněz, ale i přesto finančně tápou, protože se svými penězi nezacházejí tak, jak by měli. I když sestavování rozpočtu zrovna nepatří mezi oblíbené aktivity, nenechte se tím otrávit. Časem se z něčeho, do čeho jste se zpočátku museli nutit, stane zvyk a začne to nést ovoce. Od té doby už ke svým penězům nebudete chtít přistupovat jinak.
Oddlužte se
Pokud zrovna nepatříte mezi ty šťastlivce, kteří na svém kontě nemají žádné dluhy ani obří úvěry, zbystřete. Vymanit se z dluhů je dalším klíčovým krokem k převzetí kontroly nad vašimi financemi. Zkuste tedy veškerou pozornost věnovat pohledávkám, které máte, abyste se z této „šlamastyky“ dostali co nejdříve. Měli byste začít nastavením plánu splácení dluhu, poté se zavázat, že budete dodržovat svůj plán plateb každý měsíc po celý rok, a to ať se děje, co se děje. Brzy tak budete moci vstoupit do dalšího života s čistým štítem.
Začněte šetřit
Ve chvíli, kdy se nepříjemných finančních pohledávek jednou pro vždy zbavíte, můžete postupovat dále. Způsobů a tipů, jak ušetřit peníze, je v dnešní době plný internet. Od omezení stravování venku přes úsporu energií až po skoncování s impulzivními nákupy. Každý si jistě najde to své.
Obecně se uvádí, že každý měsíc byste měli ze svého příjmu vyšetřit alespoň 10 %. Z psychologického hlediska je přitom důležité si určit, za jakým cílem si peníze šetříte. Když budete mít konkrétní představu o tom proč, a hlavně na co šetříte, půjde vám to mnohem lépe. Jako motivaci doporučujeme dát si vysněný zážitek, materiální věc nebo jakýkoliv jiný vámi vytyčený cíl někam, kde ho budete mít stále na očích. Funguje to. Pamatujte na to, že ideální je začít s malými krátkodobými finančními cíli a časem se postupně propracovávat k těm větším.
Spoření vs. investování
Vzhledem k ekonomické situaci, kterou přinesla koronavirová pandemie, si čím dál tím více lidí láme hlavu nad tím, co dělat, aby jejich naspořené jmění neztrácelo na hodnotě. Pojmy investování a spoření tak světem rezonují čím dál tím více. Ptáte se, jaký se mezi nimi rozdíl?
Pokud vás láká zajímavější a z našeho pohledu efektivnější způsob zhodnocování finančních prostředků, začněte investovat. Najděte si takovou investiční platformu, která vám bude sedět nejvíce – ať už vzhledem k vašim zkušenostem, požadavkům či jiným měřítkům. S vyššími výnosy se však pojí také vyšší riziko, které podstupujete, jelikož trh se ne vždy vyvíjí přesně tak, jak bychom si přáli. Stanovte si proto jasné cíle a investujte pravidelně a dlouhodobě, nenechte se přitom vykolejit občasnými (a přirozenými) výkyvy na trzích, ze kterých se budete akorát hroutit. Nechte peníze pracovat za vás, trpělivost přináší ovoce.
Nemusíte být žádní investiční mistři, třeba s Portu zvládne investovat opravdu každý. Platforma je vhodná jak pro investiční začátečníky, tak ty, kteří s investováním již nějaké zkušenosti mají.
Spoření je obecně doporučování zejména těm, kdo nechce nést zvýšené riziko spojené s investováním a spokojí se s relativně nízkými, ale zato jistými výnosy. V rámci strategie „neházet všechna vajíčka do jednoho košíku“ není proto úplně špatný nápad rozšířit si portfolio i o stavební či důchodové spoření. S využitím státních příspěvků může zhodnocení navíc překonat inflaci – tedy pokud nedosahuje astronomických výšin jako nyní. To samé platí u klasických spořicích účtů, jejichž úroky banky sice v poslední době citelně navyšují, výši inflace však stále nepřekonají. Vaše úspory tedy ztrácí na hodnotě, ale ne tak významně.
Vždy je důležité všechny invetiční příležitosti důkladně zvážit a případně hledat jiná řešení.
Vzdělávejte se
Pro to, abyste vaše cíle úspěšně plnily, je určitá míra znalostí zásadní. S vyšší finanční a investiční gramotností budete finančně uvědomělejší a samostatnější a šance, že někomu naletíte, se rapidně sníží. Věřte nám, investice do finančního vzdělání se vám vrátí. Mnohonásobně. Pro začátek můžete zkusit některý z tipů, které jsme pro vás sepsali na našem blogu.
Pamatujte, že ani Řím nepostavili na den. Stůjte nohama pevně na zemi a ve svém spoření a investování vytrvejte, kýžené ovoce určitě brzy sklidíte. Ať už se rozhodnete stanovit si investiční předsevzetí teď na přelomu roku nebo kdykoliv jindy, doufáme, že vás tento článek alespoň trochu navede k tomu, jak na to, aby vám peníze nepřerůstaly přes hlavu a dosáhli jste většiny z toho, co jste si na začátku stanovili.