Search
Close this search box.

Jak zvýšit prestiž (a hodnotu) klasického automobilu?

Možností je několik. Začíná to citlivou péčí a dobrým servisem a může končit oceněním z některé soutěže elegance nebo rallye. A možná se dostanete i do společnosti snů!

Jakožto majitel si jistě přejete, aby vaše klasické auto, bez ohledu na značku, mělo pestrý život. V prvé řadě to znamená, že musí dostávat kvalitní péči – ideálně servis od mechanika, který konkrétní vůz dobře zná a stará se o něj dlouhodobě, ale také kosmetickou péči. A pak musí také jezdit, protože automobil byl prostě stvořen k pohybu, nikoliv ke stání v garáži.

Je jisté, že klasické automobily jakožto prvky sběratelské vášně v průběhu času mění hodnotu. Obecně se dá říct, že jejich hodnota spíše narůstá, ovšem to je podmíněno celou řadou faktorů (například včetně toho, že se vůz objeví v některém slavném filmu). Tím, že svůj vůz budete aktivně používat, se samozřejmě otevírají další možnosti, jak mu zvýšit „společenskou“ prestiž či dokonce hodnotu.

 

Tím základním je určitě účast na soutěžích, zejména setinových rallye (i u nás se jich pár koná, například nejbližší bude v dubnu jarní 7Castles Trial). Samozřejmě, že ještě zajímavější akce se konají v zahraničí – pokud trochu investujete a s vaším vozem pojedete například Silvrettu Classic nebo Ennstal-Classic v Rakousku, do jeho rodokmenu se to zapíše tučnějším písmem. A pokud se vám navíc podaří dosáhnout dobrého umístění, prestiž se zvyšuje – všem následujícím zájemcům o váš konkrétní vůz bude totiž jasné, že je perfektně připraven pro náročné soutěže a navíc jim dokážete, že i vy sami umíte s vozem zacházet a pečovat o něj.

Další úrovní jsou jistě nejdražší a nejzajímavější akce v Evropě: italská Mille Miglia, francouzské Tour Auto Optic 2000 a Monte-Carlo Historique či britský Goodwood. Je jisté, že účast na podobných akcích, či dokonce dobré umístění, není otázkou pouze peněz či štěstí. K tomu už je potřeba být v dané scéně známý, umět se prosadit, mít určitý kredit. A také je třeba mít vhodný vůz (například při Mille Miglia mohou startovat pouze vozy vyrobené v letech 1927-1957, při Tour Auto z let 1951-1973, v obou případech s určitými výjimkami). Honba za vítězstvím na Mille Miglia, které by vašemu vozu výrazně zvedlo hodnotu, je samozřejmě během na dlouhou trať, určitě se nestane, že tam poprvé přijedete a vyhrajete. Za prvé je k tomu nutné mít vůz s nejvýhodnějším přepočtovým koeficientem (tedy nejstarší, s nejlepší možnou historií), za druhé zkušenou a sehranou posádku a za třetí i trochu štěstí. O skvělých řidičských schopnostech ani nemluvě.

Další z možností, jak efektivně zvýšit hodnotu vašeho vozidla, je účast na soutěžích elegance. Hodlám se jim věnovat v některém z následujících blogů, ovšem ve stručnosti zmíním, že se jedná o jedinečné akce s hlubokým charakterem, úchvatnou atmosférou a stylovým osazenstvem. Dokonce i v České republice je jejich tradice silná, ač v současné době tolik pěkných akcí není (po ukončení Concours d´Elegance na zámku Loučeň jich zbylo několik, například tradiční Roztoky či novější, velmi nadějný projekt Automobilové Klenoty v areálu hostivařského golfového klubu). Mohu vám ale prozradit, že na rok 2021 se jedna ohromná chystá…

Každopádně které soutěže elegance mají nejlepší jméno? Mezi top akce patří třeba Concours d´Eleganza Villa d´Este v Itálii, která se koná tradičně ke konci května v prostorách hotelu d´Este na březích jezera Como. Není nutné dodávat, že to je místo, kde zrovna v ten čas musí každý nadšenec být. Omezený vstup sice odradí davy nadšenců „z ulice“, ovšem to nic nemění na tom, že pokud váš vůz získá jedno z ocenění na Villa d´Este, jeho hodnota okamžitě stoupne, a to velmi výrazně. Zároveň je ale nutné připomenout, že se vystavuje pouze omezený počet vozů (kolem 80) a k přístupu na podobnou akci je nutné mít hlavně úchvatný vůz s perfektním rodokmenem, ideálně pečlivě doložený co nejpřesnějšími dokumenty. Závodní historie je vítaná… Čímž se vlastně kruh uzavírá – vůz, který se třeba v roce 1953 jel závod Monte-Carlo, je při soutěži cennější než ten, který je sice krásný, ale nikdy nic pořádného nejel.

Abychom to doplnili, Villa d´Este samozřejmě není jediná. V USA se koncem srpna pořádá týden rychlosti v Monterey, jehož součástí je i prestižní Concours d´Elegance v golfovém rezortu Pebble Beach. Mezi ty nejslavnější se dostal i jeden britský nováček, patrně nejlepší akce svého druhu v ostrovním království, kde se letos dokonce představila i sbírka úchvatných Ferrari 166: Concours d´Elegance Hampton Court.

Co to vlastně celé znamená? Prostě je vhodné své vozy předvádět na noblesních akcích, nikoliv pouze při jízdě kolem komína. Nejen, že jim poroste prestiž (A nejen vašim vozům!) i hodnota, ale dostanete se do vkusné společnosti, v níž už budete chtít zůstat. S Portu Gallery všechny tyto akce pozorně sledujeme a na některé z těchto akcí se s našimi vozy v budoucnu určitě chystáme. I to může být důvod, proč vložit peníze do fajnových historických vozidel.

Foto: Ondřej Kroutil

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rolex GMT Master

Švýcarský hodinářský průmysl

Dopadu pandemie se nevyhnul ani švýcarský hodinářský průmysl, zároveň to byl ale impulz k mnoha potřebným změnám. Nejvíce zasažený

Portu Podcast - rozhovor

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Pracovat v padesáti jenom na částečný úvazek a živit se také z výnosů investic? To by bylo ideální,