Search
Close this search box.

Jaká vína nabídla prestižní akce Bordeaux En Primeur 2022?

Tradiční akce En Primeur 2022 konaná na konci dubna 2023 v proslulém a unikátním vinařském regionu kolem francouzského Bordeaux dala zapomenout předchozím pandemickým rokům. Celý region tak doslova praskal ve švech pod náporem obchodníků z celého světa. Přeneste se s námi do slunné Francie, následující řádky nabídnou ochutnávku těch nejvybranějších vín, z nichž některá můžete najít také na Portu Gallery.

Bílá vína

Vína na bázi odrůd Sauvignon jsou ovocná, charakteristická vůněmi slupek citrusových plodů a vyzrálých plodů exotického ovoce. Jsou něžná a přesná, příjemná i pro degustátory, kteří mají tendenci vyčítat této odrůdě její příliš výrazný odrůdový charakter. Moštové odrůdy vinné révy Sémillon z nejlepších terroirů (spolupůsobení vlastností půdy, odrůdy a lokálního klimatu) jsou chuťově korpulentní, harmonické, bohaté na intenzivní noty bílé broskve a meruňky. Vyvolávají dlouze trvající aromatické finále. 

Méně hodnotné vinohrady jsou v některých případech nahořklé a příliš vláčné. Ochutnávky bílých suchých vín, okouzlí milovníky svým ovocným nádechem, jsou málo acidofilní a charakteristické jemnou hořkostí.

Červená vína

V případě vín červených je ročník 2022 grandiózní téměř všude. Merloty jsou dokonale ovocné, aniž by byly přezrálé a vykazovaly tóny ovocného džemu nebo ovocného destilátu. Jsou velice svůdné, harmonické, elegantní a chuťově omamné. Cabernety Francs jsou rovněž skvělé. Nabízejí smyslné tóny plodů černého ovoce, přesnou strukturu a podmanivou svěžest. Petits Verdots se představují ladným profilem a výraznými notami vzácných koření. 

A konečně Cabernety Sauvignon, které vskutku netrpěly nevyzrálostí, jsou v roce 2022 magické, a to zvláště z těch nejkvalitnějších terroirů. Vyznačují se komplexní a pevnou strukturou dokonale vyzrálých taninů a ušlechtilým charakterem.

Shrnutí ročníku

Ročník 2022 byl celkově velice teplý, vyhřátý a dokonale vysluněný. Hendikepem byl však nedostatek vláhy, což limitovalo velikost bobulí. Platí tak pravidlo profesora Hynka Vicha „aby réva dala dokonalý hrozen, musí trpět“. Vinařský rok proběhl v nejdůležitějších periodách velice dobře (květenství, zabarvení, vyzrávání bobulí a vinobraní).

Zpočátku se zdál být ročníkem až příliš horkým, ale nakonec nabízí vína úžasně harmonická, elegantní, ovocného výrazu a radostné svěžesti. Taniny jsou pevné, delikátní. Alkoholová bohatost je v celkovém senzorickém výrazu optimálně integrována. Vína jsou v rovnováze a tvoří dokonalý harmonický celek.

Vína vyprodukovaná v roce 2022 se ukazují již v počátku jejich periody školení jako naprosto výjimečná a unikátní. Ročník vykazuje úžasný potenciál k dlouhodobému lahvovému vyzrávání. Nabídl tak všechny podmínky umožňující zrod výjimečných vín. S ohledem na výraznou kvalitu poznamenanou nízkým výnosem nemůžeme očekávat nic jiného než menší alokace a cenový růst. Oproti ročníku 2021 osobně odhaduji nárůst cen v průměru o 20 %.

Do této vzácné a žádané kolekce můžete investovat také prostřednictvím Portu Gallery, kde do konce srpna probíhá úpis kolekce vín En Primeur 2022. Momentálně se úpisu zúčastnilo již 227 investorů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Podpořte udržitelnou budoucnost

Že s námi můžete investovat do udržitelné budoucnosti, už víte. Umožňujeme vám to skrze strategii odpovědná budoucnost, kde