Search
Close this search box.

Japonská centrální banka po 17 letech zvýšila sazby. Co to znamená?

Zvýšení úrokových sazeb Japonskou centrální bankou po sedmnácti letech signalizuje důležitý obrat v tamní měnové politice. Sazbu zvýšila z – 0,1 % do pásma 0 až 0,1 % a od režimu záporných úrokových sazeb tak upustila jako poslední na světě. Japonská centrální banka se zápornými sazbami v posledních letech snažila nakopnout stagnující ekonomiku a tímto krokem tak končí éra, kdy se bankéři snažili nakopnout její výkon pomocí levných peněz.

Nedávné zprávy o růstu cen a zvyšování mezd a vyšší výpůjční náklady znamenají pro Japonsko návrat normálnějšího hospodářského cyklu. Poprvé po desetiletích zaměstnanci dosáhli na zvýšení mezd a podniky se znovu učí, jak přenášet vyšší náklady na zákazníky. Z vyšších sazeb bude profitovat zejména bankovní sektor, který si na ultra nízké sazby dlouho stěžoval.

Japonské akcie nedávno dosáhly rekordních hodnot a pracovníci si vybojovali největší nárůsty mezd za poslední 3 desetiletí, což naznačuje, že země může udržitelně zvýšit spotřebu, opustit deflaci a ekonomickou stagnaci. O posilování japonskému jenu vůči americkému dolaru zatím nemůže být řeč. Po oznámení rozhodnutí o zvýšení sazeb naopak japonský jen vůči dolaru naopak skokově oslabil. Další vývoj jenu bude především otázkou vývoje úrokového diferenciálu například mezi sazbami Fedu a Bank of Japan.

Ačkoliv to vypadá, že situace v Japonsku se dává do pořádku, opatrnost je na místě. Pořád se jedná o zemi s nejstarší populací a o jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Kromě stárnutí populace čelí Japonsko také poklesu celkové populace, což má za následek úbytek pracovní síly a zvyšování tlaku na sociální zabezpečení a penzijní systémy. Nemůžeme zapomenout na to, jak důležitá je globální diverzifikace. Japonské akcie sice momentálně mohou nabízet zajímavou příležitost, ale měly by primárně sloužit jen jako diverzifikační prvek portfolia.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější se nezdráhají hovořit

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta