Search
Close this search box.

Japonský akciový trh po 3 dekádách opět zazářil

V roce 2023 máme ve světě investic zatím nečekaného vítěze – japonské akcie. Hlavní japonský akciový index Nikkei 225 se vyšplhal na nejvyšší úroveň za posledních 33 let. Od začátku roku posílil o 21,5 % a jen v květnu o více než 7 %. Ve srovnání s ním se klíčový americký index S&P 500 letos zhodnotil „pouze“ o 10 %, tedy o méně než polovinu.

Na Japonsko přitom mnoho investorů zanevřelo. Veřejný dluh Japonska v poměru k HDP dosahuje 264 %, což je nejvíce na světě. Dalším rizikem pro zemi vycházejícího slunce je demografická křivka. Z hlediska věku obyvatelstva je Japonsko nejstarší zemí na světě. Celých 28 % Japonců je starších 65 let a porodnost je jedna z vůbec nejnižších. Předpokládá se, že do roku 2056 klesne počet obyvatel Japonska ze současných 128 milionů na méně než 100 milionů.

To nejsou zrovna přívětivé podmínky. Přesto se Japonsko opět těší větší pozornosti investorů, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je oslabující japonský jen, vůči němuž americký dolar za rok posílil o 7,3 %. Slabší jen pomáhá japonským společnostem, které jsou orientovány na vývoz. Zároveň si však investoři všímají řady reforem v oblasti správy a řízení podniků v místních firmách, které jim byly v posledních letech trnem v oku, a to zejména ve srovnání s odolnějšími americkými konkurenty. Zvýšil se dohled nad managementem a podniky byly restrukturalizovány pod dohledem aktivistických fondů.

Dalším důvodem může být nižší kolísavost japonských aktiv a jejich nízké ocenění vzhledem k podstatě záporné základní úrokové sazbě. Japonská centrální banka ji na rozdíl od téměř celého světa nemusela zvyšovat, protože tamní inflace dosáhla v dubnu pouze 3,5 %. Japonské akcie jsou atraktivní také díky vysokým dividendovým výnosům a rozpočtům na zpětný odkup vlastních akcií.

V neposlední řadě se o oživení Japonska v očích investorů zasloužil i sám Warren Buffett. V dubnu věštec z Omahy zvýšil expozici svého investičního portfolia Berkshire Hathaway vůči japonským akciím tím, že vložil kapitál do největších obchodních konglomerátů, které přirovnal ke své vlastní společnosti. Tento krok podtrhl atraktivní investiční příležitosti této země. Během pěti dnů obchodování následovali zahraniční investoři Buffettovy kroky a do japonských akcií vložili 7,8 miliardy dolarů.

Příliv peněz do japonských aktiv pokračuje dodnes. To potvrzuje i burzovně obchodovaný fond Ishares MSCI Japan ETF, do kterého za poslední měsíc přiteklo 544 milionů dolarů. Buffett však není jediný, koho investiční příležitosti v Japonsku nadchly. Minulý měsíc se americký hedgeový fond Citadel vedený investorem Kenem Griffinem rozhodl znovu otevřít tokijskou pobočku, kterou uzavřel po globální finanční krizi. V květnu další miliardář Steve Cohen oznámil, že jeho hedgeový fond Point72 Asset Management v letošním roce zvýší počet zaměstnanců v Japonsku. To vše svědčí o rostoucím zájmu o japonské finanční trhy.

Na vyšší oblibě japonských akcií se podílela také Čína. V posledních letech oblíbený přístav pro peníze investorů se stal ještě rizikovějším. Způsobilo to pochybné směřování tamní politiky, pomalé hospodářské oživení po pandemii, ale také napětí mezi ní a Západem. To vyústilo například v několik omezení vývozu do nejlidnatější země a stažení výroby západních firem. Proto také investoři stahují kapitál z Číny a zdá se, že řada z nich jej přesunula do Japonska.

Velkolepý návrat japonských akcií ukazuje význam globální diverzifikace. Přestože japonské akcie v posledních letech stagnovaly, čekaly na svou světlou chvilku a nyní se jim daří kompenzovat slabší výkonnost amerického trhu a rozvíjejících se trhů. V budoucnu to ale může být klidně naopak. V Portu si to neustále uvědomujeme, a proto jsou naše Portfolia na míru diverzifikována napříč celým světem.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie

Představení strategie: Akciové nebe

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených