Globální akciové trhy během posledního zářijového týdne setrvaly ve své růstové trajektorii, taženy především obnoveným optimismem investorů ohledně prosazení Trumpovy daňové reformy. Americké indexy mírně navýšily předešlá maxima, když index S&P 500 narostl o 0,68 % a blue chips index Dow Jones pak přidal 0,25 %, takže v letošním roce shodně připisují již zhruba 13procentní zisk. Technologický Nasdaq narostl o více než procento a v letošním roce již eviduje nárůst o 21 %.
Graf: Vývoj amerických indexů S&P500 (SPX), Dow Jones (DJIA) a Nasdaq (Comp)
Jasnější obrysy daňové reformy v USA spolu s jestřábím postojem FEDu naopak tlačily na ceny amerických dluhopisů, přičemž výnos 10letého vládního dluhopisu narostl na úroveň 2,34 %. Ve stejném směru též působila pozitivní revize amerického HDP ve 2Q na +3,1 % z předešlých +3 %. Právě růst výnosů oživil tzv. “reflační trade” a finanční tituly se staly významnými tahouny týdenního růstu, kdy např. S&P 500 Financials index narostl o 1,5 %. Nejvýkonnějším oborovým indexem se však v minulém týdnu stal ropný S&P 500 Energy index, který poskočil o 1,9 % poté, co cena americké ropy setrvávala bezpečně nad hranicí $50/barel. Ačkoliv během září index amerického ropného sektoru umazal zhruba polovinu letošních ztrát, stále zůstává se ztrátou 9 % nejhorším sektorem v USA v letošním roce. Sekunduje mu pak telekomunikační index se zhruba 8procentní ztrátou.
Graf: Vývoj ceny americké ropy WTI (posledních 10 dní)
Optimismus ze zámoří podpořen pokračujícím ústupem eura ze svých maxim (-1,2 %) zamířil i do Evropy. Panevropský index DJ STOXX 50 přitom zpevnil o 1,5 % a německý index DAX narostl o 1,8 % navzdory rozporuplnému výsledku německých parlamentních voleb.