Jasnější obrysy Trumpovy daňové reformy posunuly americké indexy na nová maxima

Globální akciové trhy během posledního zářijového týdne setrvaly ve své růstové trajektorii, taženy především obnoveným optimismem investorů ohledně prosazení Trumpovy daňové reformy.  Americké indexy mírně navýšily předešlá maxima, když index S&P 500 narostl o 0,68 % a blue chips index Dow Jones pak přidal 0,25 %, takže v letošním roce shodně připisují již zhruba 13procentní zisk. Technologický Nasdaq narostl o více než procento a v letošním roce již eviduje nárůst o 21 %.

Graf: Vývoj amerických indexů S&P500 (SPX), Dow Jones (DJIA) a Nasdaq (Comp)

Jasnější obrysy daňové reformy v USA spolu s jestřábím postojem FEDu naopak tlačily na ceny amerických dluhopisů, přičemž výnos 10letého vládního dluhopisu narostl na úroveň 2,34 %. Ve stejném směru též působila pozitivní revize amerického HDP ve 2Q na +3,1 % z předešlých +3 %. Právě růst výnosů oživil tzv. “reflační trade” a finanční tituly se staly významnými tahouny týdenního růstu, kdy např. S&P 500 Financials index narostl o 1,5 %. Nejvýkonnějším oborovým indexem se však v minulém týdnu stal ropný S&P 500 Energy index, který poskočil o 1,9 % poté, co cena americké ropy setrvávala bezpečně nad hranicí $50/barel. Ačkoliv během září index amerického ropného sektoru umazal zhruba polovinu letošních ztrát, stále zůstává se ztrátou 9 % nejhorším sektorem v USA v letošním roce. Sekunduje mu pak telekomunikační index se zhruba 8procentní ztrátou.

Graf: Vývoj ceny americké ropy WTI (posledních 10 dní)

Optimismus ze zámoří podpořen pokračujícím ústupem eura ze svých maxim (-1,2 %) zamířil i do Evropy. Panevropský index DJ STOXX 50 přitom zpevnil o 1,5 % a německý index DAX narostl o 1,8 % navzdory rozporuplnému výsledku německých parlamentních voleb.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním za svými cíli

Portu přidává novou funkci v podobě nástroje plánování portfolia. Investorům se otevřela možnost takzvaného „goal-based“ investování,

komodity-ropa-3-e1690978164138

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent.

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace lidí narozených v